Sport, Ştiri locale

Sepsi-SIC a suferit prima înfrângere în acest sezon din Liga Naţională de Baschet

Campioana ultimelor trei sezoane nu a mai reuşit un joc la fel de bun ca în primele 15 etape din acest sezon al Ligii Naţionale şi a fost învinsă în deplasarea de la Satu Mare.

Sepsi-SIC a început mai slab partida şi era condusă după primul sfert cu 16-12. Al doilea sfert a fost dominat de echipa din Sfântu Gheorghe, care l-a câştigat cu 21-16, intrând la pauza mare cu un avantaj minim, de un punct.

În repriza a doua, Sepsi-SIC a fost de nerecunoscut, pierzând sferturile 3 şi 4 cu 17-7, respectiv 27-11. CSM Satu Mare câştigă astfel cu 76-51 şi este prima echipă din România care câştigă în acest sezon împotriva campioanei.

La Sepsi au evoluat doar 8 din cele 12 jucătoare aflate pe foaia oficială de joc. Cele mai multe puncte au fost marcate din nou de Ioana Ghizilă (17p), urmată de Annemarie Gödri-Părău (11) şi Kristina Higgins (10).