Ştiri

Bilanţ oficial COVID: Judeţul Covasna, din nou singurul din ţară fără niciun caz nou

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat bilanţul privind situaţia cazurilor de coronavirus din ultimele 24 de ore. În judeţul Covasna numărul total al cazurilor confirmate de la începutul pandemiei a rămas luni la 5746, aceeaşi valoare raportată şi duminică.

Rata de incidenţă la nivelul judeţului Covasna a ajuns astăzi la 0,57 la mia de locuitori.

Publicitate

La nivel naţional, 1.331 de cazuri noi de COVID-19 au fost confirmate în ultimele 24 de ore din doar 9.775 de teste PCR și antigenice. Au fost raportate 79 de decese, iar 941 pacienți sunt internați la ATI. Rata de pozitivare a testelor este de 13,6%.

Cele mai multe cazuri noi au fost depistate în Cluj – 225, București – 224, Timiș – 129.

Județul Timiș este singurul afșat în scenariul roșu, cu o rată de incidență de 3,71 la o mie de locuitori în ultimele 14 zile, fiind urmat de Maramureș cu o rată de 2,99 la mie.

Redăm mai jos buletinul de presă:

Până astăzi, 15 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 763.294 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

709.520 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.331 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14693362,09
2.Arad16422341,25
3.Argeș20687270,57
4.Bacău19450570,95
5.Bihor20644160,78
6.Bistrița-Năsăud850010,73
7.Botoșani10407151,14
8.Brașov30382462,22
9.Brăila9547110,57
10.Buzău9261110,54
11.Caraș-Severin802720,98
12.Călărași740740,71
13.Cluj377892252,49
14.Constanța30987161,29
15.Covasna57460,57
16.Dâmbovița17107230,83
17.Dolj184311051,19
18.Galați19605250,9
19.Giurgiu752070,74
20.Gorj6292201,33
21.Harghita601640,58
22.Hunedoara14612371,8
23.Ialomița7945160,85
24.Iași32451310,8
25.Ilfov29832302,12
26.Maramureș15327702,99
27.Mehedinți5786110,72
28.Mureș17400101,1
29.Neamț13393291,05
30.Olt10968180,74
31.Prahova26730280,75
32.Satu Mare909871,64
33.Sălaj758071,54
34.Sibiu19173261,24
35.Suceava20076331,38
36.Teleorman9456421,24
37.Timiș354431293,71
38.Tulcea623440,55
39.Vaslui12514290,89
40.Vâlcea11393210,77
41.Vrancea796390,36
42.Mun. București1236532242,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe1347*-165
 TOTAL763.2941.331

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 305 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD11
3ARGEŞ4
4BACĂU6
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD
7BOTOŞANI22
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN
13CLUJ8
14CONSTANŢA52
15COVASNA
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ1
18GALAŢI7
19GIURGIU3
20GORJ17
21HARGHITA3
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA5
24IAŞI11
25ILFOV4
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI41
29MUREŞ8
30NEAMŢ2
31OLT1
32PRAHOVA13
33SĂLAJ
34SATU MARE2
35SIBIU3
36SUCEAVA
37TELEORMAN
38TIMIŞ25
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI2
42VRANCEA
TOTAL305

Până astăzi, 19.445 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.02.2021 (10:00) – 15.02.2021 (10:00) au fost raportate 79 de decese (50 bărbați și 29 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și  București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

74 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.048. Dintre acestea, 941 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.725.543 de teste RT-PCR și 206.277 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.945 de teste RT-PCR (4.194 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.751 la cerere) și 3.830 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.646 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.069 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.158 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 133 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.470 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 14 februarie, 6.757 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.265.955 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Publicitate
banner we radio