Sport, Video

VIDEO. David Popovici, medalie de aur şi la 100 de metri la Campionatul Mondial de Natație

David Popovici a câștigat medalia de aur la 100 metri liber la Campionatul Mondial de Natație cu 47.58 secunde, față de 47.64 secunde locul secund. David Popovici a fost aproape toată cursa pe locul secund, dar a recuperat pe ultimii metri ai cursei și a câștigat-o cu un avans de doar 0,06 secunde. ”Vă iubesc pe toți și mulțumesc pentru că v-ați uitat la cursă!”, a declarat David Popovici imediat după cursă. David Popovici (17 ani) a scris istorie de la Campionatul Mondial de Natație din Budapesta. Înotătorul român a câștigat două medalii de aur, la proba de 200 de metri liber și la proba de 100 de metri liber, devenind primul sportiv din ultimii 50 de ani care reuşeşte această performanţă la aceeaşi ediţie a Mondialelor.