Ştiri

Bilanţ zilnic: 27 de cazuri noi de COVID-19 în judeţul Covasna. Rata de incidenţă continuă să scadă

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 8.130 astăzi, un plus de 27 de cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 2,22 la mia de locuitori. În ceea ce priveşte Municipiul Sfântu Gheorghe, rata de incidenţă a ajuns azi la 3,51 cazuri la mia de locuitori, în scădere faţă de zilele trecute. Când rata va ajunge sub 3,5 la mia de locuitori, vor dispărea automat restricţiile din weekend: magazinele nu se mai închid la ora 18, ci la ora 21, iar circulaţia nu este oprită după ora 20, ci la ora 22. De asemenea, se vor putea redeschide sălile de fitness din oraş.

Publicitate

La nivel naţional, 172 de decese COVID au fost înregistrate în ultimele 24 de ore și 2.019 infectări noi au fost confirmate din 32.000 de teste. 1.336 de pacienți sunt internați la ATI.

Numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.851.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.971 de teste RT-PCR (12.097 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.874 la cerere) și 10.266  teste rapide antigenice.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 27 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.049.539 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

979.445 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.019 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20341432,26
2.Arad23083402,38
3.Argeș26289491,57
4.Bacău25502321,28
5.Bihor28160932,37
6.Bistrița-Năsăud11490381,67
7.Botoșani13807290,97
8.Brașov42586802,11
9.Brăila12858291,70
10.Buzău12125201,22
11.Caraș-Severin10799342,06
12.Călărași975451,10
13.Cluj557901253,15
14.Constanța41964521,93
15.Covasna8130272,22
16.Dâmbovița22015251,03
17.Dolj25895501,26
18.Galați26793521,76
19.Giurgiu1074391,47
20.Gorj907480,50
21.Harghita7868231,31
22.Hunedoara22273352,14
23.Ialomița10524261,40
24.Iași41486441,23
25.Ilfov44022283,20
26.Maramureș20045110,57
27.Mehedinți7999201,16
28.Mureș23014462,07
29.Neamț18196431,35
30.Olt14154161,24
31.Prahova33631571,96
32.Satu Mare12746261,12
33.Sălaj1060191,74
34.Sibiu25545502,14
35.Suceava23761260,49
36.Teleorman13242461,75
37.Timiș53109722,28
38.Tulcea8142141,32
39.Vaslui15635200,76
40.Vâlcea15916221,64
41.Vrancea10308221,09
42.Mun. București1789273403,25
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1197*183
 TOTAL1.049.5392.019

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 415 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD9
3ARGEŞ12
4BACĂU6
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI13
8BRĂILA3
9BRAŞOV11
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ19
14CONSTANŢA25
15COVASNA14
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ6
18GALAŢI14
19GIURGIU7
20GORJ2
21HARGHITA5
22HUNEDOARA25
23IALOMIŢA2
24IAŞI17
25ILFOV12
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI45
29MUREŞ11
30NEAMŢ16
31OLT4
32PRAHOVA12
33SĂLAJ2
34SATU MARE7
35SIBIU4
36SUCEAVA5
37TELEORMAN8
38TIMIŞ24
39TULCEA2
40VÂLCEA5
41VASLUI10
42VRANCEA2
Total415

Până astăzi, 27.683 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.04.2021 (10:00) – 27.04.2021 (10:00) au fost raportate 172 decese (89 bărbați și 83 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 11 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 68 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 40 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

159 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 7 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.851. Dintre acestea, 1.336 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.291.143 de  teste RT-PCR și 863.621 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.971 de teste RT-PCR (12.097 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.874 la cerere) și 10.266  teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 53 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 27 aprilie a.c.

Pe teritoriul României, 32.687 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.004 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 43.524 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 105 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.456 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.443 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 aprilie, 4.683 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 935.565 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
Publicitate
banner we radio