Sport

EURO 2016: Program, rezultate, clasamente

Tragerea la sorți pentru turneul final a avut loc la „Palais des Congres” de la Porte Maillot din Paris, la 12 decembrie 2015. Cele 24 de echipe participante la turneul final al Campionatului European din Franța au fost împărțite în șase grupe a câte patru echipe, gazda fiind plasată automat pe poziția A1. Echipele rămase au fost plasate în patru urne a câte cinci (Urna 1) sau șase (Urna 2, 3 și 4) echipe. Fiind deținătoarea trofeului, Spania a fost plasată în Urna 1, iar cele 22 de echipe rămase au fost împărțite conform coeficienților UEFA, clasamentul fiind actualizat de UEFA pe 14 octombrie 2015, după încheierea grupelor.

Pentru a se acomoda cu expansiunea formatului turneului final de la 16 la 24 de echipe, s-au adăugat încă două grupe în faza grupelor și încă o rundă în fazele eliminatorii. Cele șase grupe (A, B, C, D, E și F) conțin câte patru echipe, dar nu se vor califica doar primele două locuri, ci și patru cele mai bune locuri 3, ceea ce înseamnă că în fazele eliminatorii vor concura 16 echipe. Acest format a fost folosit și pentru Campionatele Mondiale din 1986, 1990 și 1994.

Publicitate

Formatul de desfășurare a turneului final însumează 51 de meciuri, față de cele 31 ale campionatelor anterioare. Perioada turneului este de 31 de zile. Secretarul general al UEFA la acea vreme, Gianni Infantino, a declarat anterior că acest format nu este „ideal” din cauză că echipele de pe locul 3 vor ști în avans ce rezultat trebuie să obțină, deci fanii nu vor mai avea ce să vadă, iar echipele nu vor mai juca la intensitate maximă.

\"echipa

Departajarea echipelor se va face după reguli bine stabilite. Dacă două sau mai multe echipe au același punctaj după ce toate meciurile din grupă s-au jucat, se vor aplica următoarele departajări:

  1. Numărul mai mare de puncte obținute dintre echipele aflate la departajare;
  2. Golaverajul superior dintre echipele aflate la departajare;
  3. Numărul mai mare de goluri înscrise dintre echipele aflate la departajare. Dacă după primele trei criterii echipele sunt tot la egalitate, diferența se va face cu ajutorul meciurilor directe între echipele aflate la departajare.
  4. Dacă și după acest criteriu echipele sunt tot la egalitate, se vor aplica criteriile 5-9;
  5. Golaverajul superior din toate meciurile grupei;
  6. Numărul mai mare de goluri din toate meciurile grupei.
  7. Dacă doar două echipe se află la departajare și sunt la egalitate după primele șase criterii, dar și după ce s-au întâlnit în ultima etapă a grupei, se vor organiza lovituri de departajare (acest criteriu nu se aplică dacă mai mult de două echipe sunt la departajare).
  8. Metoda fair play-ului (un punct pentru un singur cartonaș galben, trei puncte pentru un cartonaș roșu, ca și consecință a primirii a două cartonașe galbene, trei puncte pentru un cartonaș roșu direct, patru puncte pentru un cartonaș roșu direct, după ce jucătorul mai avea un cartonaș galben);
  9. Poziția în clasamentul UEFA.

Cele mai bune patru echipe de pe locul trei sunt determinate după următoarele criterii:

  1. Numărul mai mare de puncte obținute;
  2. Golaverajul superior;
  3. Numărul mai mare de goluri înscrise;
  4. Metoda fair play-ului;
  5. Poziția în clasamentul UEFA.

\"grupe

Componența Grupelor:

Grupa A: Franța, România, Albania, Elveția

Grupa B: Anglia, Rusia, Țara Galilor, Slovacia

Grupa C: Germania, Ucraina, Polonia, Irlanda de Nord

Grupa D: Spania, Turcia, Cehia, Croația

Grupa E: Belgia, Italia, Irlanda, Suedia

Grupa F: Portugalia, Islanda, Austria, Ungaria

 

Meciurile de la turneul final:

Faza grupelor

Grupa A

10 iunie (ora 22.00)     Franța – România 2–1

11 iunie (ora 16.00)     Albania – Elveția 0–1

15 iunie (ora 19.00)     România – Elveția 1–1

15 iunie (ora 22.00)     Franța – Albania 2–0

19 iunie (ora 22.00)     România – Albania 0–1

19 iunie (ora 22.00)     Elveția – Franța 0–0

Clasament final

# Echipă MJ  V  E   Î   Golaveraj  Puncte
1. Franța  3  2  1  0     4 – 1     7
2. Elveţia  3  1  1  0     2 – 1     5
3. Albania  3  1  0  2     1 – 3     3
4. România  3  0  1  2     2 – 4     1

 

Grupa B

11 iunie (ora 19.00)     Țara Galilor – Slovacia 2–1

11 iunie (ora 22.00)     Anglia – Rusia 1–1

15 iunie (ora 16.00)     Rusia – Slovacia 1–2

16 iunie (ora 16.00)     Anglia – Țara Galilor 2–1

20 iunie (ora 22.00)     Rusia – Țara Galilor 0–3

20 iunie (ora 22.00)     Slovacia – Anglia 0–0

Clasament

# Echipă MJ  V  E   Î   Golaveraj  Puncte
1. Ţara Galilor  3  2  0  1     6 – 3     6
2. Anglia  3  1  2  0     3 – 2     5
3. Slovacia  3  1  0  2     3 – 3     4
4. Rusia  3  0  1  2     2 – 6     1

