Ştiri locale

Zilele Sfântu Gheorghe: Programul de duminică

Duminică, 24 aprilie

12:00       Bou la proţap. Cântă Formaţia de muzică populară Kenderszer (HU) / Complexul Best Western Park

Publicitate

13:00       Festivitatea de Premiere Pro Urbe / Bibilioteca Judeţeană Bod Péter, Sala Gábor Áron

16:00       Dirty Dancing: prezentări, animaţii, rueda. Instructor: Magyar Imre / în faţa Korzó Irish Pub

18:00       Spectacolul intitulat „Micsoda tervek!” (Ce planuri!) – inginerul chimist Hatvani-Nagy Alpár (Miskolc) / Fundaţia Károlyi Gáspár (strada Málik József, nr. 6.)

 

Programe permanente

19–24 aprilie, 11:00–19:00

Expoziţia de grup „Munkások ünnepe” (Serbarea muncitorilor) / Spaţiul Expoziţional de Artă Contemporană MAGMA

19–24 aprilie, 14:00–19:00

Marian Bobei – Expoziţia „Din experienţa unui colecţionar” / Muzeul Spiritualităţii Româneşti

22–24 aprilie, 9:00–13:00

Programe speciale de Zilele Sfântu Gheorghe la Radio Sepsi / la INdiVINO şi pe 98.5 Fm

22–24 aprilie, 10:00–18:00

Expoziţie de porturi populare autentice şi stilizate. Expoziţia se închide duminică la ora 14,00. / Piaţa Libertăţii

22–24 aprilie, 10:00–18:00

Travel & fun expo – Expoziţia se închide duminică la ora 15,00. / Piaţa Libertăţii

22–24 aprilie, 10:00–18:00

Expo Sfântu Gheorghe / Piaţa Libertăţii

22–24 aprilie, 10:00–19:00

Marele Târg al Meseriilor / strada Gróf Mikó Imre

22–24 aprilie, 10:00–19:00

Târgul meşteşugăresc al Zilelor Sfântu Gheorghe / Piaţa Libertăţii şi strada Kós Károly

22–24 aprilie, 10:00–19:00

Târgul producătorilor tradiţionali / în curtea clădirii mici a Liceului Teoretic Mikes Kelemen

22–24 aprilie, 10:00–19:00

Dungi, buline, carouri – Spaţiul copiilor de la 0 ani până la adolescenţă

Participanţii, cu literele obţinute la probele de îndemânare, pot intra în diferite ateliere de creaţie: sculptură, vopsirea materialelor textile şi croitorie, atelier foto, arta îndoirii sârmei, frizerie şi coafură, atelier de tatuaje, cât şi atelier lego. Organizator Caritas Alba Iulia – filiala Sfântu Gheorghe şi Târgu Secuiesc / în faţa Hotelului Bodoc

22–24 aprilie, 10:00–19:00

Expunerea materialelor Muzeului Etnografic de la Arcuş / strada oraşelor înfrăţite

23–24 aprilie, 11:00–17:00

Echitaţie de Zilele Sfântu Gheorghe

Clubul Ecvestru Shagya şi Clubul de echitaţie Barabás / în spatele Sălii sporturilor

22–24 aprilie, 11:00–18:00

Centrul de Diagnostizare Pro-Vitam oferă servicii gratuite – măsurarea tensiunii arteriale, EKG, analize biochimice (glicemia). Totodată, toţi părinţii sunt aşteptaţi cu drag la consiliere pediatrică, zilnic, între orele 11,00 – 13,00. / la cortul amplasat la intrarea în Muzeul Naţional Secuiesc

22–24 aprilie, 12:00–23:00

Vinoteca de pe strada Oltului: degustări de vinuri, prezentări de vinuri şi podgorii. Gazda: Fehérvári Péter / strada Oltului, nr. 11 (vis-a-vis de restaurantul Bastion).

22–24 aprilie, 12:00–23:00

Cortul Creierelor – Prin colaborarea Cluster-ului IT Plus, Design Bank şi INdiVINO, şi anul acesta, Cortul Creierelor aşteaptă iubitorii de tehnologie şi inovaţie. / Vinoteca de pe strada Oltului

 

Scena principală

În Piaţa Libertăţii

Duminică, 24 aprilie

17:00       Luiza Zan & Snaps Vocal-Band (RO)

19:00       Bonnie Tyler (GB) – cu sprijinul Amigo & Intercost

20:30       Tragerea la sorţi – Tombola Zilelor Sfântu Gheorghe

21:00       Trenul muzicalSomló Tamás, Karácsony János, Solti János, membrii legendarei trupe LGT, cât şi formaţia Roy şi Abrakazabra (HU)

\"bonnie

Scena comunităţii

În faţa magazinului Şugaş

Duminică, 24 aprilie

11:00       Ansamblul de Dansuri Populare Őrkő – Şcoala Generală Néri Szent Fülöp

12:00       Spectacol de muzică şi dans – Grădiniţele Árvácska, Hófehérke, Napsugár, Gulliver

13:00       Program folcloric: Aşa-i românul când se veseleşte… Ansamblul de cântece Rapsozii Călimanilor din Topliţa şi cântăreaţa Cora Munteanca

