Ştiri locale

Judeţul Covasna, singurul din ţară cu rată de incidenţă zero

Miercuri a fost a doua zi consecutivă cu peste 100 de cazuri noi de coronavirus în România. În ultimele 24 de ore au fost identificate 159 de infectări, din 26.708 teste (0,59%). În același interval, a fost înregistrat un singur deces. Numărul pacienților internați la ATI a continuat să crească, până la 47. Cele mai multe cazuri noi au fost raportate în București – 45, Timiș – 16, Constanța – 15.

În judeţul Covasna nu a fost raportat niciun caz, judeţul nostru fiind singurul din ţară cu o rată de incidenţă zero.

Publicitate

Buletinul de presă:

Până astăzi, 28 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.710 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.047.444 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 159 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128820,02
2.Arad2370230,04
3.Argeș2749420,02
4.Bacău2612740,03
5.Bihor2929940,01
6.Bistrița-Năsăud1190300,05
7.Botoșani1420730,02
8.Brașov4370110,02
9.Brăila1330810,02
10.Buzău1260130,03
11.Caraș-Severin1149500,01
12.Călărași1007740,03
13.Cluj5770790,08
14.Constanța43033150,05
15.Covasna855900
16.Dâmbovița2252110,02
17.Dolj2673830,04
18.Galați2767910,02
19.Giurgiu1103600,01
20.Gorj922630,01
21.Harghita829720,02
22.Hunedoara2290610,05
23.Ialomița1080200,02
24.Iași4253590,06
25.Ilfov45250130,13
26.Maramureș2044820,05
27.Mehedinți834410,01
28.Mureș2399420,01
29.Neamț1900100,02
30.Olt1463910,01
31.Prahova3551290,03
32.Satu Mare1305830,08
33.Sălaj1095720,02
34.Sibiu2652900,03
35.Suceava2425030,02
36.Teleorman1374310,04
37.Timiș54452160,05
38.Tulcea844900,02
39.Vaslui1601020,03
40.Vâlcea1645610,02
41.Vrancea1069800,01
42.Mun. București184073450,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe  606*-13
 TOTAL1.082.710159

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 34 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ2
4BACĂU5
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ3
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI4
25ILFOV3
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI5
29MUREŞ0
30NEAMŢ1
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
Total34

Până astăzi, 34.274 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.07.2021 (10:00) – 28.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP un deces (femeie), al unei paciente infectate cu noul coronavirus, internată într-un spital din Municipiul București.

Decesul a fost înregistrat la categoria de vârstă 70-79 ani și pacienta a înregistrat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 362. Dintre acestea, 47 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.654.544 de teste RT-PCR și 1.795.468 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.034 de teste RT-PCR (5.758 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.276 la cerere) și 13.674 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 742 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 510 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 44.802  persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 979 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 267 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 981 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 27 iulie, 378 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 77.500 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
Publicitate
banner we radio