Ştiri locale

Bilanţ COVID: 5 cazuri noi în judeţul Covasna, 371 la nivel naţional

371 de cazuri noi de COVID, dintre care 101 în București au fost înregistrate în ultimele 24 de ore în România. Au fost raportate 3 decese, iar 98 de pacienți sunt internați la ATI. Este pentru a treia zi consecutiv când se înregistrează peste 300 de infectări zilnice. Numărul bolnavilor de COVID internați a ajuns la 751. Au fost făcute aproape 28.000 de teste.

În judeţul Covasna au fost raportate 5 cazuri noi de COVID-19. Conform unor surse neoficiale, ar fi vorba despre o familie din oraşul Covasna. Judeţul Covasna este în continuare singurul din ţară cu rata de incidenţă zero, însă acest lucru se va schimba în zilele viitoare când vor fi luate în calcul şi cele 5 cazuri de astăzi.

Publicitate

Buletinul de presă:

Până astăzi, 12 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.086.109 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.049.156 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 371 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2131500,06
2.Arad2375270,08
3.Argeș2754490,05
4.Bacău2622370,11
5.Bihor2933210,04
6.Bistrița-Năsăud11978120,14
7.Botoșani1423040,04
8.Brașov4375540,06
9.Brăila1333740,05
10.Buzău1262160,03
11.Caraș-Severin1152310,06
12.Călărași1016480,23
13.Cluj57902180,22
14.Constanța43221110,22
15.Covasna856650
16.Dâmbovița2258750,08
17.Dolj2681650,10
18.Galați27757110,08
19.Giurgiu1106630,08
20.Gorj923530,02
21.Harghita830200,02
22.Hunedoara2296380,09
23.Ialomița1083540,08
24.Iași4265530,10
25.Ilfov45446350,31
26.Maramureș2049360,06
27.Mehedinți835310,03
28.Mureș2403350,05
29.Neamț1905070,05
30.Olt1466770,04
31.Prahova3560610,11
32.Satu Mare1310350,10
33.Sălaj1096100,02
34.Sibiu2656660,05
35.Suceava24364240,08
36.Teleorman1378190,06
37.Timiș54601110,18
38.Tulcea847430,08
39.Vaslui1603840,04
40.Vâlcea1648150,05
41.Vrancea1071330,01
42.Mun. București1848121010,27
43.Cazuri noi nealocate pe județe  888*-1
 TOTAL1.086.109371

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 52 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU1
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ6
18GALAŢI2
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI3
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI17
29MUREŞ0
30NEAMŢ1
31OLT1
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN1
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI0
42VRANCEA0
Total52

Până astăzi, 34.334 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.08.2021 (10:00) – 12.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (1 bărbat și 2 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Argeș, Constanța și Vaslui.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 60-69 ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 ani.

2 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 751. Dintre acestea, 98 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.843.697 de teste RT-PCR și 2.017.447 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.767 de teste RT-PCR (5.320 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.447 la cerere) și 15.036 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.972 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 880 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 63.164 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 76 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 451 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 701 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 august, 619 sancțiuni contravenționale, în valoare de 143.650 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
Publicitate
banner we radio