Ştiri locale

Program manifestări 15 Martie la Sfântu Gheorghe

DEPUNERI DE COROANE LA MONUMENTELE DIN SFÂNTU GHEORGHE

10:00    La placa comemorativă a turnătorului de tunuri Kiss János (Str.Oltului, nr.16)

Publicitate

10:00    La locul de pieire a lui Váradi–Bartalis (Őrkő) – în colaborare cu elevii claselor V-VIII ai Școlii Generale ”Váradi József”, respectiv cu elevii Școlii Generale ”Néri Szent Fülöp”

11:00    La statuia lui ”Gábor Áron” și la statuia lui ”Nicolae Bălcescu” (Cartierul Ciucului) – în   colaborare cu elevii Școlii Generale ”Gödri Ferenc”

11:00    La locul comemorativ Váradi–Bartalis (Casa cu arcade) – în colaborare cu elevii Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”

11:30    La statuia lui Gróf Mikó Imre (Parcul Elisabeta) – în colaborare cu elevii Liceului Teoretic „Székely Mikó” şi Liceul Teologic Reformat

12:00    La placa comemorativă Gábor Áron (Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”) – în colaborare cu elevii Liceul Tehnologic „Kós Károly” și cercetașii din Sfântu Gheorghe

12:30    La stâlpul funerar din lemn sculptat de la mormânul lui Incze Dániel (strada Malomgát) – în colaborare cu cercetașii din Sfântu Gheorghe și elevii Colegiului „Székely Mikó”

13:00    La statuia lui Kossuth Lajos (Casa de Cultură Kónya Ádám) – în colaborare cu Corul Bărbătesc Maghiar din Sfântu Gheorghe

13:30    Monumentul bătăliei din Simeria (Simeria) – în colaborare cu Grădinița Gulliver și cercetașii din Sfântu Gheorghe

13.30    La stâlpul comemorativ Váradi–Bartalis (în curtea Școlii Generale „Váradi József” ) –

în colaborare cu elevii claselor I-IV ai Școlii Generale „Váradi József”

13.30    La monumentul comemorativ al bătăliei „Eprestető” (Cartierul Gării) – în colaborare cu elevii Școlii Generale „Ady Endre”

15.15    Dezvelirea statuii lui Berde Mózsa (Parcul Elisabeta)

  • Program festiv – spectacolul elevilor de la Școala Generală „Berde Mózsa” din Sântionlunca
  • Binecuvântarea pastorală a preotului unitarian Kovács István
  • Discursul istoricului Egyed Ákos

15.30    Monumentul comemorativ al honvezilor din 1848–49 (Parcul Elisabeta)

 

COȘENI

12.00    Depuneri de coroane – Stâlpi comemorativi (Cimitirul reformat din Coșeni)

CHILIENI

11:00    Depuneri de coroane– la Stâlpul comemorativ sculptat din lemn ’48 (grădina Bisericii Reformate din Chilieni)

 

——————————————————————–

 

14.30    MANIFESTAȚIE FESTIVĂ în noua Piață Centrală

                Din partea de vest a orașului:

Pornire de la stâlpul comemorativ Váradi–Bartalis ( Școala Váradi)

– în colaborare cu Asociația de Păstrare a Datinilor „Szilaj”, Centrul Ecvestru „Shagya”, călăreții AsociațieiVadon”, Fanfara „Szász Band ‘93” din Etfalău și Echipa de Cercetași din Sfântu Gheorghe  

Din partea de est a orașului:

Pornire de la monumentul comemorativ al bătăliei de la „Eprestető”  (Cartierul Gării)

În colaborare cu Fanfara de Tineret ”Kováts András” din Reci, Asociația de păstrare a datinilor „Székely Virtus” și Echipa de Cercetași din Sfântu Gheorghe

(ordinea marșului: cercetași,  membrii fanfarei,călăreți, steaguri, superiori, manifestanți)

 

——————————————————————–

 

PROGRAM FENSIV  în noua Piață Centrală

Prezentator: Nagy Kopeczky Kristóf

16.00    Cor: Szózat

Discurs Festiv– Antal Árpád-András, primarul municipiului Sfântu Gheorghe

Cântece: Jól van dolga a mostani huszárnak”, Kecskemét is kiállítja”, Kiskunságban verbuválnak” – Fanfara de Tineret „Kováts András” din Reciși Corurile unite din oraș

Discurs festiv – Bálint Benczédi Ferenc, episcopul Bisericii Unitariene din Transilvania

Dansuri din VoivodeniAnsamblul de Dansuri Háromszék

Discurs festiv –  Zákonyi Botond, ambasadorul Ungariei la Bucuresti

Spectacol Koltai Gergely/Role: A költő visszatérHajdú Csenge (voce), Kerezsi Csanád (voce), Filip Zsombor (chitară), elevii Liceului de artă ”Plugor Sándor”

Discursul tânărului orator – câștigătorul concursului de oratorie, organizat de EMI (Asociatia Tinerilor Maghiari din Covasna)

Binecuvântare pastorală – Ft. Dávid György preot paroh

Publicitate
banner we radio