Ştiri

Bilanţ zilnic: 46 de noi cazuri de COVID-19 în judeţul Covasna şi rata de incidenţă în continuă creştere

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a crescut la 5198 astăzi, un plus de 46 de cazuri faţă de ieri, despre care însă nu sunt comunicate detalii.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 1,06 la mia de locuitori, în creştere faţă de ieri când era 0,97 la mie.

La nivel naţional, 4841 de cazuri noi de COVID din 31.592 de teste și 96 de decese au fost raportate în ultimele 24 de ore. Numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.727. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 8 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 663.799 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

595.007 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.841 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12694551,85
2.Arad14510781,37
3.Argeș19169631,59
4.Bacău169981071,43
5.Bihor18446991,92
6.Bistrița-Năsăud7651361,49
7.Botoșani8656761,54
8.Brașov262391462,59
9.Brăila8590881,82
10.Buzău8505360,91
11.Caraș-Severin6767601,9
12.Călărași6574621,22
13.Cluj315202893,38
14.Constanța274331692,91
15.Covasna5198461,06
16.Dâmbovița15367781,83
17.Dolj158651341,38
18.Galați168931522,31
19.Giurgiu67081761,72
20.Gorj5193300,59
21.Harghita5434380,52
22.Hunedoara12164671,51
23.Ialomița7098591,82
24.Iași286102121,28
25.Ilfov256052904,14
26.Maramureș112781311,81
27.Mehedinți5175251,13
28.Mureș15526821,32
29.Neamț11447951,17
30.Olt9788470,79
31.Prahova245901041,29
32.Satu Mare7300541,23
33.Sălaj6421501,37
34.Sibiu17396931,38
35.Suceava16425951,45
36.Teleorman8092431,7
37.Timiș277533063,59
38.Tulcea5617371,51
39.Vaslui10858811,66
40.Vâlcea10214501,45
41.Vrancea7269310,63
42.Mun. București1065678653,69
43.Cazuri noi nealocate pe județe4196*6
 TOTAL663.7994.841

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 758 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD11
3ARGEŞ13
4BACĂU21
5BIHOR16
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI11
8BRĂILA31
9BRAŞOV17
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ33
14CONSTANŢA13
15COVASNA
16DÂMBOVIŢA37
17DOLJ3
18GALAŢI36
19GIURGIU9
20GORJ12
21HARGHITA3
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA9
24IAŞI52
25ILFOV24
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI102
29MUREŞ21
30NEAMŢ8
31OLT17
32PRAHOVA16
33SĂLAJ6
34SATU MARE14
35SIBIU7
36SUCEAVA24
37TELEORMAN10
38TIMIŞ40
39TULCEA9
40VÂLCEA7
41VASLUI52
42VRANCEA4
TOTAL758

Până astăzi, 16.506 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.01.2021 (10:00) – 08.01.2021 (10:00) au fost raportate 96 de decese (60 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din  Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați,  Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

89 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.727. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.973.508 teste. Dintre acestea, 31.592 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.834 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.758 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 7.797 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 8 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 28.287 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.585 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 43.171 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.945 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 750 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 ianuarie, 5.245 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.205.480 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
banner we radio