Sport

Sepsi OSK încheie anul cu o înfrângere la Voluntari

„Ne va aştepta un meci foarte greu, foarte dificil. Voluntariul are în componenţă jucători cu experienţă mare, valoroşi, care au jucat şi la naţională, dar asta nu înseamnă că nu putem câştiga împotriva lor”, spuneat antrenorul echipei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Eugen Neagoe, înaintea partidei de luni dintre FC Voluntari şi Sepsi OSK.

FC Voluntari nu mai câștigase un meci în Liga 1 din 22 octombrie, când s-a impus pe terenul Astrei. De atunci a mai obținut doar 3 puncte în 6 meciuri, venite din 3 remize.

Publicitate

În schimb, Sepsi OSK venea după prima victorie în ultimele 14 etape, 2-1 acasă cu Poli Iaşi.

Meciul de la Voluntari a început cu o dominare destul de clară a gazdelor, care au şi reuşit să înscrie de două ori în prima jumătate de oră.

Gazdele au mai marcat o dată în repriza a doua, printr-un şut aproape de jumătatea terenului al lui Căpăţână.

Scor final 3-0 pentru Voluntari şi cele două echipe intră în vacanţa de iarnă.

Echipele de start:

Voluntari: Petrariu – Filipov, Balaur, M. Popescu, Vl. Olteanu – Răuță, D. Novac – G. Deac, L. Marinescu, Ivanovici – Ad. Bălan
Rezerve: Gavrilaș, Leasă, C. Achim, C. Lazăr, Căpățână, Popadiuc, Pârcălabu

Sepsi: Niczuly – I. Ursu, Ghinga, R. Damian, Grecu – Petrovikj, Cr. Dima – Astafei, Fulop, Huiban – Nikolic
Rezerve: Fejer, Thiaw, Dumbravă, Hadnagy, Cl. Herea, P. Petre, Veress

Desfăşurarea meciului conform digisport.ro şi gsp.ro:

1’ A început partida dintre FC Voluntari şi Sepsi.

3’ Stefan Nikolic este fluierat în poziție de ofsaid.

10’ Reluarea cu capul a lui Stefan Nikolic a fost prea slabă pentru a-l pune în dificultate pe Răzvan Petrariu.

16’ Ocazie imensă FC Voluntari! Marinescu a reluat din poziţie ideală pe lângă poartă, după ce centrarea lui Olteanu a fost respinsă greşit de Niczuly

18’ GOL FC Voluntari 1-0! Petre Ivanovici a deschis scorul cu un şut superb, de la 16 metri, după ce Damian a degajat exact în direcţia sa.

22′ Istvan Fulop trimite spre poartă, dar scorul nu se schimbă

27’ Prima schimbare la Sepsi. Constantin Grecu a fost înlocuit de Florin Dumbravă.

27’ Ocazie FC Voluntari! Roland Niczuly a degajat mingea exact la Adrian Bălan, însă a respins apoi şutul acestuia la Petre Ivanovici, care a fost şi el blocat ulterior.

28’ GOL FC Voluntari 2-0! Adrian Bălan a reluat perfect, cu capul, centrarea excelentă a lui Petre Ivanovici din corner.

35′ Șutul lui Victoras Astafei nu nimerește poarta și scorul rămâne același

36′ Şutul lui Istvan Fulop, de la 18 metri, a trecut peste poarta gazdelor.

38′ Lovitura de cap a lui Adrian Ionuț Bălan nu prinde cadrul porții pentru Voluntari.

40’ Lovitură liberă de la aproape 30 de metri executată de Istvan Fulop pe lângă poartă.

43’ Ocazie Sepsi! Şutul din întoarcere al lui Nikolic, de la 16 metri, a trecut puţin pe lângă poarta lui Petrariu.

45’ Milovan Petrovikj trimite la poartă, fără rezultat însă.

45’ Stefan Nikolic este surprins în ofsaid.

45’+1 Arbitrul fluieră finalul primei părți, echipele se retrag la vestiare.

46’ Schimbare la Sepsi. Damian a fost înlocuit de Thiaw.

46’ A început repriza a doua a partidei de la Voluntari.

48’ Stefan Nikolic încearcă un șut, dar cei de la Voluntari reușesc să respingă.

50′ Dragos Huiban șutează, dar lovitura e blocată de un apărător.

54’ Ultima schimbare la Sepsi. Patrick Petre a intrat în locul lui Dragoş Huiban.

57’ Ghinga a reluat pe lângă poartă centrarea bună a lui Fulop.

63’ Schimbare la FC Voluntari. Gabriel Deac este înlocuit de Mihai Căpăţână.

64’ Cartonaş galben primit de Milovan Petrovikj.

65’ Șutează Patrick Petre, dar nu nimerește poarta.

66’ Sebastian Ghinga este şi el avertizat.

68’ Stefan Nikolic este semnalizat în poziție de ofsaid.

71’ Doru Popadiuc îl înlocuiește pe Laurenţiu Marinescu la Voluntari.

76’ Reluarea cu capul a lui Thiaw a trecut mult peste poarta lui Petrariu.

79’ Galben pentru Mihai Căpățână!

80’ GOL FC Voluntari 3-0! Gol de senzaţie reuşit de Mihai Căpăţână, de la peste 40 de metri de poarta lui Sepsi, din apropierea liniei de tuşă.

Mihai Căpăţână nu e la prima reuşită de generic în Liga 1. Pe 23 octombrie 2016 a înscris din propria jumătate într-un meci contra lui CSM Poli Iaşi, din deplasare.

82’ Istvan Fulop prinde un şut frumos de la mare distanţă, dar portarul respinge.

84’ Schimbare la FC Voluntari. Mircea Leasă i-a luat locul lui Vlad Olteanu.

85’ Daniel Novac a primit şi el cartonaşul galben.

86’ Istvan Fulop reușește să tragă, dar șutul nu prinde spațiul porții.

88’ Incursiunea lui Victoras Astafei este respinsă de defensiva celor de la Voluntari.

90’ Daniel Novac de la Voluntari găsește un culoar și șutează, dar mingea este deviată în corner de Niczuly.

90’+2 Final de partidă. 3-0 pentru Voluntari.