Sport, Ştiri locale

Sepsi OSK şi-a aflat adversara din 16-imile Cupei României la fotbal

Echipa Sepsi OSK Sfântu Gheorghe va întâlni în 16-imile Cupei României la fotbal pe CSU Craiova, echipă aflată momentan pe locul 2 în clasamentul Ligii I, în urma tregerii la sorţi care a avut loc joi la Casa Fotbalului.

Partidele din 16-imile de finală sunt programate într-o singură manșă, pe terenul echipei mai slab clasate în sezonul precedent şi se vor desfășura între 25 și 27 octombrie, urmând a fi transmise în totalitate în direct pe canalele Digi Sport.

Publicitate

Steaua va întâlni Foresta Suceava, echipă al cărei preşedinte este fostul fundaş al roş-albaştrilor, Dorin Goian, în 16-imile de finală ale Cupei României, în timp ce Dinamo va juca împotriva lui Dinamo 2.

Deţinătoarea trofeului, CFR Cluj, se va duela cu CSM Rm. Vâlcea, iar campioana Astra Giurgiu va avea un adversar din liga a treia, CS Nouva Mama Mia Becicherecu Mic.

Această fază nu propune nicio confruntare între echipe din prima ligă, în schimbă există două partide în care protagoniste sunt formaţii din eşaloanele inferioare: FC Metalosport Galați (Liga 3) – Luceafărul Oradea (Liga 2) şi Olimpia Satu Mare (Liga 2) – CS Mioveni (Liga 2).

Programul 16-imilor de finală din Cupa României

Unirea Tărlugeni (Liga 2) – ASA Tg. Mureş

CS Afumaţi (Liga 2) – FC Botoşani

Dinamo 2 (Liga 3) – Dinamo

Foresta Suceava (Liga 2) – Steaua

CS Baloteşti (Liga 2) – Viitorul

ASU Poli Timişoara (Liga 2) – Pandurii Tg. Jiu

Metalurgistul Cugir (Liga 3) – CSM Poli Iaşi

CSM Râmnicu Vâlcea (Liga 2) – CFR Cluj

Chindia Târgovişte (Liga 2) – ACS Poli Timişoara

Dacia Unirea Brăila (Liga 2) – Concordia Chiajna

CS Nouva Mama Mia Becicherecu Mic (Liga 3) – Astra Giurgiu

Sepsi OSK Sf Gheorghe (Liga 2) – CS U Craiova

Academia Clinceni (Liga 2) – FC Voluntari

Cetate Deva (Liga 3) – Gaz Metan Mediaş

FC Metalosport Galați (Liga 3) – Luceafărul Oradea (Liga 2)

Olimpia Satu Mare (Liga 2) – CS Mioveni (Liga 2)

Țintarul Cupei României

25-27 octombrie 2016 – Şaisprezecimi de finală
14 decembrie 2016 – Optimi de finală
29 martie 2017 – Sferturi de finală
26 aprilie 2017 – Semifinale (tur)
17 mai 2017 – Semifinale (retur)
27 mai 2017 – Finala

Publicitate
Publicitate
banner we radio