Ştiri locale

Premianții concursului de desen „VADON” 2014

S-a încheiat cea de-a doua ediție a concursului de desen organizat de Asociația Vadon în cursul lunilor octombrie – noiembrie a.c., având ca parteneri Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe și Inspectoratul Școlar al Județului Covasna.

Copiii din grădinițe și elevii școlilor primare din județ au depus 1.631 de desene pentru concurs, având posibilitatea dea alege din două teme: Vânătorul și câinele; Întâmplări de toamnă în pădure.

Publicitate

Conform proiectului, membrii juriului – BakóKinga (artist textil și profesor de desen), Nicu Barb (pictor), Péter Kinga (profesor educator) și Vetró Barnabás (artist plastic) – auputut alege doar 44 lucrări pentru premiere.

Au fost punctate originalitatea, creativitatea, aspectul general, ținându-se cont și de vârsta celor care au realizat desenele.

Festivitatea de premiere a câștigătorilor concursului de desen „Vadon” a avut loc în data de 4 decembriela Casa Bene, în cadrul Expoziției Cinegetice.

Lucrările câștigătoare sunt expuse în cadrul expoziției pentru o perioadă de un an, iar restul desenelor vor putea fiadmirate de către vizitatori în dosarele speciale expuse în incinta muzeului.

Totodată, Asociația Vadon are intenția să expună lucrările câștigătoare ale copiilor din județ atât în țară cât și în străinătate, în cadrul evenimentelor unde va participa în 2015. Vom face demersurile necesare și vom încerca să expunem lucrările premiate printre altele la Parlamentul European din Bruxelles, Expoziția de vânătoare și pescuit (FEHOVA) din Budapesta pentru a promova micile talente.

Mulțumim pe această cale Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe, Inspectoratului Școlar al Județului Covasna, directorilor, cadrelor didactice din grădinițe și școli, părinților și nu în ultimul rând partenerilor media care ne-au susținut în derularea proiectului.

Demeter János
director executiv

 

