Sport, Ştiri locale

Sepsi OSK obţine la Voluntari prima victorie din noul sezon

Sepsi OSK s-a impus în deplasarea de la Voluntari din etapa a 5-a a Ligii 1 de fotbal. Echipa din Sfântu Gheorghe s-a văzut condusă încă din min.4, însă a reuşit să revină după pauză şi să câştige cu 2-1 prin golurile marcate de Purece şi Lorand Fulop.

În urma acestei victorii, Sepsi OSK urcă pentru moment până pe locul 7 în clasament, cu 6 puncte după 5 etape.

Echipele de start:

FC Voluntari (4-3-3): Rîmniceanu – Costin, Balaur, Armaș, Vlad – Căpățînă, de Lucas, I. Gheorghe – Mailat, Eric, Grădinaru
Rezerve: 1. Lavin, 2. C. Achim, 14. Marcelo, 20. Ozkara, 29. Puel, 30. Al. Stoica, 32. Kocici, 70. A. Voinescu, 99. Borțoneanu
Antrenor: Mihai Teja

Sepsi (4-2-3-1): Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Bogdan Mitrea, Fl. Ștefan – Kovacs, Fofana, Dragomir – Golofca, Safranko, Ștefănescu
Rezerve: 12. Fernandez, 2. Deligiannidis, 10. L. Fulop, 13. Bajrovic, 14. V. Mitrea, 19. Nouvier, 24. I. Fulop, 27. Carnat, 88. Dimitrov
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Marius Avram // A1: Vladimir Urzică; A2: Marius Marchidanu

Desfăşurarea partidei:

1’ Începe meciul.

4’ GOL Voluntari! Grădinaru șutează din afara careului, Niczuly respinge în față, până

la Mailat, care prinde un voleu spectaculos și deschide scorul.

7’ Aganovic intră în locul lui Dragomir.

10’ Betancor intră în locul lui Eric.

10’ Ocazie Sepsi. Mitrea exdcută o lovitură liberă, dar Râmniceanu respinge de la rădăcina barei.

14’ Ocazie Voluntari. Ion Gheorghe șutează din afara careului, cu efect, dar mingea ocolește puțin poarta.

29’ Ocazie Voluntari. Mailat trage din unghi, iar Niczuly reține în doi timpi.

32’ Mitrea primește cartonaș galben.

35’ Ocazie mare Voluntari. Vlad centrează de pe stânga, iar șutul lui Betacor e deviat de Ștefan, din fața porții.

45’+1 Ștefănescu primește cartonaș galben.

45’+2 La pauză, Voluntari – Sepsi 1-0.

46’ Începe repriza secundă.

46’ Nouvier intră în locul lui Ștefan.

46’ Purece intră în locul lui Kovacs.

48’ Ocazie Sepsi. Purece îi pasează lung lui Nouvier, care trage din unghi, dar e blocat de Râmnicenau.

53’ Ocazie Voluntari. Betancor ia o fază pe cont propriu și îi pasează perfect lui Căpățână în careu, iar acesta trage din alunecare, dar Niczuly prinde.

54’ Ocazie Voluntari. Mailat ia o acțiune pe cont propriu, trece în viteză de Mitrea și centrează în fața porții, cu un lob peste portar, iar Ștefănescu respinge.

55’ GOOOOOOL Sepsi! Nouvier îl driblează pe Costin și îi așează mingea lui Purece, care egalează cu un șut din marginea careului.

58’ Lorand Fulop intră în locul lui Fofana.

83’ GOOOOOL Sepsi! Nouvier centrează de pe stânga, iar Lorand Fulop înscrie cu o lovitură de cap.

87’ Ocazie Sepsi. Safranko scapă pe stânga și încecarcă o scăriță, dar nu nimerește poarta.

90’+2 Final de meci.