Sport, Ştiri locale

Coșmarul Artego nu se mai termină! Sepsi-SIC pierde calificarea la un singur punct

Sepsi-SIC a câştigat meciul retur din play-off-ul EuroCup Women, dar este eliminată din competiție.

La fel cum s-a întâmplat și în alte partide, campioana României a început foarte bine partida, a condus cu 48-31 la pauza mare, însă a făcut un sfert 3 mai slab (13-24) care le-a permis polonezelor să revină în meci.

Sepsi-SIC a câștigat joi seară pentru prima oară împotriva echipei poloneze Artego Bydgoszcz, la a patra întâlnire din acest sezon, dar din păcate diferenţa de scor nu a fost suficientă pentru calificare.

După ce a pierdut cele două meciuri directe din grupe, dar și meciul tur de la Sfântu Gheorghe, campioana României a făcut un meci mai bun în Polonia, unde a câştigat cu 79-71, însă i-a mai lipsit un punct pentru a obţine calificarea.

Un fault în ultimele secunde ale partidei le-a permis gazdelor să marcheze şi astfel diferenţa de pe tabelă s-a redus la doar 8 puncte, insuficient pentru Sepsi-SIC să se califice în turul 2 din play-off-ul EuroCup Women.

Artego se califică astfel mai departe cu scorul general de 141-140.

Cele mai bune jucătoare ale lui Sepsi-SIC au fost Andra Mandache cu 26 puncte şi Krisi Givens cu 22 puncte.