
Viceprimarul Sztakics Éva: „Ar fi foarte bine ca și copiii români să vină la Centrul de excelență”
Ultima conferință de presă din postura de viceprimar al municipiului Sfântu Gheorghe a însemnat pentru Sztakics Éva și o trecere în revistă a celor mai importante proiecte și investiții din ultimii 16 ani, realizate la inițiativa sau sub atenta coordonare a acesteia.
Cele mai multe au fost legate de instituțiile de învățământ din Sfântu Gheorghe, unde în ultimii ani s-au făcut investiții majore.
Printre cele pe care fostul viceprimar le-a amintit se numără și unele aflate încă în derulare, cum ar fi reabilitarea termică a Liceului de Arte „Plugor Sándor” sau reabilitarea Colegiului Național „Mihai Viteazul”; dar și proiecte finalizate cum ar fi, de exemplu, construirea unei noi săli de sport la Colegiul Național „Székely Mikó”, reabilitarea clădirii principale a Liceului „Mikes Kelemen”, construcția Grădiniței cu Program Prelungit „Pinocchio”, arondată Școlii Generale „Nicolae Colan” sau înființarea Centrului de excelență pentru copiii superdotaţi, talentaţi şi performanţi.
Despre acesta din urmă, Sztakics Éva și-a exprimat regretul că nu există foarte mare interes din partea elevilor care provin de la secțiile române.
„Este foarte important de menționat că nu consider niciuna dintre aceste realizări ca fiind o realizare personală, întotdeauna a fost lucru în echipă, cu colegii, și aceste realizări au fost coordonate întotdeauna de domnul primar. Unele sunt din vremea domnului primar Albert Almos dar având în vedere că 12 ani am lucrat cu domnul primar Antal Arpad, el a arătat întotdeauna drumul pe care am reușit să îl parcurgem. Am ajutat cu toată puterea mea și sunt foarte mândră că am putut lucra cu un om atât de deosebit. Cele mai importante în viața mea au fost instituțiile de învățământ. Am coordonat, conceput, realizat, și am pregătit și pentru viitor nenumărate proiecte la instituțiile de învățământ (…) Chiar sunt mândră că am reușit în acești ani să înființăm Centrul de excelență în Sfântu Gheorghe, și ar fi foarte bine ca și copiii români să vină la Centru. Nu prea am văzut interes, dar este deschis și pentru copiii români, este foarte important acest lucru”, a spus Sztakics Éva.
Centrul a fost înfiinţat la iniţiativa fostului inspector şcolar general Keresztely Irma, cu scopul de a asigura pregătirea suplimentară a copiilor superdotaţi, talentaţi şi performanţi, și figura în reţeaua instituţiilor de învăţământ din Sfântu Gheorghe încă din anul 2016, însă a devenit operațional abia anul trecut, odată cu aprobarea numărului de posturi pentru funcţionare.
Tot la capitolul proiectelor și investițiilor amintite de fostul viceprimar, realizate în ultimii 16 ani, se numără construirea Sălii Studio, modernizarea Cinematografului Arta și realizarea unui spațiu în care Teatrul „Andrei Mureșanu” să își desfășoare activitatea; înființarea Expoziției cinegetice, realizarea Centrului de echitație de la Câmpul Benedek, reabilitarea Ștrandului Municipal, sau punerea în funcțiune a Parcului Fotovoltaic.
(Ioana Ardeleanu)
