Ştiri locale

Bilanţ zilnic: Doar două cazuri noi de COVID-19 în judeţul Covasna

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 4669 astăzi, un plus de 2 cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 1,6 la mia de locuitori.

Publicitate

La nivel naţional, 3252 de cazuri noi de COVID au fost confirmate în ultimele 24 de ore din doar 8.059 de teste. Alte 109 decese au fost raportate, iar 1289 de pacienți sunt internați la Terapie Intensivă.

Rata de pozitivare a testelor este una destul de mare, de 40,35%.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 14 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 559.587 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

460.780 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.252 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11244413,11
2.Arad12919413,46
3.Argeș167081663,89
4.Bacău14896522,3
5.Bihor16069973,13
6.Bistrița-Năsăud65932,31
7.Botoșani7209482,07
8.Brașov223841124,71
9.Brăila69801173,02
10.Buzău7517471,91
11.Caraș-Severin5543-1**2,17
12.Călărași55281012,74
13.Cluj259561034,91
14.Constanța227853036,49
15.Covasna466921,6
16.Dâmbovița13223352,79
17.Dolj13782881,89
18.Galați131791623,33
19.Giurgiu5302622,52
20.Gorj4747150,91
21.Harghita500460,91
22.Hunedoara1028952,76
23.Ialomița5777993,16
24.Iași23819672,13
25.Ilfov198681936,49
26.Maramureș9505411,61
27.Mehedinți4508141,75
28.Mureș13763572,47
29.Neamț10191171,34
30.Olt8434271,19
31.Prahova219111292,96
32.Satu Mare64212,12
33.Sălaj58731,32
34.Sibiu15797203,2
35.Suceava14295181,46
36.Teleorman6471342,14
37.Timiș223101123,97
38.Tulcea4634343,16
39.Vaslui9025322,1
40.Vâlcea8995382,22
41.Vrancea6428281,41
42.Mun. București862255566,9
43.Cazuri noi nealocate pe județe2811*134 
 TOTAL559.5873.252 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de aferent județului Caraș-Severin a fost rectificat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 387 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD9
3ARGEŞ11
4BACĂU12
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI18
8BRĂILA1
9BRAŞOV3
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ9
14CONSTANŢA15
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ8
18GALAŢI22
19GIURGIU1
20GORJ9
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA2
24IAŞI17
25ILFOV8
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI79
29MUREŞ13
30NEAMŢ1
31OLT12
32PRAHOVA12
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU7
36SUCEAVA23
37TELEORMAN15
38TIMIŞ11
39TULCEA3
40VÂLCEA3
41VASLUI13
42VRANCEA2
 TOTAL387

Până astăzi, 13.494 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.12.2020 (10:00) – 14.12.2020 (10:00) au fost raportate 109 decese (60 bărbați și 49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Botoșani, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

104 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.379. Dintre acestea, 1.289 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.436.130  teste. Dintre acestea, 8.059 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 6.250 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.809 la cerere.

Pe teritoriul României, 42.741 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.222 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 65.168 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 137 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.684 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 decembrie a.c., 6.775 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.556.758 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 5 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
banner we radio