Sport, Ştiri locale

Sepsi OSK pierde finala Cupei României în faţa FCSB

Sepsi OSK a pierdut miercuri seară la Ploieşti finala Cupei României la fotbal în faţa mult mai experimentatei echipe FCSB, scor 1-0 pentru bucureşteni.

N-a fost o finală spectaculoasă, mai ales în prima repriză, când n-a fost niciun şut pe poartă. Lucrurile s-au mai animat în a doua jumătate, când FCSB a şi reuşit să marcheze primul gol în min. 65 după o bâlbâială în careul mic al lui Sepsi.

Publicitate

Oboseala acumulată în ultima perioadă s-a văzut la jucătorii lui Sepsi, care în a doua repriză au jucat destul de slab. Cu toate astea, pentru Sepsi rămâne o performanţă uriaşă calificarea în această finală.

Sepsi – FCSB, echipele de start

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan – R. Deaconu, Vașvari, Achahbar – Carnat, Karanovic, M. Ștefănescu
Rezerve: Fejer – L. Kovacs, Celea, G. Dragomir, L. Fulop, Diaz, Safranko, Gal Andrezly, Csiszer
Antrenor: Leo Grozavu

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, Miron, I. Cristea, Panțîru – Ov. Popescu, D. Olaru, I. Vînă – D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman
Rezerve: R. Udrea – Moruțan, A. Petre, C. Dumitru, Perianu, Pantea, V. Pandele, Istrate, A. Niță
Antrenor: Toni Petrea

Desfăşurarea partidei:

1’ Dennis Man cere lovitură de la 11 metri, după un duel în careu cu Ronaldo Deaconu.

3’ Florin Tănase centrează periculos, paralel cu linia porții. Florin Ștefan respinge la siguranță, în corner.

5’ Radoslav Dimitrov are o incursiune deosebită în flancul drept. Sepsi obține un corner.

8’ Cei de la Sepsi au cerut penalty după intervenția lui Miron în urma unei lovituri de colț.

10’ Sepsi presează, obține 3 lovituri de la colțul terenului la rând, dar nu periclitează poarta lui Andrei Vlad.

17’ Sepsi obține un nou corner, după respingerea cu capul a lui Panțîru.

20’ Jocul de posesie al celor de la FCSB nu funcționează. Apar multe greșeli încă din momentul în care balonul e în zona fundașilor centrali. Olaru obține însă o lovitură liberă periculoasă de la marginea careului advers.

22’ Prima ocazie importantă a finalei. Florinel Coman a executat o lovitură liberă de la marginea careului, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

30’ Ovidiu Popescu șutează puternic de la 18 metri. Mingea trece puțin peste poartă.

35’ Ocazie pentru FCSB. Dennis Man a pătruns în careul advers, a căutat vinclul, dar mingea a trecut peste bara transversală.

45’ Florin Tănase scapă singur cu portarul după o pasă interesantă a lui Florinel Coman. Tușierul ridică însă fanionul.

45’+2 Pauză! Sepsi și FCSB se află la egalitate, scor 0-0, după primele 45 de minute.

46’ Adi Petre și Olimpiu Moruțan intră la FCSB. Safranko și Lorand Fulop, oamenii trimiși de Sepsi în teren în locul lui Carnat şi Karanovic.

46’ Începe repriza a doua

54’ Olimpiu Moruțan are o incursiune de senzație. Păcălește elegant doi adversari și trage sub transversală de la 18 metri. Niczuly se întinde și respinge peste poartă.

57’ Bară FCSB! Panțîru a pătruns în viteză în careul advers, a șutat violent la colțul scurt, dar mingea a lovit bara din dreapta lui Niczuly. Rămâne 0-0.

58’ Cartonaș galben pentru Florin Tănase.

65’ GOL FCSB! Dennis Man trimite mingea în poartă la capătul unei gafe în lanț a apărătorilor lui Sepsi. Acțiunea a pornit de la pasa filtrantă a lui Moruțan către Florinel Coman.

75’ Schimbare la Sepsi: intră Tomas Diaz, iese Radoslav Dimitrov.

77’ Cartonaș galben pentru Rachid Bouhenna.

80’ Eliminare la Sepsi! Rachid Bouhenna încasează al doilea cartonaș galben, într-un interval de trei minute, după un fault stupid comis asupra lui Dennis Man.

83’ Intră Daniel Celea, iese Anass Achahbar.

85’ Ocazie pentru Sepsi. Tănase a preluat greșit în careu, iar Daniel Celea a fost aproape să egaleze.

90’+3 Final de… finală! Sepsi pierde cu 1-0 în faţa FCSB.