14:30       Clasa a IV-a B a Liceului Székely Mikó: Képek Mátyás király életéből (Imagini din viaţa Regelui Matia). Profesori îndrumători: Gyárfás Lívia, Filip Mária, Dombora Anna

15:15       Dansuri latine – Şcoala Generală Váradi József, clasele I A şi III A. Profesor: Simona Marcu

15:15       Dans – Trupa de dansuri Syncron a Casei de Cultură din Baraolt. Profesor: Nagy Kopeczky Annamária

16:00       Dans: prezentarea trupelor de dans de la Palatul Copiilor. Profesor: Molnár Enikő

17:00       Prezentare arte marţiale: Sport-All / Shoto-Team Karate (Sfântu Gheorghe). Profesor: Vass Hunor

17:30       Dans: Sport-All Sport Club Z Dance – Profesor: Vitus Kinga

18:00       Aerobic – Ida Aerobic (Sfântu Gheorghe)

19:00       Muzică uşoară – Spectacolul Liceului Tehnologic Constantin Brâncuşi

19:30       Majláth Szabó Attila – prelucrări melodii populare

20:30       Exit Rock Band

 

\"curtea

Curtea Tinerilor

Curtea interioară a Primăriei

Duminică, 24 aprilie

12:00       Jocuri populare tradiţionale ( Asociaţia Ifjúsági Klub Újfaluért)

14:00       Întâlnirea corurilor de tineret săteşti – ediţia a II-a ( în organizarea Asociaţiei Harmónia)

16:00       un minut şi câştigi (în organizarea Kovakö)

17:00       Ora Organizaţiilor de Tineret (în organizarea Kovakö)

19:30       Concert: Whisperblast (Cluj Napoca)

20:30       Saint George’s Got Talent finala.

 

Programe permanente

22 – 24 aprilie

12:00–18:00 Concurs Selfie (în organizarea Asociaţiei Pál Utcai Fiúk)

12:00–18:00 Ai dori să mergi la facultate, dar nu ştii ce te interesează cu adevărat? Colocviul Extensiei Universitare Sfântu Gheorghe a Universităţii Babes-Bolyai

12:00–18:00 SIC Card – Solicitarea sau prelungirea valabilităţii legitimaţiilor de elevi din Ţinutul Secuiesc

 

Grădina Artelor

Grădina Muzeului Naţional Secuiesc

Scenă

Duminică, 24 aprilie

18:00       Formaţia Naţională Secuiască „Hargita” – programul Magyaroké

19:30       Samu Imola şi prietenii

21:00       Ektar (HU)

 

Programe pentru copii

Duminică, 24 aprilie

11:00       Activităţi şi jocuri din perioada renascentistă conduse de Asociaţia Pörgettyű.Programul se încheie la ora 15,00.

 

\"karta

kARTa Session

 

Programe permanente – 22 – 24 aprilie

12:00–18:00            Outdoor Games & Kids KreaCorner / în spatele Bibiliotecii Judeţene Bod Péter

12:00–18:00            Urban Painting / clădirea fostei centrale termice

16:00–19:00            Slam Poetry Workshop / clădirea fostei centrale termice

 

Duminică, 24 aprilie

kARTa Valley

15:00       Avantage 3 Poetry

16:00       #16 Sfântu Gheorghei forduló

18:00       Prezeng (RO)

19:00       Conquering Lion (MK)

21:00       Werkha (UK)

 

Hostel

22:00       Afterparty with Tone Troopers & friends 

 

Strada noastră

Strada oraşelor şi judeţelor înfrăţite

 

Judeţele şi oraşele înfrăţite cu se întâlnesc în Strada noastră, având intenţia de a lega relaţii mai strânse, şi de a arăta imaginea prietenoasă a acestor legături umane.

Evenimentul își propune să ocupe spaţiul comunitar al oraşelor şi judeţelor înfrăţite, să atragă vizitatorii cu delicatese culinare, cu produse meşteşugăreşti, de artizanat, cu degustări de vinuri şi cu prezentarea pachetelor turistice, şi totodată să asigure spaţiul necesar prezentărilor şi creării legăturilor directe.

Strada noastră devine şi scena evenimentelor culturale interactive, unde invitaţii noştri vor îmbogăţi prezentările cu producţii muzicale, difuzări de filme, dansuri populare şi expoziţii.

Ne întâlnim pe strada noastră de vineri până duminică, în intervalul orar 10,00 – 18,00.

Programe:

  • 23-24 aprilie, ora 11,00: Proiecţii de desene animate – „A Rétyi Nyír mondája” şi „Likaskő legendája” (Legenda Rezervaţiei naturale de la Reci şi Legenda Pietrei găurite), întâlnire cu publicul „Székelyföldi Legendárium”
  • 22-24 aprilie, ora 14,30-17.30: muzică de stradă
  • 22-24 aprilie: dansuri din Kiskunhalas şi Ghimeş

 

\"SUF_vizszint\"

Festivalul de Muzică Stradală

Strada noastră –  strada localităţilor înfrăţite

Duminică, 24 aprilie

14:30       Minestrone Band

14:45       Mandula Duo

15:30       Farkas Tamás (H)

16:10       The Fairies Irish Dance

 

Marele Târg al Meseriilor

Duminică, 24 aprilie

13:45       The Fairies Irish Dance

14:30       Farkas Tamás (H)

15:15       Spontán

 

Publicitate
banner we radio