
Călărie, workshop-uri tradiționale, filme, muzică, dans și voie bună la a 4-a ediție a Festivalului romilor din Őrkő
O nouă ediție a „Festivalului Manus” – întâlnirea romilor din carierul Őrkő are loc zilele acestea la Sfântu Gheorghe. Evenimentul a fost programat inițial pentru luna august, însă organizatorii s-au văzut nevoiți să îl amâne pentru perioada 30 septembrie – 4 octombrie.
Programul ediției cuprinde, printre altele, un târg țigănesc care va putea fi vizitat zilnic între orele 11:00-19:00, dezbateri pe diferite teme, workshop-uri cu meșteșuguri tradiționale, ateliere de origami, pictură și jocuri pentru copii, proiecții de filme și filme documentare, concursuri de călărie, un meci de fotbal, concerte, sau mese rotunde.
„Caracteristic anului 2020 este că se anulează Festivaluri și evenimente culturale de anvergură chiar naționale și, la fel și în Transilvania, oferta de evenimente culturale s-a diminuat semnificativ. Asociația Lármafa vine cu o ofertă culturală inedită, prin organizarea celei de a patra ediții a Festivalului Țiganilor de la Őrkő MANUS (…) Locația principală a Festivalului este la capătul străzii Borviz (lângă lacuri)”, transmit organizatorii.
Evenimentul, inițiat în 2016 cu scopul de a ajuta comunitatea din cartierul Őrkő să se integreze mai bine în societate, reprezintă o oportunitate pentru toți locuitorii municipiului de a face schimb de experiențe și de a cunoaște exemplele pozitive ale comunității rome.
„Scopul Festivalului este ca prin dărâmarea tabuurilor, să asigure spațiu și posiblitate pentru inițierea unui dialog dintre populația majoritară și minoritatea romă. Aceasta este conceptul în care organizatorii au realizat programul Festivalului – conferințele, dansul popular, ateliere de meșteșuguri tradiționale, jocuri de târg și concursuri, toate sunt axate pe conceptul dialogului”, mai transmit organizatorii.
Festivalul a fost deschis în data de 30 septembrie, de la ora 12:00, cu o slujbă religioasă ținută la Biserica din cartierul Őrkő, și se va încheia duminică, 4 octombrie, la ora 23:00.
Programul următoarelor zile
2 octombrie
11:00-19:00 – Târg țigănesc
14:00-18:00 – Ateliere pentru copiii: origami, pictură, jocuri ect. (Cortul Manus pentru copii)
15:00 – Concurs de călărie
16:00 – Workshop meșteșuguri tradiționale
16:00 – Filme în cadrul Festivalului Manus – Sára Sándor: Țiganii / Scai Vânăt
17:00 – Proiecții de filme documentare, întâlnire cu realizatori: Vörös T. Balázs
18:30 – Masă rotundă cu tematică romă, susținut de Asociația Sepsi GAL
19:30 – Gergely Zoltán: momente poetice
19:40 – Tinere talente: Gáspár Csaba și elevii lui
20:00 – Manus Jam Session: Olivér și prietenii lui
21:30-23:00 – Open Stage / concert Majláth Attila
3 octombrie
11:00-19.00 – Târg țigănesc
11:00 – Meci de fotbal sub îndrumarea lui Péter Szabolcs: Őrkő, Cartierul Csíki, Câmpul Frumos, Valea Crişului
12:00-18:00 – Ateliere pentru copiii: origami, pictură, jocuri etc. (Cortul Manus pentru copii)
16:00 – Filme în cadrul Festivalului Manus – Colecții din Őrkő, Cum a ordonat Dumnezeu… (Întâmplări din Plăieș)
18:00 – Masă rotundă cu tematică romă
19:00 – Masă rotundă etnografică cu Orza Călin
20:00 – Ansamblul de Dans „Amenkha” din Őrkő
20:30 – Ave Amenkha Romale (MS)
21:00 – Romafest (MS)
22:00-23:30 – Concert live Tomy feat. Romafest
4 octombrie
11:00-19:00 – Târg țigănesc
12:00-18:00 – Ateliere pentru copiii: origami, pictură, jocuri ect. (Manus Cortul pt. copii)
16:00-18:00 – Filme în cadrul Festivalului Manus – Tony Gatlif: Latcho Drom
18:00 – Masă rotundă cu tematică romă
19:00 – Spectacol de teatru al copiilor din Őrkő
19:30 – Festivitate de premiere
20:30-22:00 – Concert Nadara
22:00-23:00 – Casă de dans / Dzsipo Diszkó cu Gyorgyi
Evenimentul este susținut de Asociaţia Fondului Cultural Naţional (AFCN), NKA Direcțiunea Fondului Cultural Național din Ungaria și Cosiliul Local al Municipiului Sfântu Gheorghe.
