Sport, Ştiri locale

Gala Sportului Covăsnean 2016. Cei mai buni sportivi ai anului au fost premiaţi

\"gala-sportului-covasnean-2016-02-incze-kriszta\"

Cei mai buni sportivi şi antrenori din judeţul Covasna au fost premiaţi joi, în cadrul Galei Sportului Covăsnean, organizată de Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret, titlul de sportiv al anului revenindu-i luptătoarei Kriszta Incze, campioană naţională, europeană şi balcanică de junioare, legitimată la CSM Sfântu Gheorghe.

Locul al doilea a fost ocupat de atletul Cosmin Trofin (CSM Sfântu Gheorghe), campion naţional indoor la 800 m, vicecampion balcanic în sală tot la 800 m, medaliat cu bronz la ştafeta 4×400 m la Campionatele Balcanice de sală şi vicecampion naţional la 400 şi 800 m în aer liber.

Locul al treilea i-a revenit lui Attila Daniel (duatlon-triatlon), medaliat în 2016 cu argint la Europenele de Under-23 de crosduatlon.

Ceilalţi sportivi din Top 10 sunt atleta Claudia Bobocea, luptătoarele Adina Popescu şi Mădălina Lingurar, Vasile Băjenaru, Antal Robert şi Cristina Oltean (ju jitsu) şi Tompa Gyorgy Kadosa (înot).

Titlul de antrenor al anului i-a revenit lui Arpad Matefi (CSM Sfântu Gheorghe – lupte libere), iar celelalte premii au fost atribuite antrenorilor Katalin Revesz şi Valentin Anghel (atletism), Petru Oltean (ju jitsu), Daniel I. Daniel (triatlon-duatlon) şi Ciprian Grosu (înot).

Antrenorul Arpad Matefi speră ca anul viitor să fie şi mai plin în medalii decât 2016. „A fost un an bogat în medalii, dar am avut şi o amărăciune pentru că nu am putut să calific pe nimeni la Olimpiada de la Rio, (…) regretul meu este că nu am ajuns la Olimpiadă anul acesta. (…) Suntem obişnuiţi cu titlul \’Sportivul anului în judeţul Covasna\’, pe care Kriszta Incze l-a câştigat patru ani la rând. Anul acesta este ultimul ei an de junioare şi s-a autodepăşit. (…) Se poate spune că sunt un antrenor sever, dar, după inima şi sufletul meu, eu zic că sunt drept şi corect în toate privinţele (…), nu-mi asum toate meritele. Anul viitor va fi şi mai greu, aşa simt eu, dar sper să fie mai bun decât anul acesta”, a declarat Arpad Matefi.

Echipa de baschet feminin Sepsi SIC din Sfântu Gheorghe, câştigătoarea Campionatului Naţional şi a Cupei României în sezonul trecut, şi-a adjudecat primul loc la categoria echipe.

Direcţia de Sport şi Tineret Covasna a premiat, cu ajutorul Consiliului Judeţean Covasna,  13 sportivi (copii şi juniori) cu rezultate bune la competiţii naţionale şi internaţionale de motocros, tenis de masă, înot, karate, baschet, lupte libere şi atletism.

„Am premiat peste 50 de sportivi şi antrenori. 2016 a fost un an bun pentru noi, am obţinut rezultate pozitive, majoritatea prin CSM Sfântu Gheorghe, care ţine ştacheta ridicată. Şi Ministerul Tineretului şi Sportului a fost alături de noi şi sperăm că va fi şi anii următori, iar rezultatele vor fi pe măsură”, a declarat Marian Ştiopu, directorul Direcţiei de Sport şi Tineret Covasna.

(Agerpres)

Foto: Henning Janos

PRIMII 10 SPORTIVI AI JUDEŢULUI COVASNA 2016

1. Incze Kriszta, lupte libere, CSM Sfântu Gheorghe, antrenor Mátéfi Árpád

2. Trofin Cosmin, atletism, CSM Sfântu Gheorghe, antrenor Révész Katalin

3. Daniel Attila, duatlon-triatlon, TRI-ALUTA, antrenor Daniel I. Daniel

4-5. Bobocea Claudia, atletism, CSM Sfântu Gheorghe (dubla legitimare), antrenor Angel Valentin

