Sport, Ştiri locale

VIDEO. Victorie în ultimul minut pentru Sepsi OSK la Râmnicu Vâlcea

Echipa de fotbal Sepsi OSK a reuşit o nouă victorie în ultimul minut, de data aceasta în deplasarea de sâmbătă de la Râmnicu Vâlcea, în etapa a 15-a a Ligii a II-a.

Jucătorii antrenaţi de Valentin Suciu nu au reuşit să profite de faptul că au jucat încă din min 10 cu un om în plus după ce un jucător al gazdelor a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Ba mai mult, pe final de meci doi jucători ai Sepsi OSK au fost eliminaţi, Burlacu şi Damian. Cu toate acestea, covăsnenii au reuşit golul victoriei printr-un penalty transformat de Ene în al patrulea minut de prelungiri.

În urma acestei victorii, Sepsi OSK se menţine pe locul 4 în clasament, la egalitate de puncte, 28, cu echipa de pe locul 3, Mioveni. Clasamentul complet îl puteţi vedea la finalul acestui articol.

Iată desfăşurarea meciului conform liga2.prosport.ro:

CSM RÂMNICU VÂLCEA – SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE    0-0
Arbitru: Florin Miron (Bucureşti); Asistenţi: Adrian Ionescu (Târgovişte) şi Alexandru Midvichi (Bucureşti).

CSM: Muţiu – Samson, I. Neag, Cr. Munteanu, D. Dumitraşcu, C. Cristea, Piscanu, D. Stana, Oct. Vasile, Ceapă, Bg. Geantă (cpt.)
Rezerve: Căbuz – I. Marian, Fl. Pîrvu, Buşu, Ad. Cârstea, Ov. Mihai, Ad. Stoica
Antrenor: Ionel Gane

Sepsi: Niczuly – P. Chiş, I. Ursu, Rz. Damian, Ţepeş, Mitra (cpt.), M. Burlacu, Tofan, Huiban, I. Plămadă, D. Ene
Rezerve: Fejer – Răduţoiu, Tanko, Veress, Dumbravă, Issa, Ad. Rusandu
Antrenor: Valentin Suciu

Min 11  Ionuţ Neag primeşte al doilea galben în decurs de trei minute şi este eliminat. Primul galben l-a luat după ce a oprit un contraatac, iar pe al doilea pentru un fault dur la mijlocul terenului asupra lui Ene, deşi ştia că riscă eliminarea. Vâlcea va juca 80 de minute în inferioritate

Min 19 Şut slab al lui Ene din 18 metri şi Muţiu reţine

Min 20 Centrare de pe dreapta, Ceapă reia din careu peste poarta oaspeţilor

Min 22 Gafă mare Damian, care reia cu capul spre propriul portar, Geantă ajunge primul la minge şi încercă lobul, dar Niczuly se întinde şi agaţă balonul

Min 25 Vasile pătrunde bine în careu, dar centrează defectuos

Min 35 Muţiu boxează o minge până la Plămadă, atacantul oaspeţilor reia cu capul din 12 metri, dar peste poartă

Min 37 Ene preia în colţul careului mic şi trage puternic, dar mult pe lângă poartă

Min 44 Muţiu iese bine şi respinge un contraatac al oaspeţilor

Min 45 Acţiune bună a lui Stana pe stânga, centrare în faţa porţii şi Geantă nu ajunge să împingă mingea în poartă

Min 53 Ene preia la 16 metri şi şutează puternic, mingea trece puţin peste poarta lui Muţiu

Min 70 Iese Tofan şi intră Tanko

Min 71 Mitra reia cu capul din 7 metri, dar Muţiu reţine

Min 76 Iese Stana şi intră Buşu

Min 82  Este eliminat şi Burlacu, care primeşte al doilea galben pentru un fault tare pe partea dreaptă. Se restabileşte egalitatea numerică

Min 83 Cristea bate lovitura liberă şi un fundaş al oaspeţilor este aproape de a devia mingea în proprie poartă

Min 85 Iese Dumitraşcu şi intră Ion Marian

Min 89 Intrare criminală a lui Huiban în jumătatea vâlceană şi mijlocaşul oaspeţilor primeşte direct roşu

Min 90 Iese Ceapă şi intră Pîrvu

Min 90+1 Geantă scapa în careul advers şi din poziţie bună, lateral stânga, trage peste poartă

Min 90+3 Iese Plămadă şi intră Răduţoiu

Min 90+4 0-1 Buşu blochează cu mâna o centrare şi se dictează penalty pentru Sepsi. Daniel Ene înscrie de la punctul cu var cu un şut plasat

Min 90+5 Final de partidă şi victorie pentru Sepsi. A fost un meci aprig la Râmnicu Vâlcea, cu 13 cartonaşe galbene şi 3 roşii