Sport

Program complet Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia

Campionatul Mondial de Fotbal 2018 va debuta joi, 14 iunie, cu partida din Grupa A dintre ţara gazdă, Rusia, şi Arabia Saudită, programată să înceapă de la ora 18:00 (ora României). Meciul se va disputa la Moscova, pe arena Lujniki, şi va fi precedat de ceremonia de deschidere a CM 2018.

Cele mai bune 32 de echipe din lume se vor duela între 14 iunie şi 15 iulie, în Rusia, pentru titlul de campioană mondială. Vom avea parte de 64 de meciuri, care se vor disputa pe 12 stadioane din 11 oraşe din Rusia. Finala se va disputa la Moscova, pe stadionul Lujniki.

Din păcate, România nu a obţinut calificarea la CM 2018, iar Liga 1 are un singur reprezentat la turneul final din Rusia: portarul Jaime Penedo, de la Dinamo, care face parte din lotul statului Panama.

Grupa A: Rusia, Uruguay, Egipt, Arabia Saudită

Grupa B: Portugalia, Spania, Iran, Maroc

Grupa C: Franța, Peru, Danemarca, Australia

Grupa D: Argentina, Croația, Islanda, Nigeria

Grupa E: Brazilia, Elveția, Costa Rica, Serbia

Grupa F: Germania, Mexic, Suedia, Coreea Sud

Grupa G: Belgia, Anglia, Tunisia, Panama

Grupa H: Polonia, Columbia, Senegal, Japonia

 

Grupa A:

14 iunie, ora 18:00       Rusia – Arabia Saudită  5-0

15 iunie, ora 15:00       Egipt – Uruguay 0-1

19 iunie, ora 21:00       Rusia – Egipt 3-1

20 iunie, ora 18:00       Uruguay – Arabia Saudită 1-0

25 iunie, ora 17:00       Uruguay – Rusia (Samara)

25 iunie, ora 17:00       Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

 

Grupa B:

15 iunie, ora 18:00       Maroc – Iran 0-1

15 iunie, ora 21:00       Portugalia – Spania 3-3

20 iunie, ora 15:00       Portugalia – Maroc 1-0

20 iunie, ora 21:00       Iran – Spania 0-1

25 iunie, ora 20:00       Spania – Maroc (Kalinigrad)

25 iunie, ora 20:00       Iran – Portugalia (Saransk)

 

Grupa C:

16 iunie, ora 13:00       Franţa – Australia 2-1

16 iunie, ora 19:00       Peru – Danemarca 0-1

21 iunie, ora 15:00       Danemarca – Australia (Samara)

21 iunie, ora 18:00       Franţa – Peru (Ekaterinburg)

26 iunie, ora 17:00       Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki)

26 iunie, ora 17:00       Australia – Peru (Soci)

 

Grupa D:

16 iunie, ora 16:00       Argentina – Islanda 1-1

16 iunie, ora 22:00       Croaţia – Nigeria 2-0

21 iunie, ora 21:00       Argentina – Croaţia (Novgorod)

22 iunie, ora 18:00       Nigeria – Islanda (Volgograd)

26 iunie, ora 21:00       Islanda – Croaţia (Rostov)

26 iunie, ora 21:00       Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

 

Grupa E:

17 iunie, ora 15:00       Costa Rica – Serbia 0-1

17 iunie, ora 21:00       Brazilia – Elveţia 1-1

22 iunie, ora 15:00       Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)

22 iunie, ora 21:00       Serbia – Elveţia (Kalinigrad)

27 iunie, ora 21:00       Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)

27 iunie, ora 21:00       Elveţia – Costa Rica (Novgorod)

 

Grupa F:

17 iunie, ora 18:00       Germania – Mexic 0-1

18 iunie, ora 15:00       Suedia – Coreea de Sud 1-0

23 iunie, ora 18:00       Germania – Suedia (Soci)

23 iunie, ora 21:00       Coreea de Sud – Mexic (Rostov)

27 iunie, ora 17:00       Mexic – Suedia (Ekaterinburg)

27 iunie, ora 17:00       Coreea de Sud – Germania (Kazan)

 

Grupa G:

18 iunie, ora 18:00       Belgia – Panama 3-0

18 iunie, ora 21:00       Tunisia – Anglia 1-2

23 iunie, ora 15:00       Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)

24 iunie, ora 15:00       Anglia – Panama (Novgorod)

28 iunie, ora 21:00       Anglia – Belgia (Kalinigrad)

28 iunie, ora 21:00       Panama – Tunisia (Saransk)

 

Grupa H:

19 iunie, ora 15:00       Polonia – Senegal 1-2

19 iunie, ora 18:00       Columbia – Japonia 1-2

24 iunie, ora 18:00       Japonia – Senegal (Ekaterinburg)

24 iunie, ora 21:00       Polonia – Columbia (Kazan)

28 iunie, ora 17:00       Senegal – Columbia (Volgograd)

