Sport, Ştiri locale, Video

VIDEO. Sepsi OSK pierde cu Hermannstadt după ce a condus la pauză. Rezumat şi clasament

Sepsi OSK a fost învinsă pe teren propriu de Hermannstadt cu scorul de 3-1 în etapa a 14-a din Liga 1.

Sepsi OSK şi Hermannstadt s-au întâlnit sâmbătă pe Stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe în prima etapă a returului sezonului regulat.

Din păcate pentru suporterii covăsneni, Sepsi a făcut o repriză secundă foarte slabă, şi a pierdut un meci pe care l-a condus la pauză cu 1-0.

Scorul a fost deschis de Tandia în min.42 cu un şut din afara careului, şi Sepsi a intrat la pauză în avantaj.

A doua repriză însă a început cum nu se poate mai prost pentru gazde, care s-au văzut egalate în secunda 8 printr-un şut de la distanţă al lui Dumitriu.

Oaspeţii au preluat conducerea în min.57 când Tsoumou a profitat de o gafă uriaşă a lui Niczuly şi a înscris pentru 2-1.

Dâlbea a făcut 3-1 în min.69 dintr-un penalty obţinut de Dumitriu, care a fost faultat în careu de Viera.

Tabela n-a mai suferit modificări până la finalul partidei, astfel că Sepsi pierde a cincea partidă din acest sezon de Liga 1 şi ratează şansa să urce din nou în locurile de playoff.

Pentru Sepsi urmează deplasarea la Craiova pentru meciul cu Universitatea de vineri, 9 noiembrie.

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Moura, Viera, Jovanovici, Sato – Velev, Vașvari – Nouvier, Tandia, Fl. Ștefan – Simonovski
Rezerve:
Fejer, Drăghici, Ad. Rus, Hamed, Mensah, Karnitski
Antrenor:
Eugen Neagoe

Hermannstadt: Căbuz – Company, C. Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica, Tătar – Serediuc, Dâlbea, M. Dumitriu – Blănaru, Tsoumou
Rezerve:
Niga, Antonov, Petrescu, Herghelegiu, Miranda, Nkololo
Antrenor:
Vasile Miriuță

Desfăşurarea meciului:

1’ A început partida.

7’ Sepsi OSK presează în atac, dar arbitrul fluieră prompt ofsaid.

10’ Ocazie Hermannstadt. Ştefan Blănaru trage de la marginea careului, mingea trece de puţin peste poarta apărată de Niczuly.

12’ Ocazie Sepsi. Florin Ştefan reia cu capul din poziţie favorabilă, dar mingea trece peste poartă.

22’ Ocazie Sepsi. Nouvier scapă singur în careu, dar jucătorul gazdelor a întârziat momentul şutului şi a fost blocat.

26’ Sepsi OSK presează în atac, însă șutul lui Ibrahima Tandia nu găsește poarta.

28’ Tandia trage de la distanţă, fără probleme pentru Căbuz.

38’ Ocazie Sepsi. Sato reia cu capul din plonjon, mingea trece pe lângă poarta celor de la Hermannstadt.

42’ GOOOL SEPSI. Tandia a înscris cu un şut de la 25 de metri.

45’+1 Pauză. Gazdele conduc cu 1-0, graţie golului marcat de Tandia.

46’ A început a doua repriză.

46’ Gol Hermannstadt! Dumitriu a egalat în secunda 8 a reprizei a doua, cu un şut din afara careului, care l-a surprins pe Niczuly.

57’ Gol Hermanstadt! Tsoumou profită de o greşeală uriaşă a lui Niczuly şi îşi aduce echipa în avantaj, 1-2.

58’ Blănaru execută o lovitură liberă de pe partea stângă, Niczuly reuşeşte să respingă în corner.

60’ Schimbare la Sepsi. Iese Daisuke Sato, intră Joseph Mensah.

68’ Schimbare la oaspeti: Stefan Blanaru e înlocuit de Pedro Moreira.

69’ Gol Hermannstadt! Dumitriu a fost faultat în careu de Viera şi arbitrul arată punctul cu var. Penalty-ul este transformat de Dâlbea. Sibienii conduc cu 3-1.

72’ Schimbare la Sepsi. A ieşit Velev, a intrat Drăghici.

77’ Jordan N’Kololo îi ia locul lui Lucian Dumitriu.

86’ Sepsi OSK încearcă un atac, dar se fluieră ofsaid.

87’ Schimbare la Hermannstadt. A ieşit Serediuc, a intrat Antonov.

90’+3 Final de partidă. Sepsi pierde cu 3-1 meciul cu Hermannstadt.