Sport, Ştiri locale

VIDEO. Sepsi OSK, victorie clară cu Dinamo pe noul stadion din Sfântu Gheorghe

Sepsi OSK a câştigat duminică cu Dinamo Bucureşti primul meci pe noul stadion din Sfântu Gheorghe, dar şi prima partidă după 12 etape fără victorie în Liga 1. Ultimul succes al lui Sepsi a fost cel din chiar prima etapă a noului sezon, cu Academica Clinceni.

Meciul de duminică cu Dinamo a început excelent pentru echipa lui Cristiano Bergodi, gazdele conducând cu 2-0 după doar 22 de minute, ambele goluri fiind marcate de Marius Ştefănescu. Tânărul jucător a avut ocazia unui hattrick spectaculos câteva minute mai târziu, dar a şutat puţin pe lângă poartă.

Publicitate

Dinamo a redus din diferenţă prin Torje în min. 40, însă Sepsi a mărit din nou diferenţa la două goluri prin Mitrea, care a înscris cu capul în min. 72.

Sepsi OSK a mărit şi mai mult diferenţa pe tabelă prin Fofana, care a făcut 4-1 în min. 87.

În urma acestei victorii, Sepsi OSK urcă pe locul 11 în clasament, la 10 puncte distanţă de locurile de playoff. În următoarea etapă, Sepsi OSK va juca în deplasare cu U Craiova 1948, sâmbătă, 6 noiembrie de la ora 20:30.

Sepsi OSK – Dinamo, echipe de start

Sepsi: Began – Radoslav, Ninaj, Mitrea, Ștefănescu – Eder Gonzales, Păun, Dumitrescu – Ashkovski, Luckassen, Achahbar
Rezerve: Gedo, Tincu, Chunchucov, Bărbuț, Aganovic, Golofca, Damaschin, Fofana, Ispas
Antrenor: Cristiano Bergodi

Dinamo: Iliev – Sorescu, Pinto, R. Popa, An. Radu – Torje, Espinosa, Itu – Măgureanu, Ivanovski, Matei
Rezerve: Fara, Giafer, Amzar, Borcea, Crețu, R. Grigore, Bani, Vestenicky
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
Arbitru:  Sebastian Colţescu (Craiova) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Popescu Adrian (Craiova)