Ştiri locale

Record de infectări în judeţul Covasna: 207 cazuri noi în ultimele 24 de ore

Insititul Naţional de Sănătate Publică a anunţat bilanţul pandemiei pentru ultimele 24 de ore. Astfel, în judeţul Covasna au fost raportate 207 cazuri noi de COVID-19, cel mai mare bilanţ zilnic din judeţul nostru de la începutul pandemiei. Rata de incidenţă în judeţ a crescut la 4,17 cazuri la mia de locuitori. În Sfântu Gheorghe, rata de incidenţă a continuat să crească şi joi, ajungând la 6,78 cazuri la mia de locuitori, faţă de 6,27 cu o zi în urmă. 

Conform Prefecturii Covasna, din punct de vedere epidemiologic, situația înregistrată la nivelul județului Covasna, la data 21 octombrie 2021, este următoarea:

Publicitate
  • De la debutul pandemiei, la nivel județean s-au raportat 10.481 cazuri, s-au înregistrat 207 de cazuri noi, iar incidența la nivel de județ este 4,17 – conform raportărilor transmise de către Institutul Național de Sănătate Publică (INSP);
  • În ultimele 24 de ore au fost efectuate 367 de teste: 206 teste RT PCR și 161 teste rapide;
  • 46 de pacienți s-au vindecat, în total 8861 de la începutul pandemiei;
  • S-a înregistrat 1 deces. Până în prezent, numărul celor decedați se ridică la 390, toți nevaccinați;
  • La Spitalul Județean de Urgență dr. Fogolyán Kristóf din Sfântu Gheorghe sunt 59 de paturi COVID-19, din care sunt ocupate 50. Sunt 9 paturi ATI COVID, toate ocupate. La Spitalul de Recuperare Cardiovasculara Dr. Benedek Geza din Covasna sunt 90 de paturi COVID-19 din care 80 ocupate;
  • 583 de persoane sunt în carantină la domiciliu, 833 în izolare la domiciliu;
  • La această oră, la nivelul județului, se înregistrează 946 cazuri active, astfel: 11 la Valea Mare (incidența în localitate pe 1000 de locuitori fiind de 9,57), 15 la Arcuș (incidență 8,74), 18 la Bodoc (6,96), 433 la Sfântu Gheorghe (6,78), 10 la Chichiș (6,66), 69 la Covasna (6,29), 14 la Valea Crișului (5,58), 13 la Hăghig (5,13), 17 la Cătălina (5,11), 7 a Brateș (5,03), 9 la Lemnia (4,89), 20 la Ozun (4,29), 82 la Târgu Secuiesc (4,12), 13 la Brețcu (3,76), 7 la Ilieni (3,38), 15 la Zăbala (3,19), 4 la Mereni (3,15), 12 la Cernat (2,95), 5 la Vârghiș (2,89), 5 la Micfalău (2,81), 26 la Întorsura Buzăului (2,75), 14 la Zagon (2,74), 3 la Estelnic (2,66), 10 la Turia (2,61), 8 la Boroșneu Mare (2,42), 13 la Vâlcele (2,29), 8 la Ojdula (2,15), 7 la Belin (2,12), 9 la Sita Buzăului (1,85), 4 la Dobârlău (1,77), 3 la Bixad (1,75), 7 la Barcani (1,74), 3 Poian (1,74), 8 la Sânzieni (1,72), 15 la Baraolt (1,66), 2 la Moacșa (1,60), 8 la Ghelința (1,54), 7 la Brăduț (1,35), 3 la Reci  (1,28), 1 la Dalnic (1,06), 1 Comandău (1,05), 1 Malnaș (0,98), 2 la Ghidfalău (0,75), 3 la Bățani (0,63) și 1 la Aita Mare (0,62). Nu există nicio unitate administrativ-teritorială în care să nu fie înregistrate persoane infectate;
  • Numărul de doze administrate în centrele disponibile pe raza județului de la începutul campaniei este 84.904, din care 34.040 de inoculări sunt de rapel;
  • De asemenea cele 7.464 vaccinări efectuate de medicii de familie sunt vaccinuri complete nu necesita rapel;
  • Persoane care au efectuat doza a 3-a: 3.730;

La nivel naţional, joi au fost raportate 16.110 cazuri noi de îmbolnăviri şi 448 de decese. Mai jos buletinul de presă complet:

BULETIN DE PRESĂ 21 octombrie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 21 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.519.532 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 6.597 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.288.761 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.110 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 228 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba280963528,82
2.Arad329223668,84
3.Argeș365584288,20
4.Bacău348693574,68
5.Bihor389084797,73
6.Bistrița-Năsăud171531075,43
7.Botoșani198711754,76
8.Brașov551704628,67
9.Brăila182362797,70
10.Buzău184424936,70
11.Caraș-Severin156051175,40
12.Călărași148482167,19
13.Cluj750706999,11
14.Constanța586974289,36
15.Covasna104812074,17
16.Dâmbovița297913737,07
17.Dolj394803367,23
18.Galați363212776,57
19.Giurgiu159951598,94
20.Gorj127571454,58
21.Harghita111661514,47
22.Hunedoara29374826,73
23.Ialomița1586218810,01
24.Iași612917088,81
25.Ilfov6395178717,23
26.Maramureș275871744,45
27.Mehedinți133481408,15
28.Mureș310284595,79
29.Neamț263692906,01
30.Olt216022737,32
31.Prahova5139170610,04
32.Satu Mare180791183,31
33.Sălaj150231406,92
34.Sibiu339062757,50
35.Suceava341852314,27
36.Teleorman203822027,96
37.Timiș7525463110,30
38.Tulcea112951436,38
39.Vaslui233472486,04
40.Vâlcea215022067,08
41.Vrancea147492194,62
42.Mun. București264323301816,50
43.Din străinătate**164810
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

23600*

256
 TOTAL1.519.53216.110

                                                                                    

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.399 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA36
2ARAD48
3ARGEŞ40
4BACĂU26
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI8
8BRĂILA3
9BRAŞOV44
10BUZĂU29
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ25
14CONSTANŢA61
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ58
18GALAŢI32
19GIURGIU33
20GORJ21
21HARGHITA19
22HUNEDOARA64
23IALOMIŢA14
24IAŞI46
25ILFOV54
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI276
29MUREŞ50
30NEAMŢ30
31OLT25
32PRAHOVA38
33SĂLAJ12
34SATU MARE19
35SIBIU6
36SUCEAVA47
37TELEORMAN80
38TIMIŞ36
39TULCEA11
40VÂLCEA6
41VASLUI17
42VRANCEA11
Total  1.399

 

Până astăzi, 43.487 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.10.2021 (10:00) – 21.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 448 de decese (215 bărbați și 233 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 448 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 21 la categoria de vârstă 40-49 ani, 66 la categoria de vârstă 50-59 ani, 104 la categoria de vârstă 60-69 ani, 148 la categoria de vârstă 70-79 ani și 108 la categoria de vârstă peste 80 ani.

412 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 12 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 24 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

Din totalul de 448 de pacienți decedați, 412 erau nevaccinați și 36 vaccinați. Cei 36 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 23 și 80 de ani. 35 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.936. Dintre acestea, 1.815 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 476 sunt minori, 431 fiind internați în secții și 45 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.090.798 teste RT-PCR și 4.064.489 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.097 de teste RT-PCR (13.986 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.111 la cerere) și 40.783 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 140.921 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.774 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.623 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 92 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.440 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 628 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 octombrie, 2.916 sancțiuni contravenționale, în valoare de 466.950 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate