Ştiri locale

Sfântu Gheorghe: Rata de incidenţă a scăzut duminică la 3,82 la mie. Scăderea sub 3,5 va duce la relaxarea restricţiilor

Conform datelor publicate duminică de autorităţile sanitare centrale, rata de incidenţă la nivelul Municipiului Sfântu Gheorghe a ajuns la 3,82 cazuri la mia de locuitori în ultimele 14 zile. Este cea mai mică rată de incidenţă din 26 martie încoace. Trendul de scădere a ratei este unul foarte abrupt, având în vedere că vineri rata a fost de 4,83 la mie, iar sâmbătă de 4,53 la mia de locuitori.

Pentru a putea fi ridicate restricţiile suplimentare impuse de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (magazinele închise în weekend la ora 18:00 etc.), e nevoie ca rata de incidenţă să scadă sub 3,5 la mia de locuitori.

Publicitate

În ceea ce priveşte numărul de cazuri raportate duminică, în judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 8.102 astăzi, un plus de 13 cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 2,46 la mia de locuitori.

La nivel naţional, 1.542 de noi cazuri de infectare cu coronavirus au fost depistate în ultimele 24 de ore după procesarea a 17.579 de teste.

De asemenea, în secțiile de terapie intensivă sunt internați 1.358 de bolnavi grav.

În același interval, 127 de persoane și-au pierdut viața pe fondul îmbolnăvirii de Covid-19.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 25 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.046.264 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

972.476 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.542 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20250232,54
2.Arad23018272,59
3.Argeș26198571,75
4.Bacău25437431,36
5.Bihor28042412,59
6.Bistrița-Năsăud11440211,81
7.Botoșani13758221,09
8.Brașov42469432,43
9.Brăila12818201,92
10.Buzău12090241,35
11.Caraș-Severin10731352,15
12.Călărași9730181,22
13.Cluj55562413,55
14.Constanța41866582,13
15.Covasna8102132,46
16.Dâmbovița21962211,18
17.Dolj25817391,32
18.Galați26711591,94
19.Giurgiu10726131,71
20.Gorj906060,57
21.Harghita7839181,37
22.Hunedoara22217172,38
23.Ialomița1047771,57
24.Iași41420721,38
25.Ilfov43884633,60
26.Maramureș2002480,63
27.Mehedinți7966171,20
28.Mureș22923272,19
29.Neamț18128251,46
30.Olt14123301,34
31.Prahova33537912,08
32.Satu Mare1271781,19
33.Sălaj10587321,77
34.Sibiu25462712,26
35.Suceava23718140,55
36.Teleorman1316091,86
37.Timiș52985982,46
38.Tulcea8120161,47
39.Vaslui15607270,85
40.Vâlcea15870221,85
41.Vrancea10266211,13
42.Mun. București1783123353,68
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1135*-110
 TOTAL1.046.2641.542

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 249 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD7
3ARGEŞ3
4BACĂU7
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI5
8BRĂILA0
9BRAŞOV4
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ4
14CONSTANŢA25
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ3
18GALAŢI7
19GIURGIU4
20GORJ2
21HARGHITA2
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA3
24IAŞI11
25ILFOV8
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI38
29MUREŞ3
30NEAMŢ8
31OLT3
32PRAHOVA17
33SĂLAJ1
34SATU MARE6
35SIBIU2
36SUCEAVA5
37TELEORMAN2
38TIMIŞ6
39TULCEA1
40VÂLCEA4
41VASLUI11
42VRANCEA9
TOTAL249

Până astăzi, 27.394 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.04.2021 (10:00) – 25.04.2021 (10:00) au fost raportate 127 de decese (66 bărbați și 61 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava,  Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

118 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.312. Dintre acestea, 1.358 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.262.520 de  teste RT-PCR și 848.240 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.649 de teste RT-PCR (5.552 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.097 la cerere) și 4.930 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.348 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.395 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.779 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 89 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.501 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 aprilie, 5.733 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.070.330 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal și 2 dosare penale pentru falsul în declarații.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
Publicitate
banner we radio