Sport

Sepsi-SIC se califică în premieră în sferturile EuroCup Women

Campioana României la baschet feminin, Sepsi-SIC, a obţinut marţi în Arena Sepsi cel mai important succes din acest sezon: calificarea în sferturile EuroCup Women, a doua competiţie ca importanţă a baschetului european.

Echipa din Sfântu Gheorghe a câştigat cu 76-73 în faţa Lointek Gernika Bizkaia din Spania şi va juca joi, tot pe teren propriu, pentru un loc în semifinalele competiţiei cu Reyer Venezia din Italia care a învins cu 72-63 pe ENEA Gorzow din Polonia.

Publicitate

Sepsi-SIC a condus partida cu Gernika Bizkaia încă din primul sfert, însă cu 2 minute înainte de final, echipa spaniolă a trecut în avantaj pentru prima oară în meci. După mai multe răsturnări de scor, partida a intrat în prelungiri la scorul 67-67. În cele 5 minute suplimentare Sepsi-SIC a marcat 9 puncte, faţă de 6 ale echipei oaspete, şi se califică în premieră în sferturile competiţiei.