Ştiri locale

Aproape 2.200 de desene de lumini vor fi proiectate pe faţada Teatrului. Program şi câştigători

Aproape 2.200 de copii au trimis desene în cadrul proiectului „Desene de lumini pe fațada Teatrului Tamási Áron” organizat de Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe.

În luna noiembrie, Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe a lansat un apel la desene cu tematică de Crăciun de la școlarii și copiii de grădiniță din Sfântu Gheorghe. Toate desenele vor fi proiectate pe fațada Teatrului „Tamási Áron” în perioada 21-23 decembrie, zilnic între orele 18 și 21.

Publicitate

Aproape 2.200 de desene au fost trimise și evaluate de un juriu profesionist format din profesoara de desen Bartha Imola, şi designerii grafici Szederjesi Szidónia și Vetró-Bodoni Barnabás.

Premiile au fost acordate la mai multe categorii, iar ceremonia de premiere va avea loc pe 21 decembrie, la ora 18:00, pe scena de piatră din Piața Centrală, timp în care vor fi proiectate desenele câștigătoare.

Oricine dorește să primească înapoi desenele le poate ridica personal de la Biroul de Imagine al oraşului până la 23 decembrie.

Organizatorii îi felicită pe toți elevii și copiii de grădiniță care au realizat un desen și invită toate grupele de grădiniță, clasele de elevi, cadrele didactice, directorii de instituții și întreaga familie la proiecție, când desenele copiilor vor da viață fațadei teatrului.

Programul proiecțiilor şi lista câştigătorilor pot fi văzute mai jos.

Câștigătorii campaniei Desene de lumini pe fațada Teatrului „Tamási Áron” – pe categorii

 

Grădiniță grupa mică și mijlocie

Damó Eszter-Zsófia, Grădiniţa „Albă ca Zăpada”

Ráduly Gréta Jázmin, Grădiniţa Csipike
Karácsony Ilyés Tamás, Grădinița Árvácska

 

Grădiniță grupa mare

Szilágyi Iringó, Grădiniţa Csipike

Tóth Eszter, Grădinița Pinocchio

Nagy Zsolna,Grădiniţa „Albă ca Zăpada”

 

Clasele 0-II

Héjja Bence, 0 C, Şcoala Generală „Váradi József”

Giráncsi Fruzsina, I B, Şcoala Generală „Nicolae Colan”

Miklós Ádám, II A, Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”

 

Clasele III-IV

Vetési Iringó Rebeka, III A, Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”

Schiopu Matei-Gabriel, IV A, Şcoala Generală „Váradi József”

Bódi Orsolya, III, Şcoala Generală „Gödri Ferenc”

 

Clasele V-VI

Szász Anna Ágnes, V, Colegiul Teologic Reformat

Oancea Ioana-Teodora, VI, Liceul de Arte „Plugor Sándor”

Deme Ramona, VI C, Liceul de Arte „Plugor Sándor”

 

Clasele VII-VIII

Krausz Hanna Anna și Nagy Kíra Rebeka, VIII C, Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”

Téglás Kriszta, VIII B, Liceul de Arte „Plugor Sándor”

Lucaci Beáta Tímea, VIII, Liceul de Arte „Plugor Sándor”

 

Clasele IX-X

Veres Brigitta, IX B, Colegiul Naţional „Székely Mikó”

Neaga Roberta Denisa, IX F, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi”

 

Clasele XI-XII

Mocanu Bella, XI B, Liceul de Arte „Plugor Sándor”

Barabași Janka-Johanna, XI B, Liceul de Arte „Plugor Sándor”

Kiss Imola Zsuzsanna, XI B, Liceul de Arte „Plugor Sándor”

 

Mențiuni: 

Mátyás Tas, Grădinița Árvácska

Albert Richárd, III A, Şcoala Generală „Gödri Ferenc”

Antal Boróka, Kajcsa Zselyke, III C, Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”

Pünkösti Rebeka-Noémi, IV, Colegiul Teologic Reformat

Mihai Raisa-Cristina, 0 A,Liceul de Arte „Plugor Sándor”

Kovács Krisztián-Zayed, I A, Şcoala Generală „Váradi József”

Magyari Hanga, VIII B, Liceul de Arte „Plugor Sándor”

Héjja Borka, Grădiniţa „Gulliver”.

(Biroul de Imagine şi Comunicare al Primăriei Sfântu Gheorghe)

Publicitate
banner we radio