4-5. Popescu Adina – lupte libere, CSM Sfântu Gheorghe, antrenor Mátéfi Árpád

6. Linguraru Madalina – lupte libere, CSM Sfântu Gheorghe, antrenor Mátéfi Árpád

7. Bajenaru Vasile – ju jitsu, CSM Sfântu Gheorghe, antrenor Oltean Petru

8. Antal Robert – ju jitsu, CSM Sfântu Gheorghe, antrenor Oltean Petru

9. Oltean Cristina – ju jitsu, CSM Sfântu Gheorghe, antrenor Oltean Petru

10. Tompa Gyorgy Kadosa, inot, CS CIPRIAN Sfântu Gheorghe, antrenor Grosu Ciprian

 

Antrenori:

– Mátéfi Árpád, CSM lupte libere

– Révész Katalin, CSM atletism

– Anghel Valentin, CSM atletism

– Oltean Petru, CSM ju jitsu

– Daniel I. Daniel, Tri-Aluta, triatlon-duatlon

– Grosu Ciprian, CS Ciprian înot

 

Copii, juniori:

  1. Ördög Zoltán (Ojdula) motocros
  2. Mike Boroka (Lic. „Nagy Mozes” Tg. Secuiesc) tenis de masă
  3. Artene Raluca (CS Ciprian Sf. Gheorghe) înot
  4. Székely Kadocsa (CS Budo, Tg. Secuiesc) karate
  5. Csurulya Elza (KSE , Tg.Secuiesc) baschet
  6. Kertész Beáta (CSS-CSM Sf.Gheorghe) lupte libere
  7. Irimia Ionescu Eusebio (CS Mikado, Covasna) karate
  8. Endrödi Erik (CSS Sf.Gheorghe) atletism
  9. Tompa Krisztián (CS Sugas, Sf.Gheorghe) motocros
  10. Taranek Andreea (CSS Sf.Gheorghe) baschet
  11. Bartók Rita (KSE , Tg.Secuiesc) baschet
  12. Biszak Boglárka (KSE , Tg.Secuiesc) baschet
  13. Kovács Renata (KSE , Tg.Secuiesc) baschet

 

Echipe:

– Sepsi SIC, baschet fete seniori, campioana României şi deţinătoarea Cupei României

– KSE, baschet fete – loc III CN U18

– CSŞ Sfântu Gheorghe, baschet fete – loc VII CN U 13

– CSM Sfântu Gheorghe, handbal băieţi – loc VIII CN jun 3

– Sepsi OSK, fotbal, promovată din liga a III-a, loc 5 Liga 2 la sfârşitul turului

 

Sportivi cu rezultate deosebite:     

– Olah Attila, paraciclism , participant la Jocurile Paraolimpice

– Ciprian Anton tenis în scaun rulant

– Bartha Eduard, echitaţie 2 Locuri I la CB, atelaje de 2 cai

– Szabo Csongor, automobilism, loc II CN clasa C9, loc I Cupa Suzuki

– Godri-Părău Annemarie, baschet

– Damian Răzvan,  fotbal Sepsi OSK

– Hadnagy Attila, fotbal Sepsi OSK

– Covaciu Augustin, atletism veterani

 

Autorităţi, instituţii, cluburi:

– Consiliul Judeţean Covasna

– Primăria Sfântu Gheorghe

– Primăria Târgu Secuiesc

– Instituţia Prefectului Covasna

– Inspectoratul de Jandarmi Judeţean „Gheorghe Doja” Covasna

– IPJ Covasna

– ISU „Mihai Viteazul” Covasna

– Poliţia Locală Sf. Gheorghe

– IŞJ Covasna

– CSM Sf.Gheorghe

– CSŞ Sf.Gheorghe

– Lic. Teoretic „Nagy Mozes” Tg.Secuiesc

 

Pentru implicare în sport:

– Rusz Istvan , director executiv Sepsi SIC, baschet

– Zoran Mikes, antrenor Sepsi SIC, baschet

– Valentin Suciu,  antrenor Sepsi OSK fotbal

– Kulcsar Laszlo, antrenor Sepsi OSK, fotbal

– Preda Radu – Sc. Bibco Biborţeni Sa

– Nine George – SC Gedara SRL

– Berszany Tibor – SC Bertis SRL

– Dioszegi Laszlo – SC Madexport SRL

– Cercul de alergare Gall Lajos – 25 de ani de activitate