Sport, Ştiri locale

Şapte jucătoare de la Sepsi SIC în All Star Game-ul baschetului feminin de la Braşov

Federatia Romana de Baschet anunta ca a terminat centralizarea voturilor pentru stabilirea componentei celor doua selectionate de baschet feminin, NORD si SUD, care se vor confrunta in data de 8 februarie 2016, in Brasov, in cadrul traditionalului ALL STAR GAME.

Astfel, in urma voturilor exprimate de public, de reprezentantii mass-media si de Colegiul Central de Antrenori, va prezentam mai jos componenta celor doua selectionate care promit sa faca spectacol in Sala Sporturilor “DP Colibasi” din Brasov, cu precizarea ca ponderea stabilirii componentei celor doua selectionate a fost: 30% vot public, 30% vot mass-media si 40% vot CCA. Totodata, la alcatuirea echipelor s-a tinut cont si de Regulamentul Specific al LNBF.

Iata componenta selectionatelor de la ALL STAR GAME – BRASOV 2016, eveniment care va fi transmis in direct de DIGI SPORT, in data de 8 februarie, cu incepere de la ora 19:00:

NORD

1. PARAU Annemarie – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

2. JEFFERY Janeesa – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

3. URSU Sonia – CSU Alba Iulia

4. STOENESCU Ancuta – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

5. FERENCZI Flavia – Universitatea Cluj-Napoca

6. MARSHALL Tyaunna – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

7. UIUIU Alexandra – CSU Alba Iulia

8. THOMPSON Amanda – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

9. ANTIC Jelena – CSU Alba Iulia

10. EVANS Shante – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

11. DYER Shawnta – CSU Alba Iulia

12. LOVASZ Izabella – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

Antrenori

MIKES Zoran – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

POPOV Miroslav – CSU Alba Iulia

SUD

1. GREEN Porchia – CSM Targoviste

2. DIACONU (STANICI) Florina – Rapid Bucuresti

3. ARNOLD Shanita Tava – CSBT Alexandria

4. FERARIU Ana – Olimpia CSU Brasov

5. OLAH (OROSZ) Andreea – CSM Targoviste

6. IRIMIA Gabriela – Olimpia CSU Brasov

7. PESOVIC Biljana – Olimpia CSU Brasov

8. FILIP Romina – Phoenix Galati

9. BARTEE Carla – Olimpia CSU Brasov

10. DEMETER Hanna – Phoenix Galati

11. MITIC Jelena – Olimpia CSU Brasov

12. ROCHEL Cassandra – Phoenix Galati

Antrenori

CALANCEA Dan – Olimpia CSU Brasov

PIPEREA Madalin – CSBT Alexandria

Totodata, in urma centralizarii voturilor, va putem anunta si cinci-ul de baza la fiecare selectionata:

SUD

1. GREEN Porchia – CSM Targoviste

2. FERARIU Ana – Olimpia CSU Brasov

3. PESOVIC Biljana – Olimpia CSU Brasov

4. BARTEE Carla – Olimpia CSU Brasov

5. ROCHEL Cassandra – Phoenix Galati

NORD

1. PARAU Annemarie – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

2. JEFFERY Janeesa – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

3. UIUIU Alexandra – CSU Alba Iulia

4. THOMPSON Amanda – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

5. EVANS Shante – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

Reamintim ca baza de vot a fost alcatuita din sportive si antrenori principali ai tuturor echipelor din LNBF, numele acestora fiind prezente in programul de vot pentru public pana in data de 01 februarie. Dupa oprirea programului de vot, au fost validate 1116 voturi exprimate din partea publicului, iar din partea mass-media si-au exprimat preferintele 16 institutii de presa.

In selectionata Sud, sportiva care a adunat cele mai multe voturi din partea publicului a fost PESOVIC Biljana (481), iar in selectionata NORD a fost PARAU Annemarie (533). Preferatele mass-media pentru selectionata SUD au fost PESOVIC Biljana (11) si DIACONU (STANICI) Florina (8), in vreme ce pentru selectionata NORD au fost PARAU Annemarie (14) si UIUIU Alexandra (10). La categoria antrenori, cele mai multe voturi din partea publicului pentru SUD a adunat CALANCEA DAN (418), iar pentru NORD cel mai votat a fost MIKES Zoran (354), cei doi tehnicieni fiind si preferatii mass-media, cu 10 voturi, respectiv 7 voturi.

banner we radio