Sport

Sepsi OSK, egalată pe final de Chindia Târgovişte

Sepsi OSK a terminat la egalitate meciul din a doua etapă din noul sezon al Ligii I de fotbal, în deplasare la Buzău cu Chindia Târgovişte, scor 1-1.

Sepsi a deschis scorul prin Stefan Askovski în min. 52 dintr-o pasă a lui Bogdan Mitrea. Din păcate însă, în min. 86 gazdele au egalat, astfel că meciul s-a terminat la egalitate.

Publicitate

Pentru Sepsi OSK urmează returul din Conference League, de joi, ora 19:30, pe teren propriu cu Spartak Trnava.

Chindia Târgoviște – Sepsi Sf. Gheorghe, echipe de start:

CHINDIA: Moldovan – Căpuşă, Celea, Baxevanos, Roumpoulakou – Şerban, Suciu, Iacob, Popadiuc – Neguţ, Florea
REZERVE: Căbuz, Popa, Corbu, Cherchez, Ioniţă, Martac, Matis, Kocic, M. Şerban
ABSENT: M. Dulca (la Jocurile Olimpice)
ANTRENOR: Emil Săndoi
SEPSI: Niczuly – Dimitrov, Mitrea, Hugo Filipe, Ştefănescu – Vaşvari, Păun, Ispas – Askhovski, Damaşcan, Eder Gonzales
REZERVE: Began, Andres Dumitrescu, Tincu, Achahbar, Bojic, Rep, Fofana, Gedo, Aganovic
ABSENȚI: Golofca, Ninaj, Bărbuț, I. Fulop (accidentați)
ANTRENOR: Leo Grozavu

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)

Desfăşurarea meciului:

1’ A început partida!

2’ Neguț pătrunde în careul celor de la Sepsi, protejează foarte bine balonul și reușește să îi paseze lui Florea care încearcă la rândul său să paseze, dar este blocat de Vașvari.

5’ Daniel Celea execută o lovitură liberă de la distanță, șutează puternic, dar balonul trece peste poarta lui Niczuly.

11’ Nicolae Păun încasează cartonașul galben după o intrare dură asupra lui Doru Popadiuc.

12’ Ocazie uriașă pentru Chindia! Daniel Florea execută o lovitură liberă, trimite în careul celor de la Sepsi, iar Tiberiu Căpușă încearcă să înscrie prin alunecare, dar Niczuly reușește să apere.

19’ Eder Gonzalez își încearcă norocul cu un șut de la aproximativ 30 de metri, dar balonul este deviat de Damașcan.

26’ Ocazie pentru Sepsi! Gabriel Vașvari vrea să îl învingă pe Moldovan cu un șut puternic, trimis de la distanță, dar balonul trece pe lângă poartă.

30’ Eder Gonzalez vede cartonașul galben după o intervenție asupra lui Paul Iacob.

40’ Ocazie imensă pentru Chindia! Andrei Șerban execută o lovitură de la colțul terenului, Baxevanos trimite cu capul, dar balonul trece pe lângă poartă.

45’ Finalul primei reprize!

46’ A început repriza a doua!

46’ Nicolae Păun este înlocuit cu Rajko Rep.

46’ Marius Ștefănescu este înlocuit cu Adnan Aganovic.

52’ Goooool Sepsi! Mitrea trimite balonul în careu, Ashkovski reușește să se strecoare printre doi apărători ai Chindiei și înscrie cu un șut din apropierea porții.

60’ Radoslav Dimitrov șutează de la mare distanță, dar Moldovan are o paradă superbă.

65’ Ocazie uriașă pentru Chindia! Baxevanos recuperează balonul în interiorul careului, dar îi lasă oportunitatea de a înscrie lui Iacob care lovește bara porții lui Niczuly.

67’ Niczuly vede cartonașul galben pentru proteste.

69’ Popadiuc primește cartonaș galben după o intervenție asupra lui Eder Gonzalez.

72’ Doru Popadiuc este înlocuit cu Daniel Popa.

72’ Corbu este introdus în locul lui Rouboulakos

72’ Răzvan Tincu este introdus în locul lui Eder Gonzalez.

77’ Radoslav Dimitrov vede cartonașul galben.

80’ Gabriel Vașvari este înlocuit cu Fofana

82’ Sergiu Suciu este înlocuit cu Cherchez.

86’ Gol Chindia! Cherchez marchează simplu din apropierea porții, după o fază superbă creată de jucătorii Chindiei.

90’+4 Final de meci. Chindia – Sepsi 1-1.