Ştiri

Bilanţ zilnic: 30 de cazuri noi de COVID-19 în judeţul Covasna

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 4699 astăzi, un plus de 30 de cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 1,73 la mia de locuitori, în uşoară creştere faţă de ieri.

Publicitate

La nivel naţional, 6171 de cazuri noi de COVID au fost înregistrate în ultimele 24 de ore din 25.185 de teste. Alte 204 decese au fost raportate, dintre care doi tineri de sub 30 de ani, iar 1255 de pacienți sunt internați la Terapie Intensivă.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 15 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 565.758 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

465.050 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.171 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11335913,11
2.Arad130191003,38
3.Argeș168461383,78
4.Bacău14973772,3
5.Bihor161921232,94
6.Bistrița-Năsăud6673802,38
7.Botoșani7271622,07
8.Brașov225461624,72
9.Brăila7034543,01
10.Buzău7577601,96
11.Caraș-Severin5593502,2
12.Călărași5554262,84
13.Cluj262202645,01
14.Constanța230632786,28
15.Covasna4699301,73
16.Dâmbovița133781552,91
17.Dolj138821001,9
18.Galați133541753,26
19.Giurgiu54051032,59
20.Gorj4774270,9
21.Harghita5024200,87
22.Hunedoara104371482,81
23.Ialomița5842653,16
24.Iași241072881,95
25.Ilfov200581906,64
26.Maramureș9587821,69
27.Mehedinți4545371,78
28.Mureș13860972,5
29.Neamț10224331,33
30.Olt8467331,14
31.Prahova220361252,91
32.Satu Mare6487662,12
33.Sălaj5896231,34
34.Sibiu15884873,12
35.Suceava144221271,51
36.Teleorman6556852,3
37.Timiș225322224,12
38.Tulcea4685513,22
39.Vaslui9095702,05
40.Vâlcea9006112,23
41.Vrancea6464361,34
42.Mun. București8736811437,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe3788*977
 TOTAL565.7586.171

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 947 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA25
2ARAD38
3ARGEŞ30
4BACĂU21
5BIHOR18
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI25
8BRĂILA6
9BRAŞOV29
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ52
14CONSTANŢA33
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA30
17DOLJ6
18GALAŢI28
19GIURGIU15
20GORJ21
21HARGHITA3
22HUNEDOARA40
23IALOMIŢA14
24IAŞI47
25ILFOV37
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI136
29MUREŞ14
30NEAMŢ14
31OLT15
32PRAHOVA24
33SĂLAJ2
34SATU MARE17
35SIBIU31
36SUCEAVA24
37TELEORMAN7
38TIMIŞ50
39TULCEA11
40VÂLCEA5
41VASLUI21
42VRANCEA2
TOTAL947

Până astăzi, 13.698 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.12.2020 (10:00) – 15.12.2020 (10:00) au fost raportate 204 decese (133 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 21 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 58 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 55 decese la categoria de peste 80 de ani.

190 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 12 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.202. Dintre acestea, 1.255 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.461.315  teste. Dintre acestea, 25.185 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.740 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.445 la cerere.

Pe teritoriul României, 42.590 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.666 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.751 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 138 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.472 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.214 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 14 decembrie a.c., 5.795 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 904.580 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
banner we radio