Ştiri locale

Judeţul Covasna ajunge în scenariul verde. Rata de incidenţă a coborât sub 1,5 la mia de locuitori

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 4820 astăzi, un plus de 19 cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 1,44 la mia de locuitori, fiind pentru prima oară în ultimele luni când judeţul revine în scenariul verde.

Publicitate

La nivel naţional, încă 5.158 de români s-au infectat cu coronavirus în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților la terapie intensivă a rămas ridicat, fiind vorba despre 1.274 de pacienți în stare gravă.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 19 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 587.944 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

493.379 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.158 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11638642,71
2.Arad13368662,91
3.Argeș174431393,06
4.Bacău154291202,08
5.Bihor167251452,91
6.Bistrița-Năsăud6872492,19
7.Botoșani7564911,86
8.Brașov235661824,66
9.Brăila7434703,25
10.Buzău7795311,78
11.Caraș-Severin5882712,19
12.Călărași5788442,83
13.Cluj271544314,67
14.Constanța241672505,31
15.Covasna4820191,44
16.Dâmbovița13762682,59
17.Dolj14305981,94
18.Galați141682403,12
19.Giurgiu5702912,39
20.Gorj4861140,78
21.Harghita515580,73
22.Hunedoara10854462,27
23.Ialomița6154743,12
24.Iași251182231,92
25.Ilfov213972636,87
26.Maramureș9916621,74
27.Mehedinți4676271,71
28.Mureș14307972,49
29.Neamț10492541,34
30.Olt8803721,02
31.Prahova227251292,56
32.Satu Mare6648362,1
33.Sălaj5990191,36
34.Sibiu16277972,87
35.Suceava14808771,46
36.Teleorman6889602,24
37.Timiș235322364,06
38.Tulcea4911562,98
39.Vaslui9494872,11
40.Vâlcea93161062,27
41.Vrancea6697531,05
42.Mun. București9165311676,43
43.Cazuri noi nealocate pe județe3689*-174 
 TOTAL587.9445.158 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 937 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD28
3ARGEŞ21
4BACĂU17
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI9
8BRĂILA11
9BRAŞOV33
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN17
13CLUJ63
14CONSTANŢA35
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA39
17DIN STRAINATATE1
18DOLJ8
19GALAŢI34
20GIURGIU11
21GORJ13
22HARGHITA5
23HUNEDOARA13
24IALOMIŢA20
25IAŞI42
26ILFOV30
27MARAMUREŞ16
28MEHEDINŢI7
29MUNICIPIUL BUCUREŞTI193
30MUREŞ21
31NEAMŢ9
32OLT18
33PRAHOVA20
34SĂLAJ1
35SATU MARE13
36SIBIU16
37SUCEAVA17
38TELEORMAN29
39TIMIŞ40
40TULCEA8
41VÂLCEA10
42VASLUI21
43VRANCEA4
 TOTAL937

Până astăzi, 14.296 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.12.2020 (10:00) – 19.12.2020 (10:00) au fost raportate 139 decese (81 bărbați și 58 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

137 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.316. Dintre acestea, 1.274 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.587.552 de teste. Dintre acestea, 25.788 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 16.650 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.138 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 38 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 19 decembrie.

Pe teritoriul României, 41.757 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.864 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.966 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 127 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.638 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.097 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 18 decembrie a.c., 6.643  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.255.330 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
banner we radio