 

Grupa C

12 iunie (ora 19.00)     Polonia – Irlanda de Nord 1–0

12 iunie (ora 22.00)     Germania – Ucraina 2–0

16 iunie (ora 19.00)     Ucraina – Irlanda de Nord 0–2

16 iunie (ora 22.00)     Germania – Polonia 0–0

21 iunie (ora 19.00)     Ucraina – Polonia 0–1

21 iunie (ora 19.00)     Irlanda de Nord – Germania 0–1

Clasament

# Echipă MJ  V  E   Î   Golaveraj  Puncte
1. Germania  3  2  1  0     3 – 0     7
2. Polonia  3  2  1  0     2 – 0     7
3. Irlanda de Nord  3  1  0  1     2 – 2     3
4. Ucraina  3  0  0  2     0 – 5     0

 

Grupa D

12 iunie (ora 16.00)     Turcia – Croația 0–1

13 iunie (ora 16.00)     Spania – Cehia 1–0

17 iunie (ora 19.00)     Cehia – Croația 2–2

17 iunie (ora 22.00)     Spania – Turcia 3–0

21 iunie (ora 22.00)     Cehia – Turcia 0–2

21 iunie (ora 22.00)     Croația – Spania 2–1

Clasament

# Echipă MJ  V  E   Î   Golaveraj  Puncte
1. Croația  3  2  1  0     5 – 3     7
2. Spania  3  2  0  1     5 – 2     6
3. Turcia  3  1  0  2     2 – 4     3
4. Cehia  3  0  1  2     2 – 5     1

 

 

Grupa E

13 iunie (ora 19.00)     Irlanda – Suedia 1–1

13 iunie (ora 22.00)     Belgia – Italia 0–2

17 iunie (ora 16.00)     Italia – Suedia 1–0

18 iunie (ora 16.00)     Belgia – Irlanda 3–0

22 iunie (ora 22.00)     Italia – Irlanda 0–1

22 iunie (ora 22.00)     Suedia – Belgia 0–1

Clasament

# Echipă MJ  V  E   Î   Golaveraj  Puncte
1. Italia  3  2  0  1     3 – 1     6
2. Belgia  3  2  0  1     4 – 2     6
3. Irlanda  3  1  1  1     2 – 4     4
4. Suedia  3  0  1  2     1 – 3     1

 

 

Grupa F

14 iunie (ora 19.00)     Austria – Ungaria 0–2

14 iunie (ora 22.00)     Portugalia – Islanda 1–1

18 iunie (ora 19.00)     Islanda – Ungaria 1–1

18 iunie (ora 22.00)     Portugalia – Austria 0–0

22 iunie (ora 19.00)     Islanda – Austria 2–1

22 iunie (ora 19.00)     Ungaria – Portugalia 3–3

Clasament

# Echipă MJ  V  E   Î   Golaveraj  Puncte
1. Ungaria  3  1  2  0     6 – 4     5
2. Islanda  3  1  2  0     4 – 3     5
3. Portugalia  3  0  3  0     4 – 4     3
4. Austria  3  0  1  2     1 – 4     1

 

Optimi de finală

Meciul 37         25 iunie (ora 16.00)     A2 – C2 (Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne)

Meciul 38         25 iunie (ora 19.00)     B1 – A3 / C3 / D3 (Parc des Princes, Paris)

Meciul 39         25 iunie (ora 22.00)     D1 – B3 / E3 / F3 (Stade Félix-Bollaert, Lens)

Meciul 40         26 iunie (ora 16.00)     A1 – C3 / D3 / E3 (Stade des Lumieres, Lyon)

Meciul 41         26 iunie (ora 19.00)     C1 – A3 / B3 / F3 (Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d\’Ascq)

Meciul 42         26 iunie (ora 22.00)     F1 – E2 (Stadium Municipal, Toulouse)

Meciul 43         27 iunie (ora 19.00)     E1 – D2 (Stade de France, Saint-Denis)

Meciul 44         27 iunie (ora 22.00)     B2 – F2 (Allianz Riviera, Nice)

 

Sferturi de finală

Meciul 45         30 iunie (ora 22.00) Meciul 37 – Meciul 39 (Stade Vélodrome, Marseille)

Meciul 46         1 iulie (ora 22.00) Meciul 38 – Meciul 42 (Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d\’Ascq)

Meciul 47         2 iulie (ora 22.00) Meciul 41 – Meciul 43 (Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux)

Meciul 48         3 iulie (ora 22.00) Meciul 40 – Meciul 44 (Stade de France, Saint-Denis)

 

Semifinale

Meciul 49         6 iulie (ora 22.00) Meciul 45 – Meciul 46 (Stade des Lumieres, Lyon)

Meciul 50         7 iulie (ora 22.00) Meciul 47 – Meciul 48 (Stade Vélodrome, Marseille)

 

Finala

Meciul 51         10 iulie (ora 22.00) Meciul 49 – Meciul 50 (Stade de France, Saint-Denis)

 

\"ReD

 

Publicitate
Publicitate
banner we radio