Ştiri locale

Bilanţ zilnic: Incidenţa cazurilor de COVID-19 în judeţul Covasna continuă să scadă

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 4855 astăzi, un plus de 25 de cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 1,27 cazuri la mia de locuitori.

Publicitate

La nivel naţional, 5009 cazuri noi de COVID din 23.834 de teste și 155 de decese au fost raportate în ultimele 24 de ore. 1252 de pacienți sunt internați la Terapie Intensivă.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 22 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 598.792 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

508.979 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.009 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11768522,48
2.Arad13492412,59
3.Argeș177341032,86
4.Bacău15634571,89
5.Bihor16960952,77
6.Bistrița-Năsăud6994602,09
7.Botoșani7687571,72
8.Brașov239771384,44
9.Brăila7647753,25
10.Buzău7921301,69
11.Caraș-Severin5977392,04
12.Călărași5932302,55
13.Cluj278943414,39
14.Constanța246001484,66
15.Covasna4855251,27
16.Dâmbovița14020992,21
17.Dolj14459361,9
18.Galați146901652,91
19.Giurgiu5881382,28
20.Gorj4912190,74
21.Harghita5179120,65
22.Hunedoara11037842,19
23.Ialomița6353643,12
24.Iași256452251,59
25.Ilfov220642186,38
26.Maramureș10057621,74
27.Mehedinți4753291,68
28.Mureș14466502,04
29.Neamț10590301,21
30.Olt8946280,94
31.Prahova230151722,33
32.Satu Mare6711401,58
33.Sălaj6030261,31
34.Sibiu16416492,44
35.Suceava149831111,4
36.Teleorman7071912,35
37.Timiș241473014,00
38.Tulcea5036342,62
39.Vaslui9678842,05
40.Vâlcea9402211,99
41.Vrancea6807431,05
42.Mun. București934138195,59
43.Cazuri noi nealocate pe județe3959*768
 TOTAL598.7925.009

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.019 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD27
3ARGEŞ40
4BACĂU18
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI16
8BRĂILA7
9BRAŞOV24
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI15
12CARAŞ-SEVERIN26
13CLUJ74
14CONSTANŢA42
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ11
18GALAŢI34
19GIURGIU8
20GORJ13
21HARGHITA7
22HUNEDOARA36
23IALOMIŢA7
24IAŞI76
25ILFOV37
26MARAMUREŞ18
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI165
29MUREŞ9
30NEAMŢ6
31OLT17
32PRAHOVA25
33SĂLAJ7
34SATU MARE18
35SIBIU25
36SUCEAVA40
37TELEORMAN31
38TIMIŞ49
39TULCEA7
40VÂLCEA8
41VASLUI18
42VRANCEA7
TOTAL1019

Până astăzi, 14.636 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.12.2020 (10:00) – 22.12.2020 (10:00) au fost raportate 155 de decese (101 bărbați și 54 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău,  Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea,  Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 6 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă  40-49 de ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 53 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 50 decese la categoria de peste 80 de ani.

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.117. Dintre acestea, 1.252 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.630.874 de teste. Dintre acestea, 23.834 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 16.036 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.798 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 10 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 22 decembrie.

Pe teritoriul României, 40.211 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.412  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.815 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 162 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.610 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 972 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 decembrie a.c., 6.535 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.329.821 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 4 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
banner we radio