Sport, Ştiri locale

Felicitări! Sepsi OSK încheie pe locul 9 primul sezon în Liga 1

Dinamo şi Sepsi OSK au terminat la egalitate ultimul joc din acest sezon pentru cele două echipe, o partidă jucată parcă mai degrabă cu gândul la vacanţă.

Într-un meci fără miză pentru gazdele din Ştefan cel Mare, care au câştigat „la pas” acest play-out, cele două formaţii s-au întâlnit pentru prima oară după meciul care s-a încheiat cu incidente în tribune la Sfântu Gheorghe în tur.

Atunci echipa din Sfântu Gheorghe câştiga cu 2-0 şi îi provoca lui Dinamo a doua înfrângere din această fază a campionatului.

În meciul de vineri seară, cele două echipe au jucat fără vlagă şi prea mult interes mai bine de 70 de minute. Abia pe final Dinamo a început să pună presiune pe poarta lui Niczuly, însă meciul s-a terminat 0-0 şi astfel cele două echipe pot începe să-şi facă planurile pentru sezonul viitor.

Echipa din Sfântu Gheorghe şi-a asigurat astfel locul 3 la finalul play-out-ului, locul 9 în clasamentul general al Ligii 1. O performanţă foarte bună pentru o echipă mică, nou promovată, care a avut ca obiectiv principal rămânerea în Liga 1.

Pentru Sepsi OSK urmează mai puţin de două săptămâni de vacanţă, urmând ca lotul să se reunească la Sfântu Gheorghe pe 14 iunie. Despre transferuri vom mai vorbi în perioada următoare, singura informaţie oficială de până acum anunţând plecarea de la echipă a cel puţin 7 jucători, printre care şi titulari.

Echipele de start:

FC DINAMO București: Muțiu – Corbu, M. Popescu, Dudea, Vl. Olteanu – D. Nistor, Mahlangu, Palici – Hanca, D. Popa, Pesici
Antrenor: Florin Bratu
Rezerve: Brănescu – Nica, I. Șerban, R. Grigore, Longher, Fl. Vasile, Răducan

SEPSI: Niczuly – Dalmau Martinez, Viera, Ghinga, Sato Daisuke – Gorrin Rodriguez, Petrovikj – Tandia, Ross, Hamed – Simonovski
Antrenor: Eugen Neagoe
Rezerve: Jovanovski – C. Dima, Dumbravă, I. Ursu, Filipe De Oliveira, M. Burlacu, Veress

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș) / Asistenți: Ionel Dumitru (Gherghița) și Marius Badea (Rm. Vâlcea) / Rezervă: Iulian Călin (Ștefănești) / Observator: Alexandru Deaconu (București)

Desfăşurarea partidei:

0’ În cel mai recent meci dintre cele două formații, Sepsi s-a impus cu 2-0. Era partida din turul play-out-ului.

1’ Începutul meciului. Gazdele au avut lovitura de start.

5’ Tandia trimite în adâncime, dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri, iese Muțiu și boxează nu foarte sigur pe el.

12’ Hanca se află la capătul unei centrări din flancul stâng, mijlocașul dinamovist recentrează, dar imediat este respinsă de apărarea echipei covăsnene.

14′ Sepsi OSK este surprinsă în ofsaid.

16’ Tandia pătrunde în careul dinamovist, este deposedat prin alunecare și francezul cere penalty. Arbitrul Marian Barbu nu se lasă impresionat și arată colțul terenului.

20’ Nistor trimite înalt în careu, însă nu este nimeni acolo care să reia periculos.

23′ Dinamo avansează în atac și Dan Nistor trage spre poartă. Sepsi OSK se descurcă, lovitura e blocată de un apărător.

34’ Alex Gorrin vede primul cartonaș galben al meciului.

35’ Mingea este respinsă până la Palic, care trage slab din afara careului și prinde Niczuly.

39’ Minge bâlbâită în careul oaspeților, Hanca reia cu capul, dar Niczuly se repliază și reține fără emoții.

41’ Mihai Popescu trimite prima minge pe spațiul porții lui Niczuly, care din nou reține foarte bine.

44′ Marko Simonovski încearcă un șut, dar cei de la Dinamo reușesc să respingă.

45’+1 PAUZĂ. Nimic de consemnat în primele 45 de minute. Chiar este un meci de vacanță pentru cele două echipe.

46’ Începutul reprizei secunde.

50’ Simonovski vede galbenul.

51’ Palic scapă de marcaj, iese Niczuly la disperare, atinge mingea iar Palic îl loveste în cap, în încercarea de a-i fura balonul.

52’ Început de repriză mai bun pentru Dinamo, care s-a aflat de două ori periculos în careul advers, dar jucătorii lui Bratu nu au reușit să trimită mingea spre poartă.

55’ Trage Nistor din afara careului, pe jos, mingea este respinsă de fundașii adverși

59’ Marko Simonovski trimite pe lângă poartă.

60’ Eugen Neagoe face prima schimbare a meciului si-l introduce pe Zsombor Veress în locul lui Yasin Hamed.

63’ Popa trimite cu capul, reține Niczuly.

65’ Nistor trece mingea printre picioarele unui adversar, în careul advers, cade și jocul este lăsat să continue.

66’ Nistor protestează și se alege cu un galben

70′ Zsombor Veress (Sepsi OSK) ia cartonaș galben

71′ Filipe Oliveira îi ia locul lui Marko Simonovski.

73’ Prima ocazie mare de gol a meciului! Ross trage tare din interiorul careului de 16 metri, puțin peste poartă!

76’ Ocazie Dinamo! Ivan Pesic scapă în partea stângă, trage, dar nu nimerește poarta

81’ Dan Nistor șutează pe poartă, dar și acum ratează.

81’ Ocazie uriaşă pentru Dinamo. Sato respinge de pe linia porţii, cu capul, o foarfecă a lui Popescu.

82’ Ocazie Dinamo! Ivan Pesic scapă, șutează, dar Niczuly reuşeşte să respingă

89’ Cartonas roșu! Zsombor Veress vede al doilea galben si este poftit la cabine mai devreme!

89’ Constantin Dima intră în locul lui Sebastian Ghinga

90’+3 Final de partidă. Scor 0-0.