Ştiri locale

Bilanţ zilnic: Încă 45 de cazuri de COVID-19 în judeţul Covasna

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 4543 astăzi, un plus de 45 de cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 1,54 la mia de locuitori.

Publicitate

La nivel naţional, 7067 de cazuri noi de COVID au fost înregistrate în ultimele 24 de ore din 31.437 de teste efectuate, iar alte 127 de decese au fost raportate. 1288 de pacienți sunt internați la Terapie Intensivă.

Cele mai multe noi infectări au fost confirmate în București – 1762, Ilfov – 664, Constanța – 510, Cluj – 407, Iași – 365.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 10 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 539.107 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

434.679 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.067 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba109251083,51
2.Arad125941653,68
3.Argeș159562384,16
4.Bacău144661632,46
5.Bihor155491613,12
6.Bistrița-Năsăud6430712,35
7.Botoșani6975862,22
8.Brașov214822434,93
9.Brăila65391033,39
10.Buzău7200611,87
11.Caraș-Severin5409792,3
12.Călărași5183913,1
13.Cluj250594075,3
14.Constanța212835106,99
15.Covasna4543451,54
16.Dâmbovița128272382,95
17.Dolj133601292,14
18.Galați124992723,55
19.Giurgiu49581052,65
20.Gorj4640201,15
21.Harghita4942171,04
22.Hunedoara99641202,72
23.Ialomița5415373,1
24.Iași229763652,47
25.Ilfov187246646,94
26.Maramureș9264571,82
27.Mehedinți4364441,88
28.Mureș133311472,68
29.Neamț9998711,48
30.Olt81851021,22
31.Prahova212652833,09
32.Satu Mare6258532,9
33.Sălaj5793381,6
34.Sibiu153901364,25
35.Suceava140151161,53
36.Teleorman62641032,21
37.Timiș214122493,86
38.Tulcea4372593,08
39.Vaslui87851252,27
40.Vâlcea87401282,42
41.Vrancea6244791,5
42.Mun. București8150417626,76
43.Cazuri noi nealocate pe județe4025*-983
 TOTAL539.1077.067

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.048 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA30
2ARAD51
3ARGEŞ41
4BACĂU21
5BIHOR25
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI8
8BRĂILA1
9BRAŞOV39
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ36
14CONSTANŢA49
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA49
17DOLJ19
18GALAŢI30
19GIURGIU10
20GORJ16
21HARGHITA8
22HUNEDOARA29
23IALOMIŢA6
24IAŞI66
25ILFOV41
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI202
29MUREŞ22
30NEAMŢ13
31OLT6
32PRAHOVA33
33SĂLAJ2
34SATU MARE13
35SIBIU26
36SUCEAVA19
37TELEORMAN6
38TIMIŞ33
39TULCEA5
40VÂLCEA8
41VASLUI12
42VRANCEA10
43TOTAL1048

Până astăzi, 12.948 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.12.2020 (10:00) – 10.12.2020 (10:00) au fost raportate 127 decese (71 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 18 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 34 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

124 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacienți decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.251. Dintre acestea, 1.288 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.356.567 de  teste. Dintre acestea, 31.437 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.078 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.359 la cerere.

Pe teritoriul României, 42.757 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.637 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 89.673 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 115 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.093 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 735 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 9 decembrie a.c., 5.401  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 816.130 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
banner we radio