
Sepsi OSK, victorie clară în deplasare cu Dinamo după un meci excelent făcut de portarul Niczuly
Sepsi OSK a obţinut duminică prima victorie de la reluarea Ligii 1 de fotbal, după 3-1 în deplasare în „Ştefan cel Mare” cu Dinamo Bucureşti.
Sepsi a deschis scorul încă din minutul 1, la fel ca în etapa precedentă cu Voluntari, însă de data asta a reuşit să păstreze avantajul până la finalul partidei. Ba mai mult, Sepsi a mai înscris de două ori pe final: 2-0 din penalty în min 80 prin căpitanul Gabriel Vaşvari, 3-0 în min 86 prin fundaşul Florin Ştefan, care a marcat primul său gol din acest sezon.
Dinamo a redus din diferenţă în prelungirile partidei, fără însă a pune în pericol victoria lui Sepsi.
Portarul echipei din Sfântu Gheorghe, Roland Niczuly, a făcut un meci excelent, apărând un penalty în prima repriză, dar şi multe alte şuturi periculoase spre poarta sa.
În urma acestei victorii, Sepsi OSK rămâne pe locul 8 în Liga 1 cu 23 de puncte (locul 2 în play-out după Viitorul Constanţa).
Următorul meci al lui Sepsi va avea loc miercuri de la ora 20:00 pe teren propriu cu Poli Iaşi în manşa tur a semifinalei Cupei României.
Principalele faze ale meciului:
1’ A început meciul!
1’ GOOOL! Sepsi deschide scorul în secunda 40, la primul atac. Pavol Safranko a împins mingea în plasă, după o bară.
4’ Ocazie pentru Sepsi! Nicolae Carnat a șutat superb din afara careului, dar Piscitelli a scos de sub transversală. Rămâne 1-0 pentru oaspeți.
7’ Replica lui Dinamo. Deian Sorescu a scăpat spre poarta adversă, dar Roland Niczuly a închis foarte bine la colțul scurt și a respins în afara terenului.
20’ A început o ploaie torențială în Ștefan cel Mare. Dinamo încearcă să echilibreze partida, însă oaspeții sunt mult mai pregătiți din punct de vedere fizic.
26’ Primul cartonaș galben al partidei. Rachid Bouhenna a fost avertizat.
27’ Ocazie pentru Sepsi. Andrei Sin a fost doborât de Nicolae Carnat, care apoi i-a scos lui Gabriel Vașvari. Mijlocașul a șutat din prima, peste poarta lui Dinamo.
31’ Schimbare la Dinamo. Intră Valentin Lazăr, iese Andreas Mihaiu.
38’ Penalty pentru Dinamo și cartonaș roșu! Răzvan Tincu a fost eliminat după un fault în postura de ultim apărător. Perovic va șuta de la 11 metri.
39’ Apără Niczuly! Perovic a șutat puternic de la 11 metri, dar portarul lui Sepsi a respins cu piciorul. Rămâne 1-0 pentru oaspeți.
42’ Schimbare la Sepsi. Intră Daniel Celea, iese Nicolae Carnat.
45+4’ Pauză în Ștefan cel Mare! Sepsi conduce 1-0, pe o ploaie torențială, după un gol marcat în secunda 42. Dinamo a ratat un penalty în minutul 39.
46’ S-a reluat partida.
46’ Schimbare la Sepsi. Intră Lorand Fulop, iese Pavol Safranko.
48’ Ocazie pentru Sepsi! Istvan Fulop a scăpat pe contraatac și i-a pasat fratelui său, Lorand Fulop, care a șutat în blocajul lui Piscitelli.
48’ Cartonaș galben pentru Marius Ștefănescu.
51’ Ocazie uriașă pentru Dinamo! Deian Sorescu a primit în șase metri și a șutat violent, dar portarul Roland Nicuzly a respins incredibil. Rămâne 1-0 pentru Sepsi OSK.
53’ O nouă ocazie mare pentru Dinamo! Deian Sorescu ajunge din nou la finalizare, reia cu capul din șase metri, dar Roland Niczuly a respins din nou incredibil. Oaspeții rămân în avantaj, deși joacă în zece oameni.
65’ Ocazie pentru Dinamo! Daniel Popa a fost aproape de egalare, însă Sepsi scapă din nou basma curată.
79’ Penalty pentru Sepsi! Puljic l-a faultat pe Ștefănescu în careu, iar centralul Sebastian Colțescu a indicat punctul cu var.
80’ GOOOL! Sepsi se desprinde pe tabelă. Gabriel Vașvari înscrie cu mult calm de la 11 metri, iar oaspeții sunt aproape de a doua victorie a sezonului pe terenul lui Dinamo.
86’ GOOOL! Sepsi marchează pentru 3-0! Florin Ștefan a scăpat singur în flancul stâng, de unde a șutat puternic la colțul lung. Mingea s-a oprit în plasă, iar Piscitelli n-a avut nicio șansă. Fundașul marchează primul gol în acest sezon.
90’+3 Gol Dinamo. Gazdele reduc din diferenţă.
90’+5 Fluier final. Sepsi câştigă cu 3-1 şi obţine prima victorie din play-out în acest sezon.

