Ştiri locale

Municipiul Sfântu Gheorghe a depăşit pragul pentru scenariul roşu. Judeţul Covasna intră în scenariul galben

Municipiul Sfântu Gheorghe a depăşit duminică pragul pentru intrarea în scenariul roşu, de 3 cazuri la mia de locuitori în ultimele 14 zile. Autorităţile sanitare au anunţat duminică o rată de 3,12 la mia de locuitori în Sfântu Gheorghe. Intrarea oficială în scenariul roşu se va face doar după o decizie în acest sens a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, care cel mai probabil va fi luată luni. Acest lucru va presupune închiderea restaurantelor şi barurilor la interior (vor putea funcţiona terasele), dar şi a instituţiilor de cultură şi cinematograful. Şcolile şi grădiniţele din oraş vor funcţiona după aceleaşi reguli ca până acum.

În ceea ce priveşte bilanţul anunţat duminică, în judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 6506 astăzi, un plus de 59 de cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

Publicitate

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 1,66 la mia de locuitori, trecând în scenariul galben.

La nivel naţional, 4.267 de noi cazuri de infectare cu coronavirus au fost detectate în ultimele 24 de ore, după procesarea a 20.392 de teste (15.073 de teste RT-PCR  și 5.319 teste rapide antigenice).

De asemenea, în același interval s-au înregistrat 76 de decese pe fondul infectării cu coronavirus, iar 1.334 de persoane sunt în stare gravă, internate la Terapie Intensivă, ceea ce reprezintă un record, pentru a treia zi consecutivă.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 21 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 897.115 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

806.200 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.267 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba17316603,40
2.Arad19322862,95
3.Argeș22709711,73
4.Bacău221741171,67
5.Bihor23597982,56
6.Bistrița-Năsăud9678521,89
7.Botoșani12014471,62
8.Brașov364811414,49
9.Brăila10861562,32
10.Buzău10290391,13
11.Caraș-Severin9044331,53
12.Călărași8378731,81
13.Cluj452862624,22
14.Constanța358432143,49
15.Covasna6506591,66
16.Dâmbovița19607842,52
17.Dolj222221602,45
18.Galați22459922,17
19.Giurgiu9020882,87
20.Gorj8169382,30
21.Harghita6732201,06
22.Hunedoara183811394,25
23.Ialomița8968301,90
24.Iași367031772,16
25.Ilfov361132946,66
26.Maramureș18778422,17
27.Mehedinți6782361,90
28.Mureș19401801,78
29.Neamț15628591,93
30.Olt12357291,45
31.Prahova289661111,53
32.Satu Mare11204312,30
33.Sălaj9199673,23
34.Sibiu220521312,83
35.Suceava22287341,04
36.Teleorman10958461,98
37.Timiș461193176,01
38.Tulcea6950371,50
39.Vaslui14071491,39
40.Vâlcea13454442,54
41.Vrancea8968251,22
42.Mun. București14774717555,33
43.Cazuri noi nealocate pe județe4321*-1156
 TOTAL897.1154.267

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 768 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD25
3ARGEŞ12
4BACĂU12
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI4
8BRĂILA2
9BRAŞOV16
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ14
14CONSTANŢA158
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA25
17DOLJ12
18GALAŢI11
19GIURGIU6
20GORJ20
21HARGHITA3
22HUNEDOARA17
23IALOMIŢA3
24IAŞI35
25ILFOV20
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI110
29MUREŞ34
30NEAMŢ23
31OLT10
32PRAHOVA16
33SĂLAJ10
34SATU MARE8
35SIBIU13
36SUCEAVA12
37TELEORMAN19
38TIMIŞ28
39TULCEA6
40VÂLCEA13
41VASLUI13
42VRANCEA2
TOTAL768

Până astăzi, 22.208 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.03.2021 (10:00) – 21.03.2021 (10:00) au fost raportate 76 de decese (42 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța,  Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de peste 80 de ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.897. Dintre acestea, 1.334 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.486.880 de teste RT-PCR și 501.385 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.073 de teste RT-PCR (8.736 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.337 la cerere) și 5.319 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 62.484 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.467 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.352 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 116 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.400 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 martie, 6.906 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.583.505 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, în care sunt cercetate 6 persoane, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
banner we radio