Sport

VIDEO. Sepsi OSK a pierdut cu Rapid primul meci din noul sezon intern

Sepsi OSK nu a reuşit să-şi păstreze invincibilitatea în noul sezon al Superligii. Deşi a condus cu 1-0 în meciul cu Rapid de pe teren propriu, echipa din Sfântu Gheorghe a pierdut cu 1-2 partida din etapa a 7-a.

În urma acestei înfrângeri, Sepsi coboară pe locul 5 în clasament. Pentru echipa din Sfântu Gheorghe urmează marţi, 30 august, meciul din deplasare cu U Craiova 1948, iar vinerea viitoare, pe 2 septembrie, meciul de acasă cu CS Mioveni.

Publicitate

Partida a început în forță, cu șutul lui Bărbuț, urmat de execuția lui Rondon, peste câteva minute, dar portarul a fost pe fază.

Sepsi a primit un penalty cu ajutorul VAR-ului, după o decizie care a durat peste 5 minute, iar Rondon a deschis scorul de la 11 metri în minutul 21. Rapidul a egalat peste 6 minute, când Sefer a fost la locul potrivit după o greșeală a portarului Niczuly.

A urmat ocazia lui Dugandzic, iar la cealaltă poartă, Ștefănescu nu a avut precizie. În prelungirile primei părți, Ioniță a dat lovitura pentru Rapid, cu un super gol.

Repriza a doua a început cu o ocazie a Rapidului, urmată de o oportunitate a lui Ștefănescu la poarta lui Moldovan, care a respins spectaculos.

Nici Ion Gheorghe nu a avut mai mult noroc, iar apoi, portarul Rapidului a ieșit la timp și a degajat din fața lui Bărbuț. Giuleștenii au mai avut apoi o ocazie bună, când Papeau a făcut ce a vrut cu Dimitrov, i-a pasat lui Dugandzic, care nu l-a putut bate pe portar.

Pe final, șutul lui Onea a trecut peste poartă, iar ultima șansă le-a aparținut covăsnenilor, prin Golofca. Astfel, Sepsi – Rapid s-a terminat 1-2, iar giuleștenii i-au provocat prima înfrângere trupei lui Bergodi și au trecut din nou pe primul loc, cel puțin provizoriu.

Vezi AICI VIDEO cu declaraţiile antrenorului Cristiano Bergodi (Sepsi OSK) după meci. Vezi AICI VIDEO cu declaraţiile antrenorului Adrian Mutu (Rapid Bucureşti) după meci.

Foto sus: Facebook / Sepsi OSK.