Ştiri locale

Concurs de tăiat lemne și aruncarea toporului, concerte, foc de tabără și artificii în weekend la Zilele Comunei Comandău

Primăria Comandău a făcut public programul ediției din acest an a Zilelor comunei, programate să aibă loc în weekendul 5-6 august. Printre altele, participanții se vor putea înscrie la deja tradiționalul concurs de tăiat bușteni, la un concurs de aruncare a toporului, dar și la o competiție gastronomică.

Programul zilei de sâmbătă cuprinde momente artistice, dansuri populare, concerte în limbile română și maghiară, un foc de tabără și o petrecere cu DJ în aer liber, iar cei prezenți vor putea vizita Târgul de meșteșuguri, precum și un parc de distracții.

În ultima zi a sărbătorii comunei, duminică, va avea loc un spectacol cu arcași și cai, vor fi susținute diferite momente artistice pregătite de grupuri din Covasna, Tamașfalău și Sfântu Gheorghe, activități pentru copii, o tombolă urmată de concerte în limbile română și maghiară, iar seara se va încheia cu un foc de artificii, de la ora 22:00.

Redăm mai jos programul complet al Zilelor comunei Comandău:

Sâmbătă

13:00 Fanfara de tineret din Târgu Secuiesc (Felsőháromszéki) și discursul de deschidere al primarului Kocsis Béla

14:00 concurs de tăiat lemne; concurs de aruncare a toporului

15:00 concurs de mini fotbal și concurs de gătit

15:00 dans popular maghiar cu participarea copiilor din Comandău și a grupurilor de dans popular

17:30 Mike Zelter (concert în limba română)

19:00 Kinases Tünde (concert în limba maghiară)

20:00 Retro Csoky (concert în limba maghiară)

21:00 Foc de tabără

21:30 Petrecere în aer liber cu DJ Blue Light (Makkai) şi Zenész Robika

Târgul de meșteșuguri, gusturi bune și parcul de distracții

Duminică

11:00 Slujbă în biserica reformată

12:00 Concert al formației creștine din Brateș

13:00 Spectacol cu cai și arcași

14:30 Spectacolul corurilor invitate din Covasna, Tamașfalău şi Sfântu Gheorghe

15:30 Spectacol de pian și flaut cu participarea lui Diaconu Monika és Kádár Hanga

16:00 Activitate interactivă / basme pentru copii (în limba maghiară, pe scenă)

17:00 Tekergők Zenekar (concert pentru copii în limba maghiară)

18:00 Tombolă

19:00 Diana Mogoş şi Adrian Negrilă (concert în limba română)

20:00 Pintér Timi (concert în limba maghiară)

21:00 A Két Zsivány (concert in limba maghiară)

22:00 Holdviola (concert in limba maghiară)

23:00 Foc de artificii

(Ioana Ardeleanu)

Publicitate
banner we radio