Ştiri

Peste 1.000 de cazuri noi de COVID în ultima zi, dintre care două în judeţul Covasna

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.015 noi cazuri de infecție cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), iar medicul Simin Aysel Florescu, de la Spitalul „Victor Babeș”, susține că era de așteptat să trecem de acest prag de 1000 de cazuri pe zi, și că în continuare este așteptată o explozie a numărului de infecții. 

„Avem vaccinul cu care putem să prevenim, însă scopul autorităților n-ar trebui să fie acela de a se concentra pe secțiile de terapie intensivă, ci pe campania de imunizare”, a transmis medicul Simin Aysel Florescu, la Digi24.

Publicitate

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.015 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 28 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.095.885 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.053.974 pacienți au fost declarați vindecați.

Până astăzi, 34.509 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.08.2021 (10:00) – 28.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 19 decese (11 bărbați și 8 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Bihor, Bistrița Năsăud, Cluj, Constanța, Dolj, Iași , Maramureș, Neamț, Olt, Suceava, Timiș și Municipiul București.

Dintre cele 19 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria 50-59 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 5 la categoria de vârstă 70-79 ani și 5 la categoria de vârstă peste 80 ani.

18 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.815. Dintre acestea, 243 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.057.529 de teste RT-PCR și 2.344.651 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.130 de teste RT-PCR (4.834 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.296 la cerere) și 27.756 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 6.190 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.849 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.970 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 52 de persoane.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2139290,15
2.Arad23910140,27
3.Argeș2768560,2
4.Bacău26545340,3
5.Bihor2943030,12
6.Bistrița-Năsăud12228240,56
7.Botoșani14293100,09
8.Brașov43982270,25
9.Brăila1340750,17
10.Buzău12704120,13
11.Caraș-Severin11634180,28
12.Călărași10358110,52
13.Cluj58449520,56
14.Constanța43599150,41
15.Covasna858020,06
16.Dâmbovița22739120,25
17.Dolj27051370,26
18.Galați27966260,25
19.Giurgiu1116070,28
20.Gorj929580,13
21.Harghita834840,11
22.Hunedoara23140210,32
23.Ialomița1090910,25
24.Iași42952400,21
25.Ilfov45915360,84
26.Maramureș20642260,19
27.Mehedinți840010,12
28.Mureș24129140,12
29.Neamț19325280,36
30.Olt14764120,18
31.Prahova35899220,3
32.Satu Mare13283350,29
33.Sălaj1099340,09
34.Sibiu26773220,33
35.Suceava24695290,34
36.Teleorman13946110,36
37.Timiș55104730,46
38.Tulcea852550,18
39.Vaslui1615580,17
40.Vâlcea1656180,18
41.Vrancea1080260,18
42.Mun. București1865951360,69
43.Cazuri noi nealocate pe județe1623*141
TOTAL1.095.8851015

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 127 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD1
3ARGEŞ3
4BACĂU6
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ5
14CONSTANŢA6
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI3
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA2
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV1
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI22
29MUREŞ2
30NEAMŢ35
31OLT2
32PRAHOVA5
33SĂLAJ1
34SATU MARE9
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN1
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI2
42VRANCEA2
Total127
Publicitate
Publicitate