Sport

Simona Halep a pierdut finala de la Australian Open şi locul 1 mondial

Simona Halep a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 7-6 (2), 3-6, 6-4, de daneza Caroline Wozniacki în finala Australian Open. Românca a pierdut a treia finală de grand slam jucată în carieră şi va coborî, începând de luni, pe poziţia a doua a clasamenului WTA, după 16 săptămâni, adversara ei de sâmbătă urmând a fi noul lider WTA. Simona Halep a declarat, după finală, că speră ca a patra oară să reuşească să obţină un titlu de Grand Slam.

„Nu e uşor să vorbesc acum. Caroline a jucat minunat. Îi felicit echipa şi pe tatăl ei, a făcut lucruri minunate. A fost un turneu minunat. Sunt tristă, nu am putut câştiga azi, dar am mulţi ani în faţă şi sigur voi mai fi aici. E păcat că nu am reuşit a treia oară, dar poate a patra oară va fi cu noroc. Sper să ne revedem la anul, din nou în aceeaşi fază”, a declarat Halep, la festivitatea de pe teren, când a fost premiată de Billie Jean King, fosta campioană americană.

Publicitate

Simona Halep a pierdut  finala Australian Open, fiind învinsă, cu scorul de 7-6 (2), 3-6, 6-4, de daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, într-un meci care a durat aproximativ trei ore.

Setul decisiv a fost de un echilibru impresionant în prima parte, cu trei ghemuri în peste 30 de minute. Cu resursele aproape de epuizare, jucătoarele şi-au făcut greu serviciul Wozniacki a reuşit în primul ghem, apoi s-a distanţat la 2-0, cu break. A urmat un ghem de peste 11 minute, cu posibilităţi de 3-0 pentru daneză, dar Halep a făcut rebreak-ul la a şasea minge avută. Partida a continuat cu o nouă serie de break/rebreak, înainte ca românca să-şi facă şi ea serviciul în acest set. La 3-3, Halep a mai făcut un break, după care a fost randul danezei să ceară timeout medical, penru o accidentare la genunchi.

Partida a continuat după o pauză de cinci minute. De la 4-3, Halep, care a lăsat impresia că a fost descumpănită de pauza anterioară, nu a mai câştigat niciun ghem, iar daneza s-a impus cu 6-4, după două ore şi 50 de minute de la start.

Astfel, Wozniacki a obţinut primul ei titlu de grand slam din carieră, după două finale pierdute, locul I în clasamentul WTA, poziţie pe care revine după şase ani, şi premiul cel mare al competiţiei, de 2,6 milioane de euro. Învinsa va primi jumătate din această sumă.