Ştiri locale

Angajații din Sănătate amenință cu greva japoneză. Președintele Sanitas Covasna: „Vrem să rezolvăm problemele la masa negocierilor”

În plină pandemie, angajații din sănătate amenință cu proteste. Federația Sanitas anunță că de miercuri, 7 octombrie, toate unitățile sanitare din țară vor intra în grevă japoneză, dacă  Guvernul nu va accepta o întâlnire de urgenţă cu sindicaliștii pentru a fi găsite soluţii la problemele ridicate de aceștia.

Liderii Sanitas cer acordarea stimulentului de risc pentru personalul medico-sanitar care în perioada stării de urgenţă a intrat în contact cu pacienţi suspecţi de infecţia cu SARS-CoV-2; acordarea sporului de până la 30% pentru personalul din sistemul sanitar şi cel de asistenţă socială; acordarea voucherelor de vacanţă și a sporului de 55 – 85% pentru personalul din unităţile sanitare şi DSP-uri.

„Sunt vouchere, niște sporuri, la noi la Spitalul Județean ar fi acel spor celebru de 55-85% pentru cei care lucrează în mod direct cu pacienții COVID, care a fost aplicat răzleț în țară pentru că nu există acel Ordin al ministrului Sănătății care să declare pandemie la nivel național. Nici acum nu este declarată (…) În afară de sporurile pe care trebuie să le acorde, mai este acea reglementare pentru urmașii celor care au decedat. Au fost cazuri, din păcate, s-au dus la Casele de Pensii și nu au primit niciun dosar pentru că nu există nicio normă în acest sens, nu se pot aplica”, a declarat președintele Sanitas Covasna, Vasile Neagovici.

Pe lângă solicitările de natură financiară, Federaţia cere deblocarea posturilor în unităţile sanitare și de asistenţă medico-socială; asigurarea echipamentelor și materialelor de protecţie în cantitatea și la calitatea necesare pentru optima protecţie a personalului expus infectării; acordarea, începând cu ianuarie 2021, a salariilor prevăzute de Legea nr.153/2017 pentru anul 2022 tuturor angajaților din sistem; calcularea sporurilor la salariul de bază actual pentru tot personalul și relansarea dialogului social la toate nivelurile.

„Nu putem asigura personal suficient, sunt blocate posturile. Este adevărat că este o posibilitate să angajezi pe perioadă determinată, câte o lună-o lună și jumătate, dar așa nu găsești oameni pregătiți. Eventual debutanți pe care nu poți să îi folosești direct în secția ATI. Să nu mai discutăm de medici, pentru că nu vine nimeni să lucreze pentru o lună. Vorbim în general, dar și la Spitalul Județean sunt probleme de personal, conducerea face eforturi foarte mari să asigure numărul de salariați corespunzător (…) Echipamente acum sunt, la nivelul județului noi nu am avut probleme, conducerile spitalelor au asigurat, au făcut eforturi mari împreună cu autoritățile locale, s-au implicat foarte mult și bravo lor! (…) Noi nu cerem nimic în plus, ar fi o singură revendicare care ar impune niște suplimentări cel puțin la bugetul pentru anul trecut: cerem grila din 2022 pentru personalul Tesa și restul categoriilor care nu au primit salariile de la nivelul anului 2022, începând cu 1 ianuarie”, a mai spus liderul sindical.

Pacienții nu vor avea de suferit

Vasile Neagovici dă asigurări că pacienții nu vor avea de suferit în urma acțiunilor de protest, în primă fază fiind vorba doar despre o grevă japoneză. Acesta a mai precizat că în paralel, pe lângă acțiunile planificate, dacă soluțiile vor întârzia să apară, Sindicatul va recurge la toate mijloacele legale pentru apărarea intereselor membrilor săi.

„În primă fază va fi vorba despre grevă japoneză, ceea ce înseamnă că fiecare salariat din sistem va purta niște însemne, o banderolă prin care își va exprima nemulțumirea față de situația care este astăzi în sistemul de sănătate, dar și din sistemul de asistență socială, pentru că vorbim de două sectoare la fel de nemulțumite (…) Cerem doar ce este astăzi reglementat. Pacienții nu ar avea de suferit. Deocamdată intenționăm cu această acțiune să mergem în stradă și, în paralel, în instanțele de judecată. Am dori să rezolvăm la masa negocierilor aceste probleme și să găsim o soluție benefică pentru sistem”, a explicat Vasile Neagovici.

În cazul în care nu vor fi găsite soluții pentru problemele ridicate, sindicaliștii spun că vor trece la pichetarea Ministerelor Sănătății, Muncii și de Finanțe.

(Ioana Ardeleanu)

Publicitate
Publicitate
banner we radio