Ştiri locale

Rata de incidenţă în Sfântu Gheorghe a depăşit 5 cazuri la mia de locuitori

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 6923 astăzi, un plus de 46 de cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 2,52 la mia de locuitori.

Publicitate

În ceea ce priveşte Municipiul Sfântu Gheorghe, rata de incidenţă a ajuns marţi la 5,01 cazuri la mia de locuitori, fiind vorba de 321 de cazuri confirmate în oraş în ultimele 14 zile.

De precizat că săptămâna trecută a fost schimbată perioada de calcul a ratei de incidenţă,  care va fi calculată pe un interval de 14 zile, cuprins între a 17-a zi și a 3-a zi, anterioare datei în care aceasta se realizează. Explicaţia autorităţilor centrale este că durează întotdeauna 48 de ore, cu aproximaţie, pentru ca testele să fie finalizate, respectiv alocate către un judeţ sau altul.

La nivel naţional, 6.204 noi cazuri de infectare cu coronavirus au fost depistate în ultimele 24 de ore din 40.387 de teste procesate (27.234 de teste RT-PCR și 13.153 de teste rapide antigenice).

Numărul bolnavilor în stare gravă internați la terapie intensivă a atins un nou record – 1.405. Este pentru prima oară de la începutul pandemiei când numărul bolnavilor la ATI a trecut de 1.400.

De asemenea, în ultimele 24 de ore 175 de persoane (104 bărbați și 71 femei) și-au pierdut viața pe fondul îmbolnăvirii de Covid-19.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 30 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 946.647 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

845.357 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.204 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba181901083,68
2.Arad204011243,48
3.Argeș23694962,34
4.Bacău23173952,07
5.Bihor247751732,90
6.Bistrița-Năsăud10143622,28
7.Botoșani12653721,96
8.Brașov386372615,16
9.Brăila11472682,89
10.Buzău10748521,44
11.Caraș-Severin9436401,89
12.Călărași8846602,39
13.Cluj483274415,90
14.Constanța378921864,24
15.Covasna6923462,52
16.Dâmbovița20511982,69
17.Dolj23409592,89
18.Galați237611413,01
19.Giurgiu9630433,41
20.Gorj8553262,16
21.Harghita6978321,18
22.Hunedoara196371374,71
23.Ialomița9416742,37
24.Iași382901662,47
25.Ilfov392675719,12
26.Maramureș19239681,75
27.Mehedinți7170342,23
28.Mureș20279962,30
29.Neamț16367762,10
30.Olt12844411,77
31.Prahova300601402,04
32.Satu Mare11737802,29
33.Sălaj9622413,02
34.Sibiu230821153,43
35.Suceava22754601,04
36.Teleorman116121062,57
37.Timiș486382856,00
38.Tulcea7344562,30
39.Vaslui14579801,52
40.Vâlcea14170672,91
41.Vrancea9302531,27
42.Mun. București15834613317,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe4740*244
 TOTAL946.6476.204

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.443 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA31
2ARAD23
3ARGEŞ16
4BACĂU29
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI15
8BRĂILA11
9BRAŞOV36
10BUZĂU23
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ40
14CONSTANŢA136
15COVASNA19
16DÂMBOVIŢA19
17DOLJ22
18GALAŢI52
19GIURGIU16
20GORJ29
21HARGHITA13
22HUNEDOARA52
23IALOMIŢA32
24IAŞI64
25ILFOV54
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI218
29MUREŞ43
30NEAMŢ34
31OLT16
32PRAHOVA22
33SĂLAJ18
34SATU MARE24
35SIBIU24
36SUCEAVA22
37TELEORMAN45
38TIMIŞ81
39TULCEA8
40VÂLCEA30
41VASLUI12
42VRANCEA44
Total1443

Până astăzi, 23.409 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.03.2021 (10:00) – 30.03.2021 (10:00) au fost raportate 175 de decese (104 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 51 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 59 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 decese la categoria de peste 80 de ani.

170 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.257. Dintre acestea, 1.405 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.685.665 de teste RT-PCR și 591.149 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.234 de teste RT-PCR (17.254 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.980 la cerere) și 13.153 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 69.601 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.514 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.589 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 105 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.260 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 907 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 29 martie, 7.016 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.616.333 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
banner we radio