Compania Montecristo Retail RO, care operează rețeaua de magazine Kenvelo, Lee Cooper și Timeout din România, a intrat sub protecția Legii 85/2014 privind procedura insolvenței, în urma unei cereri proprii admise de Tribunalul Ilfov. Decizia vine ca reacție la acumularea unor dificultăți economice care au afectat, în ultimii ani, sectorul de retail fizic, scrie bizbrasov.ro.
În 2024, compania a avut afaceri de 152,2 milioane lei (în scădere cu 9% față de anul precedent) și o pierdere de 30,7 milioane lei (în creștere explozivă, de peste 1.834%, de la un profit net de 1,7 milioane lei în 2023), cu 262 angajați, relevă datele analizate de Profit.ro. În 2022, pierderea companiei era de 89,3 milioane lei. Datoriile au cumulat 162,6 milioane lei, de la 133 milioane lei, fără restanțe ANAF.
„Lucrăm la un plan de restructurare realist, construit pe baze comerciale solide, care vizează eficientizarea activității companiei, restructurarea rețelei de magazine și păstrarea brandurilor esențiale în piață. Suntem în dialog permanent cu echipa Montecristo și vom propune măsuri care să asigure continuitatea operațională și protejarea valorii economice a afacerii”, a declarat Mircea Șomlea, Partener INFINEXA, administrator judiciar al Montecristo Retail RO.
Aflată de peste două decenii pe piața locală, Montecristo s-a confruntat cu o serie de provocări sistemice: impactul pandemiei COVID-19, urmat de inflația ridicată, creșterea semnificativă a costurilor de operare (chirie, utilități, logistică) și scăderea vânzărilor în unele din centrele comerciale unde operează. Acestea au fost amplificate de migrarea accelerată a consumului către platformele online și de schimbarea comportamentului de cumpărare al consumatorilor, axat tot mai mult pe prudență și optimizarea cheltuielilor.



