Sport

Victorie! Sepsi OSK câştigă meciul cu Poli Iaşi şi urcă în clasament

Sepsi OSK şi Poli Iaşi s-au întâlnit luni seară pe Stadionul Tineretului din Braşov în penultima etapă din acest an în Liga 1 de fotbal.

Meciul s-a jucat pe un teren plin de zăpadă şi noroi, o suprafaţă de joc care a scăzut foarte mult calitatea fotbalului prestat de cei 22 de jucători.

Publicitate

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe nu mai câştigase din luna august vreun meci oficial, chiar de la un 2-0 cu CSM Poli Iași.

De partea cealaltă, moldovenii traversau un moment bun, câștigând 3 dintre ultimele 4 partide oficiale. Adversari au fost FCSB, Astra și Unirea Slobozia. Doar cu Dinamo a pierdut formația lui Flavius Stoican.

Scorul a fost deschis de oaspeţi, la jumătatea primei reprize, când Issa Thiaw a deviat în propria poartă o minge venită dintr-un corner.

Sepsi OSK a reuşit egalarea în ultimul minut al primei reprize din primul penalty primit de echipa din Sfântu Gheorghe în acest sezon. Istvan Fulop a transformat cu siguranţă lovitura de la 11 metri şi a marcat pentru 1-1.

Golul victoriei pentru Sepsi OSK a venit în minutul 86 când Victoraş Astafei a prins un voleu superb de la 20 de metri direct în plasa porţii ieşenilor.

În urma acestui succes, Sepsi OSK urcă pe locul 12 în clasament, cu un punct peste Gaz Metan Mediaş.

Echipele de start:

Sepsi OSK: Niczuly – Burlacu, Ursu, Damian, Grecu – Petrovikj, Fulop – Huiban, Thiaw, Petre – Nikolici
Rezerve: Miron, Dima, Ghinga, Dumbravă, Astafei, Veress, Hadnagy

CSM Poli Iași: Koselev – Sin, Frăsinescu, Bădic, Jagodinskis – Platini, Mihalache, Ciocinac, Panțîru – Cisse, Cristea
Rezerve: Târnovanu, Bosoi, Danale, Ștefănescu, Chelaru, Spătaru, Vremea

Desfăşurarea partidei conform digisport.ro:

1’ A început partida. Lovitura de start le-a aparținut celor de la Sepsi

3’ Cioinac a șutat de la marginea careului de 16 metri, dar Niczuly a scos extraordinar de sub transversală.

16’ Cisse i-a pasat foarte bine lui Cristea în centru careului, însă acesta a tras slab.

21′ Trage Andrei Cristea dar balonul trece pe lângă poartă.

24’ Autogol Sepsi OSK! Issa Thiaw înscrie în poarta greșită. Fotbalistul celor de la Sepsi a deviat, în propria-i poartă, o lovitură de cap expediată de Mihalache, după un corner de pe stânga.

44’ Penalty Sepsi OSK! Dintr-o neglijență a lui Frăsinescu, gazdele au obținut un penalty. Fundașul central al moldovenilor l-a călcat pe gheată pe Nikolic iar arbitrul Găman a acordat lovitură de la 11 metri, cel mai probabil, după ce s-a consultat cu tușierul.

45’ GOOOOL Sepsi OSK! Istvan Fulop înscrie din penalty şi egalează. E primul gol pentru Sepsi OSK după aproape 500 de minute în Liga 1.

45’+1 Pauză

46’ Aplauze pe Stadionul Tineretului, a început partea secundă.

48′ Poli Iași presează în atac, însă șutul lui Platini nu găsește poarta.

54’ Bară Poli Iaşi! A fost un atac patru contra patru, dar Niczuly a fost salvat de bara din stânga porții, la lovitura de cap a lui Cioinac.

57′ Prima schimbare la Sepsi OSK: Sebastian Ghinga îi ia locul lui Issa Thiaw.

64’ Cartonaş galben Burlacu pentru un cot aplicat, în săritură, lui Ștefănescu

68′ Eugen Neagoe face încă o schimbare, Victoras Astafei îl înlocuiește pe Dragos Huiban.

81’ Șut bun al lui Stefan Nikolic, dar fără rezultat.

84’ OCAZIE MARE SEPSI! Patrick Petre, bine lansat pe dreapta, a centrat în careu, Fulop a reluat din prima, dar Koselev a respins excelent în corner.

86’ GOOOOOL SEPSI: 2-1, ASTAFEI! Mijlocașul a izbutit un șut senzațional, din afara careului, la semiînățime, pe colțul scurt, fără nicio șansă pentru Koselev

89′ Schimbare la gazde, Constantin Dima îl inlocuiește pe Patrick Petre.

90’+3 Final de partidă! Sepsi OSK obţine primul succes după 13 etape fără victorie!