PREMIUL „VADON”
Mike Boróka – clasa a II-a Școala Generală „Molnár Józsiás” Târgu Secuiesc; Învățătoare: Szabó Katalin
PREMII SPECIALE
Olteanu Krisztabel – grupa mare Grădinița „Árvácska” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Baló Jolán, Lőrinczi Réka
Neaga Áron – clasa I-a Liceul de Artă „Plugor Sándor” din Sfântu Gheorghe; Profesoară: Jakab Mária
Huszár Mátyás – clasa a III-a Școala Generală „Váradi József” din Sfântu Gheorghe
Grupa mică
Premiul I: Onica Patricia Kyara – Grădinița „Csipike” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Demeter Zsuzsa, Ferencz Ágota
Premiul II: Bódi Bartos Eszter – Grădinița „Hófehérke” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Bedőházi Emese Aranka, Kádár Noémi
Premiul III: Lázár Csenge – Grădinița „Csipike” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Demeter Zsuzsa, Ferencz Ágota
Mențiune: Ferencz Sára – Grădinița „Csipike” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Demeter Zsuzsa, Ferencz Ágota
Grupa mijlocie
Premiul I: Szabó Panna Zsófia Grădinița „Manócska” din Târgu Secuiesc; Educatoare: Barabás Margit, Mike Réka
Premiul II: Márkó Kincső – Grădinița „Hófehérke” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Siklódi Terézia
Premiul III: Porzsolt Zalán – Grădinița „Csipike” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Szentes Réka
Mențiune: Szvoboda Lara – Grădinița „Manócska” din Târgu Secuiesc; Educatoare: Barabás Margit, Mike Réka
Sajtos Anita – Grădinița „Csipike” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Szentes Réka
Grupa mare
Premiul I: Artenie Nicolae – Grădinița cu program normal din Bicfalău; Educatoare: Ilyés Mária
Premiul II: Fazakas Péter – Grădinița „Csipike” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Andorkó Anna
Premiul III: Szentes Ágnes – Grădinița „Csipike” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Andorkó Anna
Mențiune: Elekes Eszter – Grădinița „Kőrösi Csoma Sándor” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Tóth Éva Enikő, Holló Emese
Prokop Uzonka Orsolya – Grădinița „Benedek Elek” din Sfântu Gheorghe; Educatoare: Nagy Márta Edit, Ozsváth Anna
Clasa pregătitoare
Premiul I: Daragics Noémi-Krisztina – Școala Gimnazială „Czetz János” din Ghidfalău; Învățătoare: Hajnal Katalin
Premiul II: Urdă Mălina – Colegiul Național „Mihai Viteazul” Sfântu Gheorghe; Profesor învățător: Mioara Dobrilă
Premiul III: Imre Panna-Dorottya – Colegiul Székely Mikó din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Szakács Ágnes
Mențiune: Domokos Bálint – Liceul Teoretic „Mikes Kelemen” din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: O.- Székely Ágnes
Vasile Anna – Liceul Teoretic „Mikes Kelemen” din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Fehér Katalin
Clasa I
Premiul I: Tamás Boglárka – Liceul de Artă „Plugor Sándor” din Sfântu Gheorghe; Profesoară: Jakab Mária
Premiul II: Molnár Nándor – Liceul „Kőrösi Csoma Sándor” din Covasna; Învățătoare: Bagoly Antónia
Premiul III: Sándor Károly-Krisztián – Școala Generală „Henter Károly” din Bodoc; Învățătoare: Ferencz Edit
Mențiune: Csutak Boglárka – Școala Generală „Váradi József” din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Babos Csilla
Nagy Magor – Școala Gimnazială „Kriza János” Aita Mare; Învățătoare: Nagy Adél
Clasa a II-a
Premiul I: Sándor Orsolya – Colegiul Székely Mikó din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Sánta Edit
Premiul II: Bokor Dorka – Colegiul Székely Mikó din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Sánta Edit
Premiul III: Vreczki Timea – Colegiul Székely Mikó din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Sánta Edit
Mențiune: Dálnoki Gyopár – Liceul Teoretic „Mikes Kelemen” din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Kelemen Aranka
Pál Csongor – Școala Generală „Farkas Sándor” din Belin; Învățătoare: Bálint Erzsébet
Clasa a III-a
Premiul I: Bába Kriszta – Școala Generală „Molnár Józsiás” din Târgu Secuiesc; Învățătoare: Bartók Emilia, Szotyori Enikő
Premiul II: Balla Szidónia – Școala Generală „Nicolae Colan” din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Tamás Márta
Premiul III: Bálint Zsófia – Școala Gimnazială „Gaál Mózes” Baraolt; Învățătoare: Csiki Réka
Mențiune: Pethő Tas – Școala Generală „Váradi József” din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Tankó Blanka
Pál Ágnes – Colegiul Székely Mikó din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Geangalau Lenke
Clasa a IV-a
Premiul I: Vitályos Eszter – Liceul Teoretic „Mikes Kelemen” din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Ördögh Éva Melinda
Premiul II: György Hajnalka – Liceul de Artă „Plugor Sándor” din Sfântu Gheorghe; Profesoară: Beteg Zsuzsa
Premiul III: Crețui Sabrina – Colegiul Național „Mihai Viteazul” Sfântu Gheorghe; Profesoare: Banciu Melania, Prundar Gabriela
Mențiune: Páll Hanna – Colegiul Székely Mikó din Sfântu Gheorghe;
György Apollónia Liceul de Artă „Plugor Sándor” din Sfântu Gheorghe; Profesoară: Beteg Zsuzsa
Balogh Antónia şi Tompa Flávia – Colegiul Székely Mikó din Sfântu Gheorghe; Învățătoare: Gáll Éva

Pe această cale transmitem și mesajul membrilor juriului
Nicu Barb, pictor: „Este posibil ca în concepția generală, jurizarea acestui concurs să pară un lucru ușor… însă nu este așa, este dificil să alegi doar câteva dintre sutele de lucrări înscrise în acest concurs, având în vedere faptul că aproape toate lucrările sunt foarte prețioase, pline de umor și fantezie. Așadar îi rog pe toți părinții micilor creatori înscriși în concurs să conștientizeze importanța creativității și să își sprijine copiii întrucât aceștia au un potențial enorm, iar creativitatea este una din principalele calități umane. Mulțumesc organizatorilor pentru că mi-au oferit privilegiul de a admira aceste minunate lucrări și apreciez seriozitatea și corectitudinea cu care au organizat acest eveniment.”
Vetró Barnabás, artist vizual: „Sunt foarte bucuros că am făcut parte din juriu şi recunoscător pentru faptul că numai uitându-mă la lucrările voastre care emană nişte energii creative extraordinare simt nevoia de a desena ceva instant. Cu tot respectul recunosc sincer că îmi pare rău că nu eu am comis câteva dintre lucrările expuse aici. Sunt atât de bune! Trebuie să lucraţi în dimensiuni cât mai mari, cu materiale de calitate şi să vă lăsaţi fantezia să zboare liber şi… să ne vedem la anul. Să ştiţi că sunt aici între voi mici artişti cu propriul stil al lor pe care îl deosebim de la an la an, ce e fabulos! Mulţumiri organizatorilor, pedagogilor, membrilor juriului şi vouă, copiilor! Succes în continuare!”

Publicitate
banner we radio