Sport, Ştiri locale

Dylan Flores debutează la Sepsi în meciul de Cupă cu CFR Cluj

Sepsi OSK şi CFR Cluj se întâlnesc miercuri seară pe Stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal.

Jucătorii lui Sepsi promit că vor da totul pentru calificarea în semifinalele Cupei, din moment ce presiunea din campionat a dispărut odată cu calificarea în playoff.

Eugen Neagoe a făcut mai multe schimbări în primul 11 pentru acest meci, cea mai importantă fiind debutul lui Dylan Flores la Sepsi, după transferul de săptămâna trecută de la Poli Iaşi.

Statistica nu este însă de partea elevilor lui Eugen Neagoe, care au eșecuri pe linie în fața celor de la CFR, în cele trei meciuri de până acum din Liga 1. „CFR este o echipă foarte valoroasă, este echipa campioană și echipa de pe primul loc. Ne vom bate însă pentru șansa noastră, pentru că avem o șansă și în Cupă”, a spus Neagoe.

ECHIPELE DE START

Sepsi OSK: Fejer – Rudol, Rus, Jovanovic, Sato – Velev, Vașvari – Moura, Flores, Fl. Ștefan – Hamed
Antrenor:
Eugen Neagoe

CFR Cluj: Jesus Fernandez – Petelu, Lang, A. Mureșan, Camora – C. Deac, Hoban, Bordeianu – Al. Ioniță, Omrani, Costache
Rezerve: A. Rus – Cr. Manea, Djokovic, Males, Moutinho, Petrila, Țucudean
Antrenor: Alin Minteuan

Arbitru: George Găman / Asistenți: Ciprian Danșa, George Neacșu / Rezervă: Andrei Chivulete / Observator: Felix Grigore

Sepsi şi CFR Cluj, două dueluri în cinci zile

După meciul de miercuri, cele două echipe se mută în Gruia, acolo unde se vor înfrunta şi în ultima etapă a sezonului regulat al Ligii 1. Deja calificate în play-off, CFR Cluj şi Sepsi Sfântu Gheorghe se întâlnesc duminică, de la 20:00, în runda a 26-a a campionatului.

În singura întâlnire directă din acest sezon, CFR Cluj a învins-o pe Sepsi OSK în deplasare, cu scorul de 2-1, în turul sezonului regulat al Ligii 1. Atunci, Omrani a deschis scorul în prima repriză, Ştefan a restabilit egalitatea pe final, pentru ca Deac să dea lovitura din penalty, în prelungirile întâlnirii, deşi clujenii evoluau în inferioritate numerică.