Sport, Ştiri locale

Sepsi OSK termină la egalitate partida de la Mediaş

Sepsi OSK şi Gaz Metan au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat joi seară la Mediaş în etapa a 12-a din playout.

Scăpată şi matematic de emoţiile retrogradării, după ce Voluntari a pierdut miercuri cu Dinamo, Sepsi OSK s-a deplasat la Mediaş pentru meciul din etapa a 12-a a play-out-ului Ligii 1 de fotbal.

Publicitate

Situaţia nu era la fel de clară şi în cazul gazdelor de la Gaz Metan, care ocupau locul 5 în play-out, însă la doar un punct peste locul de baraj, şi la 3 puncte de locul 7, care duce direct în Liga a II-a.

Sepsi venea după ce a câştigat pe linie în ultimele trei etape, cu Voluntari, Poli Timişoara şi Juventus Bucureşti.

Gaz Metan era şi ea neînvinsă de trei runde, în care a obţinut cinci puncte în confruntările cu Concordia Chiajna, Voluntari şi Poli Timişoara.

Meciul de la Mediaş a început cu un gol rapid înscris de gazde, în min.5, printr-o lovitură de cap din careul mic.

Sepsi a început să atace, deşi destul de steril, însă a venit şi egalarea, în min. 25, când golgheterul echipei, Istvan Fulop, a marcat din 2 metri cu poarta goală după o centrare a lui Tandia. Astfel, echipele au intrat la egalitate la pauză, 1-1.

A doua repriză a fost una echilibrată, cu o mai mare presiune din partea gazdelor, care aveau nevoie de victorie pentru a se depărta de zona periculoasă a clasamentului.

Cele două echipe n-au mai reuşit să marcheze, astfel că partida se termină la egalitate, 1-1.

Pentru Sepsi OSK urmează ultimul meci pe teren propriu din acest sezon, duminică, de la ora 18:00 cu FC Botoşani.

Echipele de start

Gaz Metan: R. Pleșca – V. Crețu, C. Sîrghi, M. Constantin, S. Bușu – Chamed, I. Cristea, Rosado – Olaru, Ely, Caiado
Rezerve: Greab, Buziuc, Romeo, Popovici, Edinho, Tîrcoveanu, Fioretos

Sepsi: Niczuly – Dalmau, I. Ursu, Ghinga, Sato – Petrovikj, Gorrin – Tandia, I. Fulop, Hamed – Simonovski
Rezerve: Jovanovski, Dumbravă, Filipe Oliveira, M. Burlacu, Hadnagy, N. Ross, C. Dima

Desfăşurarea meciului:

1’ Începe partida de la Mediaş

2′ Nasser Chamed (Gaz Metan) bate un corner.

6’ Gol Gaz Metan! Iulian Cristea înscrie cu capul din careul mic, fără nicio şansă pentru Niczuly.

7′ Lovitură de colț pentru Sepsi OSK. Execută Istvan Fulop, însă gazdele resping.

13’ Ocazie Gaz Metan! Olaru șutează în plasa laterală din marginea dreaptă a careului mic.

15’ Șutul lui Yasin Hamed nu nimerește poarta. Prima șansă a oaspeților.

17′ David Caiado (Gaz Metan) este surprins în ofsaid.

25’ GOOOOOL SEPSI! 1-1. Istvan Fulop înscrie simplu din fața porții după o centrare a lui Tandia.

36’ Diogo Rosado încasează primul galben al partidei.

37’ Ocazie Gaz Metan! Ghinga scoate din fața liniei porţii o centrare periculoasă a lui Chamed și acordă corner. Lovitura liberă este executată, mingea deviată ajunge în dreptul lui Marius Constantin, care a încercat să reia cu călcâiul, dar execuția a fost nereușită.

42′ Marko Simonovski (Sepsi OSK) este avertizat de arbitru cu cartonaş galben pentru un fault.

45’+1 Pauză la Mediaş. Gaz Metan şi Sepsi OSK sunt la egalitate, 1-1.

46′ Start repriza secundă!

46′ Roberto Romeo îl înlocuiește pe Nasser Chamed la Gaz Metan.

49′ Gaz Metan presează în atac, dar arbitrul fluieră prompt un ofsaid.

50′ Ocazie Sepsi! Fulop a executat o lovitură libera de la 22 de metri, ușor lateral stânga, dar Pleșca a respins spectaculos în lateral.

63′ Nicholas Ross intră în locul lui Alex Gorrin.

65’ Dublă ocazie Gaz Metan! Rondon a încercat o reluare spectaculoasă din careul mic, dar Niczuly respinge în corner. Sîrghi a reluat puţin peste, după ce s-a executat lovitura liberă.

67’ Bară Gaz Metan! Caiado vine din spate și lovește mingea cu capul, aceasta izbește transversala!

68′ Andrei Tircoveanu îi ia locul lui Darius Olaru pentru Gaz Metan.

69′ Cartonaș galben pentru Daisuke Sato.

70′ Sepsi OSK avansează prin Yasin Hamed, care își încearcă șutul. Mingea prinde cadrul porții, dar tabela ramâne neschimbată.

71′ Trage David Caiado dar balonul trece pe lângă poartă.

73’ Cartonaș roșu Sepsi OSK! Sato își lasă echipa în inferioritate, după al doilea galben!

76′ Schimbare la oaspeti, Constantin Dima îl inlocuiește pe Yasin Hamed.

80′ Schimbare la Gaz Metan, intră Alexandru Buziuc în locul lui Diogo Rosado.

82′ Eugen Neagoe face ultima schimbare: Filipe Oliveira îl înlocuiește pe Marko Simonovski.

83′ Ibrahima Tandia este în ofsaid.

89′ Alexandru Buziuc (Gaz Metan) reușește să tragă, dar șutul nu prinde spațiul porții.

90’ Meciul este prelungit cu 4 minute.

90’+4 Final de meci. Gaz Metan şi Sepsi OSK termină la egalitate, 1-1.