Sport

Incze Kriszta, medalie de bronz la Europenele de lupte libere

Incze Kriszta a terminat Campionatul European de Lupte pentru seniori de la Budapesta pe locul trei. Sportiva în vârstă de 26 de ani din Sfântu Gheorghe a învins-o în finala mică pe sportiva Sofiya Hristova Georgieva din Bulgaria, cu scorul de 4-3 (categoria 65 kg) urcând, astfel, pentru a treia oară pe podium într-o competiție continentală.

Sportiva, care în 2019 a mai obținut o medalie de argint la București, iar anul trecut a obținut bronz la Varșovia, a declarat că nu e satisfăcută pe deplin de rezultat, precizând că ținta ei a fost medalia de aur.

Publicitate

„Scopul a fost medalia de aur, dar trebuie să mă mulțumesc cu bronzul. Unul dintre ochii mei plânge, celălalt râde. Mă bucur că am reușit să câștig medalia de bronz, dar nu sunt satisfăcută pe deplin de rezultat. Mai am mult de lucru pentru a fi campioană europeană și voi continua să fac tot posibilul pentru a reuși”, a declarat Incze Kriszta, potrivit unei postări pe pagina de Facebook Sepsi-SIC.