Ştiri locale

Creşte numărul de cazuri în judeţul Covasna: 46 de cazuri noi de COVID-19, cele mai multe după Bucureşti şi Cluj

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 8393 astăzi, un plus de 46 de cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii. Numărul de cazuri zilnice este cel mai mare din 28 aprilie încoace şi vine la 10 zile după weekendul prelungit de Paştele ortodox. Mai mult, numărul de cazuri de astăzi din judeţul Covasna este cel mai mare la nivel naţional după Bucureşti şi Cluj.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a crescut astăzi la 0,94 la mia de locuitori. În ceea ce priveşte Municipiul Sfântu Gheorghe, rata de incidenţă a ajuns azi la 1,33 cazuri la mia de locuitori.

Publicitate

La nivel naţional, 930 de cazuri noi de COVID din 34.543 de teste și 98 de decese au fost înregistrate în ultimele 24 de ore. La ATI sunt internați 874 de pacienți.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 12 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.068.817 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.018.642 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 930 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20891201,46
2.Arad23461260,82
3.Argeș26974421,00
4.Bacău25871120,51
5.Bihor28849241,12
6.Bistrița-Năsăud11752230,77
7.Botoșani1401170,46
8.Brașov43264321,03
9.Brăila13133190,75
10.Buzău12397100,57
11.Caraș-Severin11218361,19
12.Călărași994790,62
13.Cluj56891591,43
14.Constanța42574120,77
15.Covasna8393460,94
16.Dâmbovița2231080,56
17.Dolj26374240,63
18.Galați27321360,80
19.Giurgiu1091470,58
20.Gorj915950,23
21.Harghita8159190,83
22.Hunedoara22695200,91
23.Ialomița1068090,59
24.Iași42026350,52
25.Ilfov44737351,37
26.Maramureș2023390,34
27.Mehedinți8220190,78
28.Mureș23679301,08
29.Neamț18624310,71
30.Olt14416180,57
31.Prahova34625461,22
32.Satu Mare1289570,38
33.Sălaj1083630,87
34.Sibiu26122281,17
35.Suceava24003270,30
36.Teleorman13555150,84
37.Timiș53903461,01
38.Tulcea8294100,65
39.Vaslui15832100,37
40.Vâlcea16221230,73
41.Vrancea10554150,63
42.Mun. București1820901271,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe    714*-109 
 TOTAL1.068.817930 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 288 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD6
3ARGEŞ16
4BACĂU5
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV9
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ12
14CONSTANŢA15
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ36
18GALAŢI14
19GIURGIU2
20GORJ1
21HARGHITA5
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA1
24IAŞI9
25ILFOV4
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI27
29MUREŞ8
30NEAMŢ12
31OLT5
32PRAHOVA15
33SĂLAJ2
34SATU MARE2
35SIBIU1
36SUCEAVA3
37TELEORMAN8
38TIMIŞ7
39TULCEA0
40VÂLCEA3
41VASLUI8
42VRANCEA3
 Total288

Până astăzi, 29.233 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.05.2021 (10:00) – 12.05.2021 (10:00) au fost raportate 98 de decese (55 bărbați și 43 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

97 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.733. Dintre acestea, 874 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.565.452 de  teste RT-PCR și 993.475 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.307 teste RT-PCR (14.910 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.397 la cerere) și 10.236 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 16.544 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.274 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.676 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 161 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.193 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.245 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 mai, 3.453 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 756.775 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
Publicitate
banner we radio