Ştiri

Bilanţ zilnic: 35 de cazuri noi de COVID-19 în judeţ. Record de decese la nivel naţional

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 4456 astăzi, un plus de 35 de cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

La nivel naţional, 7.439 cazuri noi cazuri de coronavirus au fost înregistrate în ultimele 24 de ore. Alți 213 români au murit după ce s-au infectat cu COVID-19, fiind vorba despre un nou record negativ. La Terapie Intensivă sunt internați 1.276 de pacienți.

Publicitate

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 8 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 524.675 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

416.797 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.439 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10672693,78
2.Arad12215783,93
3.Argeș155291864,42
4.Bacău141641072,51
5.Bihor152011503,92
6.Bistrița-Năsăud6272992,48
7.Botoșani68181102,31
8.Brașov208982085,05
9.Brăila6313933,27
10.Buzău7078612,03
11.Caraș-Severin5249622,37
12.Călărași5018773,34
13.Cluj242864645,59
14.Constanța202532817,13
15.Covasna4456351,82
16.Dâmbovița124431422,91
17.Dolj13022602,49
18.Galați119541433,37
19.Giurgiu4808423,2
20.Gorj4590261,2
21.Harghita4863291,03
22.Hunedoara97351613,15
23.Ialomița5320903,28
24.Iași222833532,47
25.Ilfov177382237,32
26.Maramureș9126782,17
27.Mehedinți4268341,98
28.Mureș13032872,95
29.Neamț9853671,57
30.Olt7963311,26
31.Prahova207161823,32
32.Satu Mare6142963,09
33.Sălaj5704181,89
34.Sibiu15126914,64
35.Suceava138011261,6
36.Teleorman6069792,32
37.Timiș208572443,92
38.Tulcea4218523,21
39.Vaslui8503862,22
40.Vâlcea8536912,52
41.Vrancea6103531,57
42.Mun. București7779619466,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe5684729
 TOTAL524.6757.439

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.275 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD33
3ARGEŞ42
4BACĂU25
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI26
8BRĂILA8
9BRAŞOV37
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN48
13CLUJ63
14CONSTANŢA47
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA21
17DOLJ12
18GALAŢI46
19GIURGIU15
20GORJ22
21HARGHITA7
22HUNEDOARA33
23IALOMIŢA6
24IAŞI79
25ILFOV36
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI184
29MUREŞ26
30NEAMŢ21
31OLT13
32PRAHOVA36
33SĂLAJ5
34SATU MARE24
35SIBIU33
36SUCEAVA95
37TELEORMAN16
38TIMIŞ75
39TULCEA16
40VÂLCEA6
41VASLUI16
42VRANCEA16
43TOTAL1275

Până astăzi, 12.660 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.12.2020 (10:00) – 08.12.2020 (10:00) au fost raportate 213 decese (119 bărbați și 94 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vrancea,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 21 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 51 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 68 decese la categoria de peste 80 de ani.

201 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 10 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.571. Dintre acestea, 1.276 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.293.672 de  teste. Dintre acestea, 29.151 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 19.176 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.975 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 249 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 8 decembrie.

Pe teritoriul României, 42.582 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.957 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.867 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 128 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.199 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.027 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 decembrie a.c., 3.403  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 564.101 lei.

De asemenea, structurile abilitate ale Poliției au constatat, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
banner we radio