28 iunie, ora 17:00       Japonia – Polonia (Samara)

 

Meciurile din faza grupelor în ordine cronologică:

14 iunie, ora 18:00       Rusia – Arabia Saudită 5-0

15 iunie, ora 15:00       Egipt – Uruguay 0-1

15 iunie, ora 18:00       Maroc – Iran 0-1

15 iunie, ora 21:00       Portugalia – Spania 3-3

16 iunie, ora 13:00       Franţa – Australia 2-1

16 iunie, ora 16:00       Argentina – Islanda 1-1

16 iunie, ora 19:00       Peru – Danemarca 0-1

16 iunie, ora 22:00       Croaţia – Nigeria 2-0

17 iunie, ora 15:00       Costa Rica – Serbia 0-1

17 iunie, ora 18:00       Germania – Mexic 0-1

17 iunie, ora 21:00       Brazilia – Elveţia 1-1

18 iunie, ora 15:00       Suedia – Coreea de Sud 1-0

18 iunie, ora 18:00       Belgia – Panama 3-0

18 iunie, ora 21:00       Tunisia – Anglia 1-2

19 iunie, ora 15:00       Polonia – Senegal 1-2

19 iunie, ora 18:00       Columbia – Japonia 1-2

19 iunie, ora 21:00       Rusia – Egipt 3-1

20 iunie, ora 15:00       Portugalia – Maroc 1-0

20 iunie, ora 18:00       Uruguay – Arabia Saudită 1-0

20 iunie, ora 21:00       Iran – Spania 0-1

21 iunie, ora 15:00       Danemarca – Australia

21 iunie, ora 18:00       Franţa – Peru

21 iunie, ora 21:00       Argentina – Croaţia

22 iunie, ora 15:00       Brazilia – Costa Rica

22 iunie, ora 18:00       Nigeria – Islanda

22 iunie, ora 21:00       Serbia – Elveţia

23 iunie, ora 15:00       Belgia – Tunisia

23 iunie, ora 18:00       Germania – Suedia

23 iunie, ora 21:00       Coreea de Sud – Mexic

24 iunie, ora 15:00       Anglia – Panama

24 iunie, ora 18:00       Japonia – Senegal

24 iunie, ora 21:00       Polonia – Columbia

25 iunie, ora 17:00       Uruguay – Rusia

25 iunie, ora 17:00       Arabia Saudită – Egipt

25 iunie, ora 21:00       Spania – Maroc

25 iunie, ora 21:00       Iran – Portugalia

26 iunie, ora 17:00       Danemarca – Franţa

26 iunie, ora 17:00       Australia – Peru

26 iunie, ora 21:00       Islanda – Croaţia

26 iunie, ora 21:00       Nigeria – Argentina

27 iunie, ora 17:00       Mexic – Suedia

27 iunie, ora 17:00       Coreea de Sud – Germania

27 iunie, ora 21:00       Serbia – Brazilia

27 iunie, ora 21:00       Elveţia – Costa Rica

28 iunie, ora 17:00       Senegal – Columbia

28 iunie, ora 17:00       Japonia – Polonia

28 iunie, ora 21:00       Anglia – Belgia

28 iunie, ora 21:00       Panama – Tunisia

 

Optimi de finală:

OF1       30 iunie, ora 17:00       C1 – D2 (Kazan)

OF2       30 iunie, ora 21:00       A1 – B2 (Soci)

OF3       1 iulie, ora 17:00            B1 – A2 (Moscova, Lujniki)

OF4       1 iulie, ora 21:00            D1 – C2 (Novgorod)

OF5       2 iulie, ora 17:00            E1 – F2 (Samara)

OF6       2 iulie, ora 21:00            G1 – H2 (Rostov-pe-Don)

OF7       3 iulie, ora 17:00            F1 – E2 (Sankt Petersburg)

OF8       3 iulie, ora 21:00            H1 – G2 (Moscova, Spartak)

 

Sferturi de finală:

SF1        6 iulie, ora 17:00            OF1 – OF2 (Novgorod)

SF2        6 iulie, ora 21:00            OF6 – OF5 (Kazan)

SF3        7 iulie, ora 17:00            OF8 – OF7 (Samara)

SF4        7 iulie, ora 21:00            OF3 – OF4 (Soci)

 

Semifinale:

S1          10 iulie, ora 21:00         SF2 – SF1 (Sankt Petersburg)

S2          11 iulie, ora 21:00         SF4 – SF3 (Moscova/Lujniki)

 

Finala mică:

14 iulie, ora 17:00         Echipa învinsă în S1 – Echipa învinsă în S2 (Sankt Petersburg)

 

Finala

15 iulie, ora 18:00         Câştigătoare S1 – Câştigătoare S2 (Moscova/Lujniki)

 

Toate partidele de la CM 2018 vor fi transmise de TVR 1, TVR HD şi TVR 2